29.10.09

Recenze: Halloween II (2009) - 40%

Michael Myers kupodivu stále žije a kupodivu chce stále zabíjet.



Tahle recenze bude krátká. Ne proto, že by slasher horory byly nezajímavé, ale proto, že konkrétně tento jeden je nezajímavý. Navíc nezajímavý skoro stejně jako první díl (tedy první "nový" díl, také od Roba Zombieho).

Zombie má jistý audiovizuální talent a věřím, že dokáže pěkně nafotit strašidelné fotky na přebal CD nebo zrežírovat krvavý videoklip. Halloween II obsahuje pár scén, které fungují na té nejzákladnější úrovni: Někdo někoho pronásleduje, někdo někoho kuchá, koná se party ve stylu Rocky Horror Picture Show, někdo předvede nějaký vtipný epizodní monolog, atd... Je jich ale velmi málo a stejné množství scén je značně nepodařených až směšných (nadpřirozené vize s Michaelovou matkou a bílým koněm)!

Především se ale značnou část filmu neděje nic jakkoliv zajímavého. Aby to filosofování o smyslu rodiny a pomsty a života a bůhvíčeho bylo aspoň trochu zajímavé, muselo by být mnohem lépe napsané a zahrané.

Kupodivu (vzhledem k Zombieho kariéře) i hudba je velmi slabá (tedy, hlasitá je dost, ale je špatná).

28.10.09

Recenze: Michael Jackson's This is it - 70%

Dokument o tom, jak se Michael Jackson připravoval na sérii megavystoupení v Londýně.



Přečtěte si znovu pozorně první větu. Tento film je dokument o tom, jak se Michael Jackson připravoval na sérii megavystoupení v Londýně. Není to životopisný film o Michaelu Jacksonovi, není to film o smrti Michaela Jacksona, není to pocta jeho celoživotnímu dílu, není to žádná kontroverzní sonda nebo adorace. A to je dobře.

Byť nejsem nějaký extra velký fanoušek Jacksonovy hudby, je bez debat, že tento člověk byl vynikající zpěvák, hudebník a vůbec entertainer, a to i ve svých padesáti letech. A o tom film je. Ne o cvičenýh šímpanzech, prznění chlapců nebo plastických operacích.

Celý film je poskládán ze záběrů, které několik kameramanů natáčelo v průběhu nácviku, zřejmě za účelem následného sestřihu pro "dokument o přípravě na koncert". Po Jacksonově smrti ale bylo rozhodnuto sestříhat z tohoto materiálu celovečerní film, jehož režie se ujal Kenny Ortega, velmi schopný (už 30 let) choreograf a hudební producent (a režisér všech Muzikálů ze střední).

Nejzajímavější jsou okamžiky, ve kterých vidíme, jak Jackson instruuje hudebníky a vedlejší zpěváky, jak experimentuje a dolaďuje choreografii, jak je sám sebou a jenom tak blbne. Ty jsou naprosto super, ale bohužel je jich dost málo.

Většinu filmu (který není zrovna krátký) zabírají záznamy písniček, které Jackson při nácviku piloval, a to kompletních celých písniček, od začátku do konce. Je mi jasné, že se tvůrci z tohoto "dokumentu o nácviku koncertu" snažili udělat něco jako "koncertní film", ale na to prostě neměli dostatek materiálu. Většina písniček tudíž vypadá tak, že Michael několik minut zpívá a kamera ho stříhá z různých úhlů a z různých záznamů (obrazový doprovod je složen z několika různých nácviků, takže Michael v průběhu jedné písničky například mnohokrát mění šaty). Občas je to doprovázeno předtočenými videoklipy, které měly být při koncertech promítány na obrovské plátno za pódiem, ale většinou vidíme pouze Michaela, hopkajícího po jevišti, které je nedokončené a bez většiny těch úžasných efektů, které se na něm měly objevit při koncertech. Je to zkrátka o dost méně záživné, než se dívat na záznam kompletního koncertu a nejednou jsem si všiml, že hudba je záměrně pomalejší, než by měla být a Michael nezpívá úplně naplno (což je pouze logické, protože šlo o nácvik, nezapomínejme).

Sony se snaží kolem tohoto filmu vzbudit atmosféru něčeho úžasného a jedinečného (premiéra po celém světě stejně, pouze na dva týdny, projekce pro novináře až v den premiéry), ale to všechno jen proto, aby zakryli prozaickou skutečnost, že tento film nic úžasného a jedinečného není.

Samotný Michael Jackson úžasný a jedinečný byl. Ale to vím i bez tohoto filmu.

Zemanocalyptica

Když máme ten státní svátek, tak tady je trochu historické hudby ve staronové podobě:

24.10.09

Recenze: Saw VI - 40%

Nóóó... Je tam taková loutka a ta chce s lidma hrát takový divný hry... A potom...



Možná není správné, abych o Saw VI něco psal, protože třetí a čtvrtý díl jsem vůbec nechápal a pátý jsem neviděl (a do minulého týdne jsem vůbec netušil, že pátý existuje, prostě mi nějak utekl). Když jsem v recenzi prvního dílu psal něco ve smyslu "Bylo to celkem fajn, ale nedej Bůh, aby to mělo pokračování", myslel jsem to vážně!

Nicméně pokračování je tu a já samozřejmě zase nic nechápu. Hlavním "mučitelem" je teď nějaký policista, zdá se, že člen týmu, který pátrá po Skládačkovi, respektive po jeho odkazu. Aspoň tedy doufám, že půodní Skládačka je pořád ještě mrtvý a všechny ty scény s Tobinem Bellem byly flashbacky. Mimochodem, Tobin Bell má ve filmu (v rámci flashbacku, doufám) poměrně dlouhý polomonolog o zdravotnictví a jde o jedinou scénu, která byla trošku zajímavá z hereckého hlediska. Ten člověk vůbec není špatný. Všechny ostatní scény jsou jenom výplň mezi mučením, která na sebe vrší nejrůznější zrady a překvapení (jedna z domněle mrtvých není mrtvá, oni to v předchozím dílu udělali jenom jako!), kterým se scénář zoufale snaží dát nějaký náznak logiky.

No a co se týče toho mučení: Je natočeno řemeslně slušně, krev a vyhřezlé orgány vypadají téměř realisticky, ale pořád nechápu: Proč dávat za mučení 160 Kč v kině a pak se vytahovat, že "to je na mě slabý kafe", když na internetu máme (NSFW!!!) mnoho videí, ve kterých je méně krve a střev a přesto jsou tak nějak přesvědčivější???

20.10.09

Recenze: 2Bobule - 20%

První Bobule jsem neviděl, ale nebylo to vůbec na závadu, protože pokračování na ně prý nijak příliš nenavazuje. Honza (Kryštof Hádek) a Jirka (Lukáš Langmajer) jsou dobří kámoši. Honza žije se svou milou Klárou (Tereza Voříšková) v jihomoravské vesnici a snaží se pěstovat víno. Jirka dělá ve městě pingla nějakému milionáři (Jiří Krampol), který ho chce zabít, protože přišel na to, že spí s jeho dcerou (pohledná Jana Pidrmanová, ve filmu celkem asi 3 minuty). Proto zaplatí nájemnému vrahovi (Jiří Korn), aby Jirku našel a nenápadně zabil. Jirka se ukrývá na vesnici u Honzy a Korn ho zde brzy najde (a ubytuje se ve vedlejším domku u legračního souseda - Miroslav Táborský). Pak ale Krampol od své manželky (Jana Švandová) zjistí, že Jirka přivedl jejich dceru do jiného stavu, a vydává se tudíž (i se Švandovou) za ním na Moravu, aby odvolal vraha a pozval Jirku do rodiny. Bohužel ale neví, ve které vesnici vlastně Jirka je.



Musím začít od strašně nepodařeného scénáře, respektive od strašně nepodařeného děje (scénář možná vypadal jinak a takhle se to zprznilo až při natáčení). Jediný konflikt v celém filmu vyplývá z toho, že Korn chce Langmajera zabít (a nedaří se mu to), Langmajer to nechápe a Krampol se Švandovou se je snaží najít, aby tomu zabránili. Přitom ovšem Krampol má od začátku číslo Kornova mobilu a telefonuje mu!!! A celý film ho nenapadne jen tak mezi řečí do telefonu utrousit "Jo, prosímtě, toho kluka nezabíjej."

Tento zvrat/nezvrat (a to jde o hlavní zápletku filmu!) mi přišel natolik na hlavu, že mě zřejmě teď čekají rozhořčené e-maily od lidí, kteří mi budou vysvětlovat, že jsem zase něco špatně pochopil. Nicméně jsem se ptal dvou kolegů, oba to pochopili stejně jako já a oba z toho byli mimo.

Nemyslete si ale, že to je jediná slabina scénáře...

Slabina je především to, že se skoro celý film nic neděje. Korn se pokusí o asi tři komplikované vraždy (aby to vypadalo jako náhoda), ale dopadne to vždycky jako v hodně laciném pokračování Sám doma. Langmajer a Hádek se několikrát opijí a Kláře se to nelíbí. Všichni pseudofilosofují o víně (včetně mrtvého dědečka - Lubomír Lipský). Ani k tomu nehrají žádné cool písničky (ta "slavná" Krajčova je až při závěrečných titulcích) a děvčata se neobnažují.

Asi dvakrát-třikrát se filmaři pokoušejí o něco jako akční scénu (honička / výbuch / pád ze střechy), ale výsledek je legračně nepodařený, byť se střihač snaží ze všech sil. Také kameraman se snaží a digitální kamera čas od času servíruje příjemné obrázky, jako z reklamy na Jižní Moravu (mimochodem, nikdo z "Moraváků" nemá ani náznak moravského přízvuku).

O hereckých výkonech darmo mluvit. Hádek je celkem sympaťák, ale mladý Langmajer je spíš nepříjemný fracek. Krampol, Voříšková, Korn, Švandová i Táborský hrají totéž co hráli ve většině svých předchozích filmů a televizních estrád (t.j. jako kdyby byl každý v jiném žánru) a vypadá to, že je to moc nebaví. Všichni se nějak mátoží 90 minut a pak to konečně můžou ulehčeně odpískat a je konec.

Filmy Jako 2Bobule jsou vlastně to nejhorší, na co můžete jít do kina. Jsou nudné a blbé, ale nejsou dostatečně blbé na to, aby jejich blbost byla aspoň občas zábavná.

Výše zmínění dva kolegové mě ujišťovali, že první díl, byť nic extra, byl nesrovnatelně lepší.

2012: Už se to blíží a nikdo neunikne!

(Tisková zpráva) CHICHÉN ITZÁ, MEXICO — Experti na středoamerický mayský domorodý kalendář v pondělí vydali varování, že podle výpočtů starých Mayů dojde 12. listopadu 2009 k premiéře zničujícího filmu německého režiséra Rolanda Emmericha. "Tohoto dne, na konci 13. baktunského cyklu, kdy Slunce protne osu Mléčné dráhy, proběhne premiéra nabubřelého velkofilmu od člověka, zodpovědného za americkou Godzillu a 10 000 př. n. l, který může definitivně ukončit filmovou kariéru Johna Cusacka v podobě, v jaké ji známe", tvrdí Ivo Benda, nezávislý výzkumník, specializující se na předkolumbovskou kosmologii. "V tuto chvíli nám nezbývá, než se modlit a doufat, že se nejvyšší kněží mýlili a film je kratší než 143 minut." Obavy z nezastavitelné podzimní katastrofy podněcuje také nález desky, zobrazující mayského krále Pacala, jak znechuceně opouští smíchovský multiplex.



(Volně přeloženo z The Onion)

DROBNÝ UPDATE:

18.10.09

Hadi, krtek a vypelichaný sokol online!

Extra, extra! Dodatek k recenzi Kněžny Libuše: Hadi, krtek a vypelichaný sokol nalezeni online (na oficiální stránce představitelky Kazi)!!!

Bohužel, AmokFilm stáhli z YouTube všechny ukázky, které tam původně sami uploadovali, takže moje původní recenze je náhle bez videí. Stěžovat si můžete tady.

17.10.09

Bratři Bloomovi [The Brothers Bloom] - 60%

Stephen a Bloom jsou profesionální mezinárodní podvodníci ve velkém stylu. Mladší Bloom (Adrien Brody) by toho už chtěl nechat, ale starší Stephen (Mark Ruffalo) ho přmluví k poslední supersložité akci: Obrat krásnou a velmi výstřední miliardářku Penelope (Rachel Weiszová). Problém je v tom, že se do ní Bloom zamiluje.



(Z traileru to vypadá, že Praha hraje Sankt Petersburg, ale neděste se. Praha hraje Prahu.)

Scenárista a režisér Rian Johnson předtím natočil jediný film, puzzloidní thriller Brick. Bratři Bloomovi jsou také velmi puzzloidní. 95 procent všeho, co se na plátně stane, je záhy (nebo naopak po hodině) odhaleno jako podraz. 95 procent všeho, co někdo řekne, je buď lež nebo symbolika. Navíc jsou ale Bratři Bloomovi praštěná komedie a myslím, že takovéto bizarní spojení dvou žánrů tady dlouho nebylo.

Johnson je schopný režisér, tři hlavní představitelé jsou dobří herci, Praha je fajn (ale moc dlouho ve filmu není).

Mám jen trochu problém s tím, že film od mě vyžadoval značnou intelektuální investici: Musel jsem si pamatovat, co kdy kdo komu řekl a co vyplývá z toho, že o půl hodiny později řekne někomu jinému trochu jinou verzi a o hodinu později se ukáže symbolika toho všeho ("Bratře, den, kdy tě zradím, je den, kdy zemřu!" - tušíte symboliku?!). A současně po mně tvůrci chtějí, abych se bavil bláznivými scénkami jako z nějaké grotesky a bizarními postavičkami s kulometnými dialogy jako z Pulp Fiction. Je to trochu unavující, muset stále dávat pozor, jak kdo koho podrazil, když vít, že se za chvíli ukáže, že samotný ten podraz vlastně byla taky lež a ve skutečnosti to bylo úplně jinak. A ještě jinak a ještě úplně jinak...

Bratři Bloomovi je značně unikátní film, který není špatný. Ale aby byl opravdu dobrý, musel by být schopný Rian Johnson ještě o něco schopnější.

15.10.09

Recenze: Kněžna Libuše (The Pagan Queen) - 0%

I když má dokument o Michaelu Jacksonovi premiéru až za pár týdnů, můžeme si spolu s ním už dnes říct: THIS IS IT! Americko - německo - český film Kněžna Libuše je jeden z těch vzácných filmů, který je nepodařený takovým extrémním způsobem, že je vtipnější než leckterá komedie, a tudíž vám jeho návštěvu doporučuji mnohem více, než nějaký film, kterému jsem dal 10 nebo 20 procent.



Nejdříve krátké shrnutí děje:

Vladař Krok umírá. Vládu po něm přebírá dcera Libuše. Vládne férově a nechce se vdávat. Náhodou potká Přemysla Oráče (který, zdá se, není oráč, ale pracuje v živočišné výrobě) a začne za ním pravidelně při úplňku tajně jezdit a souložit s ním. Pak za ním jezdit přestane, protože s panováním je moc starostí, a Přemysl začne místo ní souložit s Vlastou, nejlepší Libušinou kamarádkou. Pak Libuše dá na rady svých rádců a souhlasí s tím, že se vdá. Řekne poslům: "Sledujte tohoto mého koně. V poledne dojede k muži u železného stolu. On bude knížetem a mým manželem." Fikaně jim ale zatají, že toho koně dostala od Přemysla. Kůň překvapivě dojede k Přemyslu Oráčovi, který zrovna obědvá na pluhu (toto je jediná scéna, ve které se ve filmu vyskytuje pluh). Přemysl souhlasí, že se stane knížetem (Vlastě vysvětlí, že to dělá pro vlast), praští pěstí do pluhu, zařve "Aj vil růl vit ze ajron fist!", zarazí do země strom (o kterém předtím ani potom není ve filmu žádná zmínka) a odjíždí za Libuší. Libuše má vizi, že pod horami je zlato a začne ho těžit. Kazi se nelíbí, že jsou tím ničeny lesy a zvířátka v nich. Teta je goth a naštvaně všechno sleduje, jinak nic nedělá. Libuše s Přemyslem založí Prahu. Přemysl začne souložit s náhodnými ženami. Libuše začne souložit s náhodným sedlákem. Přemysl ho náhodou popraví. Z nějakého nejasného důvodu začne dívčí válka. Přemysl zajede za Vlastou a brutálně ji propíchne, čímž skončí dívčí válka. Přemysl a Libuše si udělají dítě. Libuše uvidí smrtku a proto skočí do řeky. Přemysl vysvětlí synovi, že jeho mrtvá matka není vodník a netopí lidi. Konec.



Nepamatuji si přesně, co o této problematice psal Jirásek, ale vpodstatě nevidím problém v tom, že tvůrci použili větší či menší dramatickou licenci a ztvárnili věci jinak, než je zrovna my známe. Když se ani neví, jestli Libuše někdy existovala, nedá se říct, že je nějaký aspekt jejího života ztvárněn "nesprávně". Ale samozřejmě, pokud český divák zná především tu Jiráskovui verzi, vzbudí v něm tento film údiv a pobavení. Není to tedy vysloveně chyba tvůrců, ale je to fakt. Stejně tak není chybou tvůrců, že film natáčeli u nás za účasti mnoha českých herců, ale i toto mu v očích českého diváka velmi přidává na zábavnosti.



A teď už k těm věcem, které chybami jsou:

Film byl velice laciný, vzhledem ke svému žánru. Zatímco za uváděného 1,3 milionu Euro můžete natočit slušně výpravné konverzační drama nebo romantickou komedii ze současnosti, dost těžko můžete za stejnou částku natočit epický historický příběh. Stalo se tudíž nevyhnutelné: Ve filmu to vypadá, jako kdyby celou Libušinu říši obývalo celkem asi 30 lidí a 5 koní, z nichž se nikdy nesejde víc jak 20 lidí a 3 koně najednou. Když má začít stavba dolů, nevidíme to, ale Libuše řekne "Ať začne stavba dolů". Když Libušina vojska někde bojují, nevidíme ten boj ani ta vojska, ale někdo řekne "Naše vojská svádějí těžké boje". Když se Libuše rozhodne postavit Vyšehrad, nevidíme jeho stavbu ani hotový Vyšehrad, pouze několik poskládaných pokácených stromů a dokončení Vyšehradu poznáme podle toho, že se následující interiérové scény odehrávají v trochu jiné místnosti než předchozí - většina filmu se ale odehrává v úplně normálních českých lesích, aniž by tyto byly nějak ozvláštněny kamerovým filtrem, osvětlením, nebo nedejbože dokreslovačkou.

Film je převážně konverzační záležitost a pokud dvakrát, třikrát dojde k náznakům akčních scén, je jejich kvalita hluboko pod úrovní Ať žijí rytíři a ani poměrně zručný střihač nedokáže nic udělat s faktem, že herci tak tak unesou meč v ruce a kompars je víceméně znuděn.

Celý film je v angličtině. Angličtina není mateřštinou většiny herců a většině z nich činí obrovské problémy vůbec vyslovit velmi košaté anglické věty, které mají pronášet - na herectví jim pak nezbývá čas už vůbec. Zápasí s každým slovem, mají hroznou výslovnost a sem tam řeknou hrubku. Například v následující ukázce Vlasta zcela zřetelně řekne "He, who threatens her, risk his own life in doing so" (místo správného "risks"):



Jedinou bezvýhradně kvalitní složkou filmu je symfonická hudba, která velmi nápaditě a nenásilně mísí původní motivy s Mou vlastí a hitovkami podobného stylu. To nemyslím ironicky: Hudba je opravdu výborná a rád bych měl soundtrack.

Bez ohledu na jejich anglickou výslovnost většina herců podává dost katastrofální výkony. Například Přemysl Oráč je něco jako chabá kopie Sandokana, ale obávám se, že tvůrci a herci v "Sandokanovi" na rozdíl od Knězny Libuše chápali, co natáčejí, a přizpůsobili tomu své ambice.

Kněžna Libuše připomíná laciné italské soft-core filmy, natáčené v anglickém znění v 80. letech minulého století. S tím rozdílem, že té erotiky je v ní dost málo.

Je v ní ale dost scén, které se pro mě okamžitě staly kultovními a musíte je vidět. Vybral bych aspoň tři:

  • Kazi je zničená z toho, že se ničí lesy. Hladí lišku a zoufale a extrémně dramaticky pronese "A co hadi, krtek a vypelichaný sokol?".
  • Přemysl Oráč není v manželství s Libuší spokojen, což je ztvárněno následující krátkou, ale přesto údernou scénou (myslím, že to dokonce byl jeden nepřerušený záběr): Rolník přichází do příbytku a volá nějakou Zoru. Vejde dovnitř. Vevnitř klečí Zora a provádí orál Přemyslu Orálovi Oráčovi. Ten se otočí (pouze hlavu) a řekne "Odejdi". Rolník odejde.
  • Přemysl s Libuší stojí na pusté skále nad zákrutem řeky a rozhodnou se, že tady postaví město. Libuše se zeptá: "How shall we name this city?" V tu chvíli se náhodou objeví jakýsi chlap s polenem, který náhodou prochází přes tuto opuštěnou skálu. Přemysl se ho zeptá: "What shall you make from this piece of wood?" Chlap odpoví: "Praha - the threshold". Přemysl se zasněně podívá do dálky a řekne: "Prague..." Můžeme tedy děkovat osudu, že se naše hlavní město dnes nejmenuje třeba "Almara na špinavý prádlo".
Na tomto místě musím velmi pochválit české titulky, jejichž autorka se velmi snažila původní vážně míněné texty upravovat, aby českému divákovi připadaly co nejméně srandovní. Je to tedy schopná překladatelka, ale pokud neumíte anglicky, film pro vás ztratí mnoho ze své zábavnosti.



Na tiskovce po novinářské projekci režisér vysvětlil, že producentka filmu je "neo-pagan", neboli novopohanka. Což by znamenalo, že film měl pravděpodobně mít také duchovní poselství, což ho činí ještě o něco zábavnějším a je možné, že do České republiky přiláká nějaká zahraniční goth / emo / druid děvčata, aby splývala v jedno s naší přírodou a našimi muži. A tak to má být!

UPDATE: Mezinárodním distributorem Kněžny Libuše je společnost Uwe Bolla!

12.10.09

Recenze: Zataženo, občas trakaře [Cloudy with a chance of meatballs] - 80%

Flint Lockwood je tak trochu šílený mladý vynálezce, žijící v městečku na malém ostrůvku, jehož veškerý průmysl i kultura pozůstávají jenom ze sardinek. Flintovi se ale podaří vynalézt přístroj, který mění vodu v jídlo (hotové kompletní jídlo, připravené k servírování). Do města dorazí pohledná meteoroložka Sam a přístroj se začíná vymykat kontrole...



Film vznikl podle populární dětské knížky (kterou neznám) a režírovali ho dva lidé, kteří předtím nic nerežítrovali a napsali scénář k tomuto veledílu, které vypadá strašlivě. Naštěstí je Zataženo velmi příjemným překvapením!

Jde o typický film stylu "maniakální praštěnost s minimem seriózního poselství" a jeho základní dějová osnova nijak nevybočuje ze standardu těchto filmů (i když ke konci graduje ještě mnohem extrémněji, než naznačuje trailer). Nadprůměrný je ale konkrétní scénář a drobné vtípky, se kterými si tvůrci narozdíl od většiny podobných filmů dali více práce, takže jsem byl několikrát pointou překvapen a smál jsem se nahlas. Například running gag s krysoptáky, mikropointa s dálkově ovládanou televizí a rabováním obchodu nebo text, který malými písmeny jede v dolní části obrazovky při televizním zpravodajství. Určitě mi toho ještě spousta utekla.

Film je spoustou fórků opravdu nabitý a dokáže svou maniakální energii udržet téměř nepřetržitě, také zásluhou střihu a velkolepé hudby Marka Mothersbaugha (která připomíná styl Zimmera / Media Ventures, ale je nápaditější). Bohužel se nekonají žádné pečlivě budované emoce jako u Pixaru, ale když už chtějí filmaři nezávazně groteskově blbnout, tak prosím - přesně takhle.

Vizuální paleta filmu je také velice příjemná. Stylizovanost je místy velmi nápaditá (hrdinův otec má tak husté obočí, že nemá oči, což je později ještě vypointováno) a hromady jídla ve vás rozhodně vzbudí buď hlad nebo dávící reflex. Trojrozměrnost s polarizovanými brýlemi funguje výborně, podobně jako v Monstrech versus vetřelcích a oči od ní nebolí.

Film je velice kulometný a český dabing občas s tou kulometností nedokáže držet krok. Nemyslím to jako kritiku dabingového studia, které se jistě velmi snažilo, ale pokud umíte anglicky, česká verze prostě není tak vtipná jako originál. V české verzi jsem u některých hlášek vůbec nerozuměl, co se říká (např. opičák pořád opakuje nějaké nesrozumitelné slovo, možná "hladík" nebo "hladit"?) a jiné hlášky mi v češtině přišly totálně zabité a nevtipné - například "kokrhání" krysoptáka, které je slyšet v traileru (viz výše).

I hlasy jsou přes snahu o ztřeštěnost značně fádní a mají úplně stejnou dikci jako v 95% ostatních českých dětských dabingů. Ve filmu například vystupuje policajt, který má předlouhou scénu, ve které hlavnímu hrdinový něco vytýká a v češtině to působí jaksi úplně zbytečně. Říkal jsem si, že v originále je asi vtip tom, že mluví hrozně drsně. A taky že jo - mluví ho totiž Mr. T,, jak jsem následně zjistil!

A posledním proviněním, souvisejícím s dabingem, je skutečnost, že v titulcích vůbec není uvedeno obsazení hlasů: Českých ani originálních! V závěrečných titulcích evidentně ty titulky měly naskakovat při záběrech na jednotlivé postavy, ale prostě tam nejsou.

Jestli se někde u nás promítá původní verze, to nemám tušení.

P.S: A zcela mi uniká pointa českého názvu. Není přece možné, že by při jeho vymýšlení ve Falconu nevěděli, o čem film je...???

9.10.09

Recenze: Velké podmořské dobrodružství 3D [OceanWorld 3D]- 60%

Želva plave oceánem, potkává různou zajímavou podmořskou faunu a flóru, pak doplave, vyleze, vykadí vajíčka a je konec...



Není mi úplně jasné, proč tvůrce filmu tak hrozně láká zrovna podmořský svět. Faktem ale zůstává, že podobných filmů už vzniklo mnoho, a zrovna dnes jsem v metru viděl plakát na nějaký 3D podmořský film, jiný než tento.

Velké podmořské dobrodružství 3D přináší mnoho krásných záběrů a jeho 3D efekt funguje překvapivě dobře i při nepolarizované projekci (i když záběry na souši jsou z neznámého důvodu 2D).

Bohužel, námětu se vůbec nedá říkat "děj" a film je opravdu pouze sekvence hezkých záběrů s průměrnou hudbou a občasnými pár slovy želvy (ano, želva mluví). Pokud jste někdy nějaké podobné filmy viděli, neuvidíte v tomto filmu vůbec nic nového a i když má jen 81 minut, dost se vám povleče.

A pak mám ještě trochu problém s namluvením filmu. Netuším, jestli za to může dabing, ale "hlasité myšlenky želvy" v první osobě používají velmi "ňuňu slovník" a věty, které možná vystraší šestileté děti ("A pak se mi srdce zastavilo! Rychle zpátky! Ať mě nevidí!"). Současně se v nich občas ale objeví slova jako "leviatan" nebo "flatulence", která děcka nemají šanci pochopit. Co by bylo špatného na tom, říct, že "Kapustňák si uprdl?"

Problém jsem měl taky s tím, že při prvním setkáním s většinou zvířat uslyšíme jejich jméno, které ale záhy zapomeneme. Film to řeší tím, že nám na konci znovu všechna zvířata krátce představí, spolu s jejich jmény a statutem ohrožení. Toto ale není v české verzi vůbec nijak přeloženo a vše je v angličtině.

3.10.09

Coming soon: "666", Directed by Ugo Ugbor

Přiznám se, že jsem toho dosud o nigerijské kinematografii moc nevěděl, ale pokud mohu soudit na základě nigerijského filmu, nazvaného "666", je to nejlepší kinomatografie na světě.

Film vypráví o Satanovi, který svede boj o duše Nigerijců s pastorem Okonkwem. Pastora Okonkwa samozřejmě hraje skutečný pastor Okonkwo, který je shodou okolností také producentem filmu. V něčem podobném by měl hrát páter Halík, a to ASAP!



A protože vás miluji, jako bonus tady máte ještě trailer na film People's Club: Ptáte se, o čem že to je? The first rule of the People's Club is: You don't talk about the People's Club!

2.10.09

Trailer: Tooth Fairy

Konečně! Je tady trailer na nejočekávanější film tohoto desetiletí. You can't handle the tooth!



Ale fakt: Co se to sakra s Rockem nebo s jeho agentem) v poslednich letech stalo?!?