Robert Downey Jr. = Sherlock Holmes
Jude Law = Dr. Watson
Režie: Guy Ritchie (Podfu(c)k, Sbal prachy a vypadni)
I když jsem řadu Doyleových povídek četl, moc mi z nich v paměti neutkvělo, takže nemůžu dělat ramena a vysvětlovat vám, jak moc tahle filmová podoba odpovídá / neodpovídá původní holmesovské literatuře. Je ale jasné, že neodpovídá většině filmových zpracování, která známe. Holmes je zde mladý, fyzicky velmi schopný a neustále na speedu nebo něčem podobném. Watson není tlouštík a Lestrade není idiot.
Ritchieho Sherlock Holmes by dopadl podstatně, podstatně, podstatně hůř, kdyby hlavní role nehráli Robert Downey Jr. a Jude Law. Jejich vzájemná chemie je skvělá, mnohé špílce jsou evidentně improvizované a kdykoliv spolu oni dva komunikují, je to zábavné, aniž by záleželo na tom, že se právě řeší nějaký detektivní případ. Mnohem zajímavější je třeba to, jak se Holmes snaží nenápadně torpédovat případné Watsonovy zásnuby. Jejich vzájemný love/hate vztah jako kdyby vypadl z Když Harry potkal Sally nebo Dobyvatel ztracené archy a podvědomě jsem očekával, kdy bude odhaleno, že Holmes i Watson jsou gay a jedou po sobě. Ale bohužel nic. Snad až v pokračování.
Nejméně zajímavá je paradoxně ústřední zápletka o zlém lordovi (kvalitní Mark Strong), který je popraven, následně vstane z hrobu a chce ovládnout svět. Všechny ty dedukce a akční scény jsou víceméně zbytečné a většinu filmu mi bylo srdečně jedno, jak to vlastně všechno padouch udělal a co tím sledoval. Naštěstí ale akčních scén není moc (film rozhodně není tak akční, jak se vám snaží namluvit trailer).
Jde o zdánlivě nadpřirozenou záhadu, ale bohužel se ukáže, že všechno má "logické materialistické vysvětlení", což mi přišlo zbytečné, protože film je tak stylizovaný a nadsazený (vizuálně trochu ve stylu Sweeneyho Todda), že by mu nějaké to starodávné egyptské prokletí vůbec neškodilo. Ale tvůrcům to zřejmě připadalo málo logické. Ovšem nepřipadalo jim nelogické, že se hrdinové z podzemí pod jednou slavnou londýnskou památkou během několikaminutové honičky kanalizací dostanou na vrcholek jiné slavné londýnské památky, vzdálené tři a půl kilometru vzdušnou čarou...
Sherlock Holmes je ale ze všeho nejvíc osvěžující tím, že je v mnoha věcech jiný, než se od velkorozpočtových hollywoodských produkcí očekává, aniž by rezignoval na nákladnost, výpravnost a propracovanost. Jde o jeden z těch vzácných případů, kdy si tvrdohlavý, víceméně nezávislý režisér uchoval svůj styl i pod damoklovým mečem velkého rozpočtu a opatrných producentů. Prostě... Představte si něco mezi Adéla ještě nevečeřela a Iron Manem.
P.S: Vyzdvihnout musím také soundtrack Hanse Zimmera (audio ukázky zde), který zní jako kdyby někdo mučil hudební nástroje (nejen housle, ale také akordeon, balalajku nebo rozladěný klavír) a vyluzoval z nich zvuky způsobem, který jim nebyl souzen. - A přesto je většinou melodický a velkofilmový! Obávám se, že Zimmer je jediný současný aktivně tvořící filmový skladatel, který má takto široký záběr a dokáže skládat tak rozmanité věci. Dalším hudebním bonusem je, že padouchův motiv je stejný jako melodie vyzvánění Big Benu, i když ji v moll těžko identifikujete...
jeste jsi zapomel na video, kde tu melodii hrajes ...
OdpovědětVymazata ty sis pravdepodobne zapomel vytahnout hlavu z prdele, zase...
OdpovědětVymazatmi to podle trajleru pripada jako mix vidocq, z pekla, liga vyjimecnych.
OdpovědětVymazat"Jde o zdánlivě nadpřirozenou záhadu, ale bohužel se ukáže, že všechno má "logické materialistické vysvětlení", což mi přišlo zbytečné"...jenže bez logického vysvětlení by to už asi nebyl Holmes...
OdpovědětVymazatHm, to už se z překládání "chemistry" jako "chemie", když je řeč o vztahu dvou postav/herců, stal opravdu terminus technicus? Když jsem to někde před časem zaslechl, myslel jsem, že to byl jen něčí úlet...:/
OdpovědětVymazatkufříku, ty jsi ztracenej.
OdpovědětVymazat2Case: Nevím jak z překládání (moc alternativ jak to přeložit mě po pravdě nenapadá), ale rozhodně se (už?) "chemie" v tomhle významu používá v běžné mluvě. Takže to je myslím jako překlad naprosto v pořádku.
OdpovědětVymazatjeje tu si slovaci a cesi nenadavaju ? no super ;)
OdpovědětVymazatjá celou dobu myslel, že to byli maďaři. díky za upřesnění.
OdpovědětVymazat"Holmes je zde mladý, fyzicky velmi schopný a neustále na speedu nebo něčem podobném. Watson není tlouštík a Lestrade není idiot." - To zni dost jako literarni predloha.
OdpovědětVymazatEso: Přesněji bych to nenapsal.
OdpovědětVymazatJako vášnivý čtenář Doylových detektivek už se na film moc těším.
Chýbalo mi už len aby si Holmes pichal kokaín
OdpovědětVymazatEso: Lestrade nebyl asi primo idiot, nicmene neduvtipny misty v povidkach byl. podobne pak i dalsi organy SY ;)
OdpovědětVymazatnicmene rozhodne aspon na pocatku, po seznameni, nebyli oba chlapci prilis stari, jak se jevi casto ve filmech :) ... Watson byl ovsem limitovan svym zranenim z Afganske valky (jj, zly taliban :D)
Jestli si dobře vzpomínám, Holmes přece v předlohách spíš kouří opium, ne?
OdpovědětVymazatNevite jaky byl skutecny rozpocet? Wikipedia tvrdi $18mil (coz je samozrejme nesmysl), BOM neuvadi nic..
OdpovědětVymazatholmes bol stary fetak, fajcil aj opium aj bral kokain, ale len v obdobiach, kedy nemal do coho pichnut (myslene intelektualne :-))...a co sa tyka homosexuality, watson bol jeden cas zenaty (zena mu potom zomrela, ale myslim ze nie je rozvedene ako a preco), a holmes mi prisiel ako totalny asexual, nie gay (nieco ako sheldon v big bang theory)
OdpovědětVymazatGloster: Podpis styroch zacina scenou kde si picha kokain.
OdpovědětVymazatWatsonova zena zomrela preto, aby sa Watson mohol nastahovat naspat k Holmesovy :) respektive Doyle ju nechal zomriet aby neotravovala a on mohol pisat dalsie diely ;)
V povídkách užívá Holmes kokain a opium běžně !!!
OdpovědětVymazatDěkuji za doplnění informací.
OdpovědětVymazatWatson byl zenaty minimalne dvakrat.
OdpovědětVymazatAd Zimmer: s nadeji ted sleduji tvorbu Beara McCrearyho, myslim, ze se ho brzy dockame i na stribrnem platne.
"Jde o zdánlivě nadpřirozenou záhadu, ale bohužel se ukáže, že všechno má "logické materialistické vysvětlení"
OdpovědětVymazatja bych rekl ze tohle je pro (literarniho) holmese typicke - v mnoha povidkach to na zacatku vypadalo nadprirozene, ale vzdycky se to nakonec vysvetlilo nejakym prirozenym a (pomerne) logickym zpusobem
ben
To VendulkaBendulka:
OdpovědětVymazatpodle LA Times byl budget $90 mil. http://www.latimes.com/business/la-fi-ct-boxoffice28-2009dec28,0,1741915.story
to satai:
OdpovědětVymazatpockat pockat, ako si na to prisiel ze minimalne 2x.
Bud som prispaty alebo nepozorny pri citani, ale stale mi vychadza len jedna (ktoru si Watson nasiel v poviedke The Sign of Four) a ktora neskor bez vysvetlenie zomrela
Po smrti Mary je zminovana jeho druha zena v The Adventure of the Illustrious Client a The Adventure of the Blanched Soldier. Vsechno je to podrobne popisovano v holmesovske encyklopedii, kterou vydala Iota.
OdpovědětVymazatPro zájemce o vztah mezi Holmesem a Watsonem doporučuju přečíst jednu kapitolu odsud - Josef Škvorecký: Nápady čtenáře detektivek (1965, eseje o detektivní literatuře).
OdpovědětVymazat80? Pardon? 60 procent maximalne, cisty mirne nudny prumer. Fanousci Holmese at na to vubec nechodi a daji si Jeremyho Bretta, TO je Holmes. Downey je spis modni vystrelek.
OdpovědětVymazatPřiznám se, že mě se film nelíbil. Příliž dlouhé(dvě hodiny) na tak jednoduchou zápletku. Po deseti minutách jsem věděl, jak to dopadne a jak pan záporák vše udělal. Na rádoby odhalení jsem ale čekal tak dlouho, až jsem chvílema nesledouval děj(on tam totiž skoro žádnej není) a přemýšlel jsem o něčem jiném. Zlaté povídky v knize!
OdpovědětVymazatPěkné tagy :-)
OdpovědětVymazat>"vztah jako kdyby vypadl z Když Harry potkal Sally nebo Dobyvatel ztracené archy a podvědomě jsem očekával, kdy bude odhaleno, že Holmes i Watson jsou gay a jedou po sobě"
OdpovědětVymazatSnad "Dobyvatele ztracene archy", "Holmes i Watson jsou gayove", sakra kam zmizel plural?!