Příběh jednoho dne (shodou okolností svátku Svatého Valentýna) v Los Angeles a okolí.
Režisér Garry Marshall bývá označován za "krále romantických komedií", s čímž nesouhlasím, protože před 20 lety natočil Pretty Woman (která mě nikdy moc nebrala) a od té doby pouze dva filmy, které byly jakž-takž snesitelné (Jiná láska a Deník princezny I) a několik dalších, které snesitelné nebyly nebo jsem je vůbec neviděl.
Na Sv. Valentýna se řadí k filmům, které jsou snesitelné, ale rozhodně nejsou dobré.
Je bez debaty, že se hodně dlouho v žádném filmu nesešlo tolik hvězd pohromadě. Bohužel, je také bez debaty, že hodně dlouho nebylo tolik hvězd pohromadě tak trestuhodně nevyužito.
Může za to v první řadě scénář, který je neskutečně dutý a i když máme sledovat osudy asi půl tuctu mileneckých párů, naprostá většina z nich za celý film vlastně nic neprožije!
Například Jessica Albaová (poznámka pro odpůrce přechylování: Albaová Albaová Albaová): Její milý jí dá zásnubní prsten, ona je tím překvapená, dojde k názoru, že ještě není zralá na sňatek, a opustí ho. To je celá její story!
Nebo Anne Hathawayová: Tají svému milému, že si přivydělává prací na erotické lince (tj. říká za peníze cizím chlapům do telefonu sprosťárny, protože je chudá studentka). Přítel se to dozví a vynadá jí. Rozejdou se, on si to rozmyslí a vrátí se a ona mu odpustí. To je celá její story!
A poslední příklad: Jeden z hrdinů je slavný sportovec. Všechny ženy po něm šílí. On neví, jestli bude dál sportovat. Svolá tiskovku a na ní oznámí, že je gay. Pak na hodinu zcela zmizí z filmu a objeví se až na 30 sekund na konci, aby pomohl jedné z point. Závěrečné pointy tohoto filmu totiž spočívají v tom, že se dozvíme, že některé z postav měly cosi společného s některými jinými postavami, o nichž jsme to netušili - ale tato odhalení nejsou nijak zajímavá nebo emocionálně působivá, jsou tam jen proto, abychom si řekli "Jo aha, no to mě teda nenapadlo!"
Spíše než na tom, aby postavy působily sympaticky, nebo aby se chovaly nějakým způsobem lidsky, záleželo Marshallovi evidentně více na tom, aby byli všichni dobře nalíčeni a měli správně vycpaná prsa/rozkroky a vyleštěné zuby. Samozřejmě, většina z herců jsou ostřílení profesionálové, takže nehrozí, že by se někdo z nich ve filmu vyloženě ztrapnil. Ale někteří k tomu mají v průběhu těch 125 minut zatraceně blízko.
Myslím, že ledacos vysvětlí fakt, že Marshallovi je 75 let. Tohle prostě není dobrá romantická komedie. Výsledek vypadá, jako kdyby nějaký hollywoodský producent viděl (mou oblíbenou) Lásku nebeskou a pak si řekl, "Oukej, to není špatné, a chápu, že se to líbí těm britským intelektuálům, tak bych mohl sehnat hromadu hvězd a natočit něco podobného pro normální lidičky".
Když už přechylovat tak spíš na Albová
OdpovědětVymazatFilmovej recenzent, kterej je odkojenej 80. létama a nebere ho Pretty Woman, patří do pekla. :)
OdpovědětVymazatfuku berie iba pretty womanová
OdpovědětVymazatAle jednou jsem se u traileru uchechtnul ("thank god it vibrates"), aspoň něco : ).
OdpovědětVymazatJako pardón? Takovejch hvězd tam zase neni. Možná hvězd co hrajou ve veselých rodinných komediích, nebo se jinak ztrapňujou...to pak ano.
OdpovědětVymazatZa "krále romantických komedií" bych Garryho Marshalla rozhodně taky neoznačil, ale je fakt, že Pretty Woman patří spolu s Láskou nebeskou a Deníkem Bridget Jonesové mezi tři nejlepší romantické komedie, které byly v uplynulých dvaceti letech natočeny.
OdpovědětVymazatKdyž už jsi začal s tím přechylováním - co si myslíš o tom že třeba v televizi se cizí jména přechylovat MUSÍ ale přitom se tam taky trvale naší zelené specialistce na biomasi říká Kateřina Jacques. Jakto že se taky její jméno neříká Jacquesová???
OdpovědětVymazatPretty Woman je asi nejlepší romantická komedie, kterou jsem schopen vydržet a dokonce si i užít. Protože obsahuje RPG prvky - Robertsová začíná jako vypatlaná coura s potenciálem a postupně se propracovává na vyšší úrovně - kupuje si luxusní hadry, učí se chovat, na konci musí porazit bosse... Prostě bezva film i pro chlapy.
OdpovědětVymazatAnonym 13. února 2010 10:11:
OdpovědětVymazatNovináři a novinářky vyslovují jméno té paní jako Jacques místo Jacquesová proto, že jsou to a)poseroutkové (a poseroutky, abychom byli "genderově korektní") a bojí se, že by je ta paní zažalovala za "komolení" svého jména nebo za b)jsou to ignoranti (a ignorantky) a neví, jak český jazyk funguje. To samé se děje například se jménem Kateřiny Emmons, přestože správně by se v českém textu mělo psát o Kateřině Emmonsové. Přitom možná existuje přijatelný kompromis a to přidat k nepřechýlenému cizímu příjmení rodné jméno oné slečny/paní. Někde v novinách jsem ostatně už viděl, že se psalo o "Kateřině Emmons-Kůrkové." Osobně bych ale žádné kompromisy nedělal, pravidla českého pravopisu tu nemáme pro srandu králíkům. Aspoň novináři by je měli dodržovat (nebo se o to přinejmenším snažit).
Já osobně bych skloňoval jméno paní Jacques jako Žako, protože je stejně inteligentní jako zmíněný papoušek a mele podobný nesmysly.
OdpovědětVymazatc) Jsou slušní a používají jména v souladu s přáním jejich nositele.
OdpovědětVymazatNejste vy náhodou ta komunistická poslankyňě, která chtěla postihovat používání nespisovného jazyka v rádiovém a televizním vysílání?
> cizí jména přechylovat MUSÍ
OdpovědětVymazat> ale přitom se tam taky trvale
> naší zelené specialistce na
> biomasi říká Kateřina Jacques
To je naprosto normalni a podle pravidel. Kazdy, kdo umi cesky, to tak musi psat. Oduvodneni ani psat nebudu, pac kazdy to dokaze behem 3 minut vygooglit.
Gloster: Tady jde o úctu k českému jazyku a o jeho správne používání. Praní "nositelek příjmení" je tedy zcela bezpředmětné, jakkoli to zní arogantne.
OdpovědětVymazatAle nemá cenu v téhle debatě pokracovat, už tak si myslím, ze se Franta dobře baví :-)
To nadavani do komunistu si příště prosím odpust.
(pisu na mobilu, proto hapruje diakritika)
Já se jen slušně ptal, protože mi ten styl uvažování přišel dost podobný.
OdpovědětVymazatPokud se většina lidí rozhodne nepřechylovat (například proto, že to na ně působí neesteticky nebo proto, že to komolí jména), pak se ta úctyhodná pravidla prostě změní. Jako už tolikrát předtím.
Přechylování je strašně důležité. To jo. Ale na takové přefikování nemá, to ať se paní komunistivcká poslankyně nezlobí!
OdpovědětVymazatPaní poslankyňová - pardon!
Ahoj Františku, tady je něco pro fanoušky LuŠtěLy. Kdyby se ti to líbilo, tak to klidně dej jako odkaz v samostatném článku:-)http://www.youtube.com/watch?v=3z2U1pu492A
OdpovědětVymazatAd přechylování: vyjímky u cizích jmen jsou přípustné:
OdpovědětVymazathttp://prirucka.ujc.cas.cz/?id=700&dotaz=přechylování
Bavi me poucka typu: "Účelem přechylování je smysluplné dorozumění, snaha vyhnout se nejednoznačným větám typu Seleš porazila Graf ."
OdpovědětVymazatNamatkou vyguglovano nekolik headlines:
Graf Knows About Life, Seles Knows How to Win
SELES, GRAF FINISH WITH A FLURRY.(Sports)
Seles, Graf Stubbornly Advance; Rallies Top Sabatini, Sanchez Vicario
Seles, Graf Will Clash in Hardcourt Final
Seles, Graf, Tauziat advance; Schnyder falls
TEN: Seles and Graf promise another epic battle
Confident Graf reigns over Seles in Germany
SELES, GRAF SLIMS FAVORITES
By mne fakt zajimalo, jak v zahranici tyhle "nejednoznacne" titulky pochopi...
Som rád že tákéto filmy v živote neuvidím
OdpovědětVymazatJak tady psal Anonym, že Pretty woman je RPG- to mě fakt pobavilo. (bohužel já RPG nemám v oblibě, takže ani tohle můj postoj nenarovná :-))
OdpovědětVymazatProstě nikdy nepochopím co se lidem na tom příběhu o šlapce líbí, kde je tam jaká romantika a co je na Robertsové pretty.
Anonym @ 14. února 2010 4:37:
OdpovědětVymazatJestli on náhodou nebude zakopanej pes v tom, že anglická věta má jinou stavbu než česká... Kde se tihle Chytrolíni S Goooglem(tm) pořád berou?
pro anonyma s LuSteLou:
OdpovědětVymazata tohle si videl?:
http://www.maxim.cz/maxim-tv/videa-z-reportazi/5756-byla-u-nas-lustela/stranka/1