Pokračování 28 let starého filmu Tron má velmi podobný děj: Mladý talentovaný programátor "spadne dovnitř do počítače" a musí se odsud dostat, porazit zlý šílený program (s tváří mladého Jeffa Bridgese) a zachránit zde uvězněného otce (starý Jeff Bridges). Mezitím honičky na světlocyklech a virtuální sexy kočičky.
Bohužel, Jeff Bridges jako starý digitální T3H W1ZARD je jediný, kdo v tomto filmu předvádí něco jako "herectví". Všichni ostatní většinu času ukazují pouze sexy úsměvy nebo zlověstné mručení, což je škoda a dobrá půlhodina filmu (kdy se neděje nic audiovizuálně nabušeného) je díky tomu značně nudná.
Když se něco audiovizuálního děje, pak se je na co dívat (a co poslouchat), ale mrzelo mě, že v mnoha akčních záběrech jsou místo herců evidentní digitální loutky, které se pohybují toporně. Totéž platí o digitálně omlazeném Jeffu Bridgesovi (přesněji řečeno "o digitální mladé Bridgesově hlavě, nasazené na tělo jiného herce"). Je to podobná technologie jako v Benjaminu Buttonovi, ale povedla se podstatně hůř a není o mnoho lepší než průměrné CG intro z videohry. V případě zlého programu to má své opodstatnění (protože to koneckonců nemá být člověk), ale stejně strašidelně digitální je i hlava rádoby "skutečného" Jeffa Bridgese ve flashbackových scénách.
Kromě kulis a výpravy (takový byteček jako má starý Bridges v digitální pustině bych opravdu chtěl) je triumfem tohoto filmu také soundtrack od dua Daft Punk. Nejsem expert na Daft Punk, nicméně pár písniček jsem od nich v životě slyšel a říkal jsem si, že by mohly v novém Tronovi znít zajímavě. Výsledkem jsem ale byl velmi překvapen: Kromě retro elektroniky obsahuje většina skladeb velký symfonický orchestr a instrumentace, za které by se nemusel stydět kdokoliv ze Zimmerových žáků nebo Zimmer sám. Navíc byla hudba složena předem a film byl poté stříhán tak, aby obraz seděl na hudbu (normálně se to samozřejmě dělá obráceně). Jak trefně poznamenal kamarád: "Jako dvouhodinový videoklip k Daft Punku je Tron Legacy docela fajn".
Kapitolou samou pro sebe zůstává otázka: "Co na to budou říkat čeští diváci, kterým nic neříká původní Tron". Asi budou mít pocit jako kdyby začali sledovat Star Wars od Epizody 2. Sice budou chápat o co jde (pokud budou pozorní při úvodní expozici), ale přijdou o jakýkoliv náznak hloubky postav a příběhu.
Tron: Legacy není prohra, ale je to spíš sázka na jistotu a slušně vykalkulovaný komerční produkt, který má ukojit ty, kteří vyrůstali na prvním dílu. Ten byl ve své době v lecčems avantgardní a revoluční, t.j. pravý opak tohoto sequelu, který je spíše retro.
A při reflektování mého hodnocení nezapomínejte, že já jsem jeden z těch, kteří vyrůstali na prvním dílu a byl jsem z něj tehdy zcela nekriticky paf. Tudíž jsem ta úplně nejdokonalejší cílová skupina...
P.S: Všechny kopie jsou TITULKOVANÉ.
P.P.S: Titulky jsem dělal aniž bych měl možnost si pořádně film promítnout (protože si Disney zřejmě myslí, že překladatelé jsou piráti), takže občas nejsou úplně OK a požádal jsem, aby v nich na konci nebylo uvedeno moje jméno.
prvni dil mam teprve v planu, jenom jsem to projizdel a prijde mi, ze ty obliceje taky jakoby "poletuji" a ne uplne sedi - nemuze to v legacy byt zamerna reminiscence na toto?
OdpovědětVymazatMartin: To by nemelo zadne logicke dejove opodstatneni, ze to ma jen JEDNA postava a navic clovek, ne program.
OdpovědětVymazatAké je 3D?
OdpovědětVymazathausmarke: Tak decentni, ze jsem si ho vetsinu filmu vubec nevsiml
OdpovědětVymazatU filmů je pro mě zvuk důležitější než obraz a jsem rád za takovéhle dlouhé videoklipy, kdy si můžu naplno užít luxusní soundtrack a nemusím si dělat nějaké větší starosti s obrazem. Tron Night ukázka mě potěšila aj skvělými sfx, snad se mi to potvrdí i v samotném filmu ^^
OdpovědětVymazatTedy jesli je příměr, že bych se začal dívat na epizodu 2 star wars bez znalosti epizody 1 pravdivý, tak zřejmě nemá moc smysl na film do kina jít. Na první díl Trona rozhodně nemám chuť se dívat, a nový by mě zajímal, ale alespoň trochu chápat epizodu 2 bez epizody 1 je nemyslitelné.
OdpovědětVymazat"přesněji řečeno 'o digitální mladé Bridgesově hlavě, nasazené na tělo jiného herce'"
OdpovědětVymazatBridges, režisér i další svorně prohlašují, že tím "jiným hercem" byl zase Jeff Bridges...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatFrantišku, jen takový dodatek - táhne mi teprv na 24 let, ale na původním TRONovi jsem jako malý taky ujížděl, čímž chci říct, že nové "retro" Legacy, jak jsi ho sám označil (či tak nějak podobně), je i pro nás mladší diváky/posluchače, například Odvážných palců..
OdpovědětVymazatdíky :)
bylo by mozne pridat nejake podrobnosti o nemoznosti promitnout si film && (proti)piratskych opatrenich ?
OdpovědětVymazatA nechal sis dát do titulků aspoň nějaký vtipný pseudonym? Jako František Neviděl by naznačil co a jek, nebo třeba Evžen Oněgin by obvyklým titulkům dodalo grády ;)))
OdpovědětVymazatCase: (MIRNE SPOILERY!) Zajimala by me presna formulace, nebot jsem film prekladal prevazne z nehotove verze bez triku, kde bylo naprosto jasne videt nasledujici: V uvodni scene s "mladym Jeffem Bridgesem" (v realite, 1989) byl misto mladeho Jeffa Bridgese nejaky neznamy mlady chlap, ktery mu nebyl ani v nejmensim podobny a mel kuklu pres vlasy (aby mel opticky co nejmensi hlavu). Pri vsech jeho vetach byl pak v rohu obrazu videt detail obliceje skutecneho (stareho!) Jeffa Bridgese, s nakreslenymi teckami pro digitalizaci, jak rika patricne repliky. Toto platilo pro CELOU uvodni scenu. Pri naslednych scenach uvnitr pocitace, ve kterych vystupoval program Clu s oblicejem mladeho Jeffa Bridgese, uz byla jeho "mlada hlava" vyrenderovana (hrube) a je docela dobre mozne, ze v techto scenach to telo byl opravdovy soucasny Jeff Bridges, protoze mel vetsinou dlouhy plast s sirokymi rukavy a nepredvadel zadne akcni vykony. V naslednych scenach flashbacku a ve scenach, kdy ma Clu prilehavy odev a predvadi akcni vykony, ovsem znovu byl videt nejaky neznamy chlap a nikoliv Jeff Bridges. Je to pouze logicke, protoze soucasny skutecny Jeff Bridges nema ani zdaleka tak vypracovane svalnate telo, jako ma Flynn v uvodu filmu a Clu v jeho druhe polovine. Takze jestli Bridges opravdu hral svym skutecnym soucasnym telem, musel to byt jedine Clu priblizne v prostredni tretine filmu.
OdpovědětVymazattik: Na finalni zhotoveni a kontrolu titulku jsem mel jeden den a film jsem nemel v pocitaci, mohl jsem si ho pouze streamovat, asi jako z Youtube, ale jakekoliv preskoceni vpred nebo vzad trvalo 10 sekund a trefoval jsem se s presnosti plus minus minuta... Takze jsem musel prekladat pouze z papiru a pak to jednou projet s tou streamovanou verzi a doufat, ze dokazu vetsinu chyb odchytit v realnem case...
OdpovědětVymazatFuxoft: Zajímavé...no, je fakt, že když se to tak vezme, tak nikdy opravdu výslovně nezazní, že to opravdu hrál on, ale z jednotlivých zmínek mi to dohromady přišlo jako jediná možnost, jak si to celé vysvětlit...
OdpovědětVymazatNapř.:
"When playing Clu, Bridges had the 52 markers drawn on his face and wore the Helmet Mounted Camera (HMC); his facial movements fed into the computer and were used to control the expressions and movements of the digital head. Thus, the digital performance of a younger Bridges was controlled by the real Bridges’ performance, as if the younger Bridges were actually on screen. The information sent to the computer made it possible to instruct the digital head to speak and emote in the exact same way Jeff Bridges would on set."
"Clu had to look, feel, breathe and act exactly like the young Jeff. Jeff gave us some really great performances to do that with."
"TRON: Legacy is the first film to use the Helmet Mounted Camera in live action, allowing the actor to interact with others in the scene."
Sám Bridges říká: "But now as an actor it’s very gratifying to know that I can play myself or the character that I'm playing at any age, from an infant to an old man. That’s really exciting, especially to be part of this groundbreaking technology."
A pak taky mnohokrát zdůrazňované "Jeff Bridges is the first actor in cinematic history to play opposite a younger version of himself".
Nikde IMO ani náznakem zmíněna přítomnost nějakého zástupného herce. Čímž rozhodně ani v nejmenším nenaznačuju, že ti nevěřím, jenom že si IMO dali docela dost práce, aby vytvořili dojem něčeho jiného, než jaká byla podle toho, cos viděl ty, skutečnost.
Na druhou stranu je pravda, že několikrát zmiňují, že "it is the first 3D movie to integrate a fully digital head and body to create the younger version of Jeff Bridges' character", ale to jsem si na základě výše citovaných výroků vyložil prostě tak, že starému Bridgesovi digitálně předělali nejen obličej, ale i tělo (z pochopitelných důvodů).
Case: Z toho mi celkem jednoznacne vyplyva, ze pod slovy "herecky vykon" si predstavuji "mimiku obliceje a hlas" a telo je neco mene podstatneho (u Hammera v Social Networku to brali podobne, myslim).
OdpovědětVymazatno tak jsem zvědavej na 13ku:-)
OdpovědětVymazatproste klasika z USA. tezce spotrebni produkt, u ktereho clovek nemusi premyslet.diky alespon za Daft Punk
OdpovědětVymazatMám na to jít, když je mi nějaký Tron totálně ukradený, ale líbí se mi Daft Punk?
OdpovědětVymazatNe. Kup si soundtrack.
OdpovědětVymazatJsem Frantův ročník, a jedníčku jsem kdysi v 15 letech viděl s pokleslou bradou na ORF, a považoval to za kultovní věc. Že půjdu na dvojku jsem bral jako jasnou věc, a chtěl vzít i syna. Aby byl v obraze, tak jsme si půjčili DVD a koukli na to. Mu se to kupodivu líbilo, mě to ale přišlo jako šílená kravina. Soundtrack ale kupuju, btw.
OdpovědětVymazatZeby to byl druhy film, ktery zde pujde ve 3D s titulkama? Hura! Mam o moc vetsi motivaci na nej jit :)
OdpovědětVymazatJinak jsem dal na radu a pred chvili se podival na puvodniho Trona a moc diky za tip - jsem rad, ze jsem to udelal :)
Ad. pirati - me velmi pobavilo, kdyz pred Narnii ve 3D bylo upozorneni, ze se to nema nahravat na kameru... Uz vidim nekoho, jak na kameru nahrava film ve 3D... Distributori opravdu nemaji rozum (nebo tomu proste nerozumi). A vsadim se, ze i pred novym Tronem ve 3D ta hlaska bude :-D
Strategie nedávat plnou verzi filmu překladatelům se evidentně vyplatila. Na internetu jsem film zatím nenašel.
OdpovědětVymazatnechcel som si citat recenziu, kym si nepozriem film, tak teraz po polnocnej premiere uz mozem.
OdpovědětVymazatNelutujem, ze som na to siel a mam chut si to pozriet zas. Pravda je, ze to 3D nebolo az tak uzasne, ze by som bol extremne uneseny(mozno je to tym, ze som bol v IMAXe prvy, krat a cakal som viac :), ale malo to svoje 3D momenty). Niekedy sa mi zdalo, ze tam akcie bolo az moc, ked som nestihal sledovat, alebo som bol len moc blizko pri platne. K poletujucim hlavam a priemernej CG, nejak som si toho nevsimol, moze to byt tym, ze to este dotiahli oproti tej non-final verzii co si mal?
Inak, pred tym ako som videl prvy trailer na TRON: Legacy som o TRONe nic nepocul, teda len matne si spominam na hry, ale nikdy som ich nehral (co teraz lutujem). Tak som si pozrel Tron, az na treti krat (par hodin pred premierou) sa mi podarilo plne sledovat a pochopit a v tedy som si ho zamiloval, aj napriek efektom z 1982 ma svoje caro. A je naozaj dobre si ho pozriet pred tym ako pojdete na Legacy, v Legacy je par peknych odkazov na povodny a niektore veci su vam uz skoro od zaciatku jasne.
BTW: ze su v traileroch niektore sceny, ktore neboli vo filme? Alebo som nieco prespal?
zklamani, trailer je lepsi nez film - obsahuje to nejlepsi z hudby i sexy kocicek; akce je tak jako tak na urovni nejake hry, film totalni nuda, wtf nad jednanim postav, pravidla sveta jsou nastinena tak vagne, ze je mozne vsechno a vsechno lze zduvodnit, 13ka se neobnazi, Zuse se snazi o Nicholsnova Jokera, ale vypada pri tom teple, soundtrack ma pro me jedinou poslouchatelnou skladbu, z 3d bolely oci
OdpovědětVymazatpripadam si jak Earl z RM
Martin: Zuse se IMHO snaží vypadat jako Ziggy Stardust. To by možná vysvětlilo i tu snahu o ten "britský" přízvuk.
OdpovědětVymazatAnonym:
OdpovědětVymazatneznam, ve mne doslo k evokovani Jokera pri roztocene hulce
je Ziggy Stardust buzna?
Františku a proč jsi nacpal do Imax verze kolem titilků ten čtverec? ;o)
OdpovědětVymazatJen taková btw poznámka, ten herec, který hraje Zuse,opravdu Brit je.
OdpovědětVymazatO Tronovi jsem v životě neslyšela, až když o něm Franta mluvil v palcích, tak jsem se na něj včera koukla...s otevřenou pusou. Tak vizuálně ujetou fantasy jsem snad ještě neviděla. Prosím počítejte mě mězi ty, kteří Trona ,,žerou''.Díky barnes.
OdpovědětVymazatMartin: Ziggy Stardust je androgynní alter-ego Davida Bowieho ze 70. let, kdy v Británii začínal glam-rock. Takže skoro buzna.
OdpovědětVymazatAnonym: Je sice Brit (teda z Walesu), ale ten přízvuk mi přišel hodně přehnaný. Možná nějaký metahumor.
franto a k tomuto si nerobil titulky ?
OdpovědětVymazathttp://www.youtube.com/watch?v=zo2Q7qvMVXY
někdy v minulosti tím myslím začátek devadesátých let museli púvodního trona dáv at v televizi, protože když jsem byla na harrym a viděla jsem prvních pět vteřin ukázky, tak jsem řekla že na ten film musim jít protože mi připomíná jeden z dětství co se mi hrozně líbil, pak jsem zjistila že to je jeho pokračování :) a pecka hlavně ta retro hudba super a je fakt pravda že toho mručení a a bez obličejových scén bylo dost, a omlazený bridges mi přišel španý jen v uvodu filmu ale pak to bylo v pohodě (bud jsem si zvykla anebo to patřilo k digitální postavě)
OdpovědětVymazat(bčc-bývalý čtenář cinemy :))