Fenomén "Planeta opic" čítá v tuto chvíli sedm celovečerních filmů a dva televizní seriály (plus comicsy a knihy). Není překvapením, že většina z toho má pramálo společného s knižní předlohou Pierra Boullea a celé dohromady to nevytváří příliš konzistentní svět. Film Zrození planety opic je možná prequelem verze Tima Burtona (2001), ale spíš jde o "reboot" (anglický výraz pro "kašleme na to, začneme znovu od nuly"), obsahující jisté narážky na předchozí díly (například jména opic nebo hlášku "Get your stinking paws off me, you damned dirty ape"). Tyto narážky ale můžete směle ignorovat a nebudete tím nijak příliš ochuzeni. Neznalost předchozích verzí je možná dokonce výhodou, protože pak budete více překvapeni tím, jakými směry se příběh bude ubírat.
Will Rodman (James Franco) je genetický inženýr a pracuje na preparátu, který by měl pomoci vyléčit Alzheimerovu chorobu. Na úspěchu je osobně zainteresován, protože jeho otec (John Lithgow) trpí pokročilým stádiem právě této zákeřné nemoci. V laboratoři ale dojde k nešťastné nehodě, celý projekt je zrušen a opice mají být utraceny. Will si bere do domácího ošetřování novorozeného opičáka, kterému dává jméno Caesar a hodlá pokračovat v experimentování na vlastní pěst.
Během následujících let se ukazuje, že Caesar cosi zdědil po své matce (která byla vystavena účinkům experimentálního preparátu): Má vyšší inteligenci než lidské děti, ovládá znakovou řeč, ale je z něj už velký opičák, který dělá problémy sousedům a mezi lidi prostě nepatří - musí do útulku. Současně je obnoven výzkum zázračného preparátu a vzniká jeho nová varianta, která má intenzivnější účinek na opice, a nepříjemné vedlejší účinky pro lidi.
No a pokud aspoň trochu tušíte, o čem že je celý ten fenomén "Planeta opic", asi vám dojde, že ve filmu bude posléze figurovat větší množství naštvaných inteligentních opic, které to lidem poněkud zavaří...
Režisér Rupert Wyatt dosud natočil dva nízkorozpočtové filmy, o jejichž existenci ví málokdo za hranicemi Velké Británie. Je překvapující, jak jistou ruku předvedl při režii Zrození planety opic. Nejenže dobře kočíruje herce a emocionální scény díky tomu nejsou směšné, ale s přehledem zvládá i ty nejnáročnější masové trikové scény v nejvelkolepějším hollywoodském stylu.
O tricích se asi v případě nové Planety opic bude mluvit nejvíce, protože Caesar i VŠECHNY ostatní opice jsou digitálně vytvořené bytosti, které ožily díky hereckému umění živých lidí (Caesara hraje Andy Serkis, který podobným způsobem ztvárnil Gluma a King Konga) a schopnostem digitálních animátorů. Výsledek je působivý a opice (i skorolidské "superopice") předvádějí herecké výkony, které v nás vzbuzují soucit nebo strach tím přesně správným způsobem. Nedá se říct, že by se pohybovaly vždy zcela realisticky a byly vždy stoprocentně k nerozeznání od reálných opic, ale je to po Avataru další krůček na cestě k realistickým digitálním hercům.
Zrození planety opic je samozřejmě především ZÁBAVA, ale je to překvapivě kvalitní film. Vzhledem k tomu, co jsem od něj očekával a jaké jsem měl obavy, je to možná zatím nejpříjemnější velkorozpočtové kinopřekvapení letošního roku.
(Původně psáno pro časopis Reflex. Zde přetištěno se svolením. Všechna práva vyhrazena. Na tuto recenzi se NEVZTAHUJE licence Creative Commons jako na ostatní zdejší!)
Ne Creative Commons? Znamena to snad, ze si tuto recenzi nemuzu nechat vytetovat na zada jako vsechny predesle?? FFFFUUUUUUU
OdpovědětVymazatVytetovat si ji na záda můžeš, (protože to je zákonná kopie pro osobní potřebu,) ale už to tetování nesmíš dát nikomu přečíst (to už by bylo sdělování veřejnosti).
OdpovědětVymazatKdyby byly misto opic zraloci, tak to zni jako reboot "Deep Blue Sea". :-)
OdpovědětVymazatHele FF vsadim se zes tohle jeste nevidel, i kdyz tu na to mas recenzi...
OdpovědětVymazatMimochodem kteryho debila napadlo prelozit to jako "zrozeni" planety opic, ach jo tohle je furt dokola ty sileny nazvy filmu, at tohle hovado radsi jde prekladat jidelnicky restauraci, furt dal bude psat "steak on mushrooms".
Nechapu to s tema digitalnima hercema. Stejne je musi zahrat ti analogovi, ne?
OdpovědětVymazatja si uz dlouho myslim (od detstvi kdy jsem sledoval navstevniky), ze by se inteligentnim zviratum (delfini, opice....) melo dat hlasovaci pravo a obcansky status :-)
OdpovědětVymazatJá zase, že bychom se jich měli zbavit, dokud je čas.
OdpovědětVymazatTo Anonym z 11. srpna 2011 7:01 :
OdpovědětVymazatNevím, co se ti na tom překladu tak nelíbí?Jedním z významů slova rise je přece i vznik či vzrůst, což slovu zrození vcelku odpovídá. Už jsem viděl mnohem horší překlady. JÓ, kdyby to pojmenovali třeba Návrat vražedných opic nebo Šimpanzi opět útočí, to by bylo něco jiného :-)
V niektorých krajinách to ide pod názvom Planet of the Apes: Prevolution.
OdpovědětVymazatMne by sa páčilo aj: "Zrodenie Cézara", aby sa na film dostalo aj pár neinformovaných milovníkov histórie.
"Dobytí" byl můj nejoblíbenější díl.
OdpovědětVymazathttp://www.csfd.cz/film/33077-dobyti-planety-opic/
Caesar se sice dostal do děje jinak než experimentama na opicích - což starou sérii víc stmelovalo, ale aspoň nechali zachovaný to jeho jméno....
Těch filmů je minimálně osm. Když počítáme i tv filmy.
OdpovědětVymazatTo by me taky zajimalo jak by ten nazev prelozil pan "steak on mushrooms". V dnesni dobe mi to prijde uz jen jako trapny pozerstvi kritizovat preklady filmovych nazvu. To frcelo tak 2000-02;)
OdpovědětVymazatTak ono jde svého druhu o dvojsmysl, že. Doslovně přeloženo je to Východ (nad obzorem) planety opic (opů obecně, což je ještě zajímavější). Ovšem ve druhém významu i povstání. Zrození je demence.
OdpovědětVymazatPS.: Captcha chimp, google má smysl pro humor.
Povstání planety opic, Vzestup planety opic...všechno zní blbě. Zrození je alespoň celkem ok (on už ten původní název je dost debilní, ale překlad to dle mého paradoxně zachraňuje).
OdpovědětVymazatAnalogoví herci jsou sice pořád potřeba, ale když jim dokážeme realisticky změnit ksichty a těla, tak už nepotřebujeme ty, kterým pěkné ksichty a těla dala příroda (a kteří jsou nehorázně drazí).
OdpovědětVymazatTakže si režisér nechá namodelovat pěkné postavy (tím odpadne i hledání vhodných kandidátů) a najme pár kvalitních (ve smyslu hereckého projevu) herců, aby ty loutky rozpohybovali. A když budou mít přemrštěné požadavky, tak budou snadno nahraditelní. Herců s dobrým hereckým projevem (ale s hnusným tělem a ksichtem) jsou mraky.
Je to podobná revoluce jako když při nástupu zvuku odpadli herci s pisklavými hlasy. Teď odpadnou předražení herci (a herečky!) s pěkným tělem.
budeš psát do Reflexu ? Tak to je super.
OdpovědětVymazatPůvodní název je právě docela dobrý. Za prvé zapadá do původní x-logie (... of the Planet of the Apes), za druhé dost přesně popisuje obsah filmu, za třetí je to zajímavá slovní hříčka, do češtiny bohužel ne moc dobře přeložitelná. Víc takových názvů:-)
OdpovědětVymazatFrantisku vim ze mi do toho v podstate nic neni,ale co te privedlo k tomu ze pisesdo ty mrdky(reflexu)?
OdpovědětVymazatJestli nemas penize tak usporadej zbirku,uvidis kolik lidi ti prispeje...
Dobytí planety opic se mi líbilo z těch starých nejvíc. A jak teď koukám na CSFD, první film má přehnaně hodně procent a všechny ostatní proti tomu málo. Prostě klasika... taky to tam asi hodnotěj cvičený opice.
OdpovědětVymazat(ad Reflex): Zavolala mi Darina Krivankova, ze by to potrebovala napsat, tak jsem si rekl, ze to stejne budu psat na FFFILM, tak proc ne... Na pravidelne psani to nevypada. Reflex jsem mnoho let necetl.
OdpovědětVymazatFF: To je dobře. Je to totiž sračka.
OdpovědětVymazatCo je hodne zajimave: kdesi na youtube (myslim) se povaluje video na zpusob "making of" s Jerkisem, a je tam videt, jak na nej zase mapovali opici stejne jako predtim gluma ... a na tech zaberech bez triku se ksichti prakticky identicky, jako v LOTR .. a hadejte co? Ta opice se pak ksichti stejne jako Glum ... je to vlastne az mrazive, nebot stejne jako "bezneho" herce samozrejmě poznate v ruznych rolich, tak ten pohled poznate taky, bez ohledu na typ kreatury .. tj zrejme udiv na tim, jak perfektne ta technologie dokaze zachytit opravdu i vyraz (to je tema ocima?) .. a trosku vytka Serkisovi, prece jen se mohl vic snazit a sklebit se coby opice jinak, nez coby Glum.
OdpovědětVymazatNeni to pozerstvi. Nazev je soucast filmu, a idiotskym pocestenym nazvem filmu skodite. Nechapu, jak - v dobe, kdy se porad vsichni toci na autorskych pravech - je takova zrudnost mozna a nechapu, proc se tvurci nebrani.
OdpovědětVymazatPosledni Anonym: Pokud to nahodou nemyslis jako vtip, tak vez, ze ceske nazvy filmu NIKDY nevznikaly prostym prekladem puvodnich nazvu. Ani pred revoluci, ani pred 50 lety, nikdy! Ceske nazvy VYMYSLI cesky distributor (nikoliv PREKLADA) a u "velkych" filmu jako je tento musi cesky nazev VYSVETLIT puvodnimu studiu (v tomto pripade Foxovi) a to ho musi SCHVALIT.
OdpovědětVymazatono dokud na svete bude vic jazyku nez anglictina ve ktere je vetsina filmu co nas zajima (mnozstvi uz valcuje indie ci cina) tak logicky se bude dabovat a prekladat. kdo dela chytraka ze to je przneni at si i knihy cte v originale ne ? a nejlip uz od slabikare aby se neztratil v prekladu.... uznavam ale ze muzika se neprezpivava
OdpovědětVymazatFrantišku, je jich osm - 5 plátno, 3 bedna...
OdpovědětVymazatZas tak velkorozpočtový film to není,alespon v porovnání s konkurencí jako je green lanter(200 mega tuším),potter,thora atd.
OdpovědětVymazatZrození planety opic stálo pouhopouhých 90 milionů dolarů,to je skoro za hubičku,90 milionovou hubičku...
To Anonym 11. srpna 2011 15:11 + 21:06: Hlavně, že ty jsi sežral Šalamounovo hovno.
OdpovědětVymazatNa tvoje moudra není nikdo zvědavej.
- "Zopiceni Zeme" (čárky si doplňte dle duševního rozpoložení a vnitřního měřítka vulgarity)
OdpovědětVymazat- "Caesar: Ze mě tady zopičí"
- "Caesar: Veni, vidi, zopici"
Vcera jsem se na tom byl podivat. Neodchazejte dokud neuvidite dulezitou scenu mezi zaverecnymi tiulky. Hodne lidi odeslo aniz by to videli...
OdpovědětVymazatCo název "Rýže planety opic" ?
OdpovědětVymazatDalší název: "Popiči"
OdpovědětVymazat"Jak Draco Malfoy Cézare zneužíval (a k záhubě lidstva přispěl)"
OdpovědětVymazat"Prci, prci, opičky" ?
OdpovědětVymazat"Princ, pruďas a opice"
OdpovědětVymazatZrozeni povstani planety opic
OdpovědětVymazatA co Opici valky epizoda I.
OdpovědětVymazatkdyz uz mluvi o dalsich az trech dilech...
Poznámka @Mára, nevznikly ty zmiňované televizní filmy náhodou sestřihem epizod seriálu? Minimálně jeden ano, co si tak pamatuju...
OdpovědětVymazat"Hop a je tu lidoop"
OdpovědětVymazatfull frontal nějaké oPičky?
OdpovědětVymazatFuj....
OdpovědětVymazatpořád lepší jak mrd*orecenze laická od Spáčilové, která srovnává s 1. filmem s Charletonem Hestonem, prostě mimo, mystifikace veřejnosti atd. !!
OdpovědětVymazathttp://kultura.idnes.cz/recenze-ve-zrozeni-planety-opic-vitezi-hra-na-skutecnost-pzs-/filmvideo.aspx?c=A110809_161404_filmvideo_jaz
Jinak 1. film pro mě určitě uplně nej, nejlepší atmosféra, originální, jako na tý sérii sem vyrůstal, ještě na Fantomasovi, to nejlepší v sobotu odpoledne v televizi, moc dobře si to pamatuju, viděl sem všecky verze, tv seriál taky a taky mě bavil, to dá rozum, tenhle parádní universe. Aj Burtonova trošku přehnaná, nedotažená a bohužel prostě víte, co...jo, remako, reboot, tenhle film si bere od všeho něco, přičemž si toho skoro nikdo nikde prakticky vůbec nevšímal, fakt nemůžu z lidí, co budou mega nadšený a originál neznaj, to je prostě ignorance, asi jako koukat na Star Wars od Episode 1 :) :), nj, paradox, já vím, ale přecijen v tý 3ce, 4ce, časoprostorovej paradox, ježiš, zápletka původní série byla sakra lepší.....U Burtona byla celkem fajn výtvarná stránka, opice byly opicovatější, vychytanější masky, zdrsněli, zakčnělo to, bohužel až moc, byl to i trochu kýč, no, ale tohle nevim, ještě sem neviděl a čekám taky trochu kýček :), nj, trošku jak Star Trek reboot, že jo :) 2009, ale to neva, prostě nová generace dětiček, jinak co se týče DObytí Planety opic ještě, tam se mi taky líbilo, že to byla taková polototalitní vize budoucnosti, tehdy trošku aktuálně, snad i módně, protipolicejní - Vietnam a 60. tý léta, víte co, THX 1138, fízlové sháněj lidoopi, novodobé otroctví, dávalo to větší smysl ten film, ta opičí revoluce, dokonce byla uvěřitelnější, jojo....
nebyla by recenze na tento skvost? http://www.youtube.com/watch?v=7eXx-L5UJsg&feature=related
OdpovědětVymazatKonecne to snad nebude vypadat jako JU & HELE po opici.
OdpovědětVymazatSLAVA EPOLUCI!
Taky vám přišlo, že je hudba v tomto filmu podobná hudbě z Predátora?
OdpovědětVymazathttp://www.youtube.com/watch?v=RrhAOtoA8oA&feature=related
"Monkey Business"
OdpovědětVymazatHmm, začátek jsem poprvý přečetl úplně jinak:
OdpovědětVymazatMají inteligenci a nebojí se ji použít! Nejnovější Planeta opic je zábavnější, než jsme my piráti mohli doufat:))
Ať je překlad názvu jakej chce, je dobře, že v čeština není tak debilní, aby tam muselo "of the" dvakrát.
OdpovědětVymazatV debilni cestine zas treba reknes "at koukam, jak koukam..." a anglictina to tam za sebou taskhle dvakrat mit nebude, vo co ti de?!
OdpovědětVymazatNevím, anglickej ekvivalent "ať koukám, jak koukám" neznám. Ale stejně - to je zrovna taková fráze, která se moc často používat nemusí.
OdpovědětVymazatTo byl jen priklad.
OdpovědětVymazatRise of the Planet of the Apes taky zrovna neni neco, co se v anglictine pouzije desetkrat za den.
Ja teda nevim, ale trailery, jako je ten v tomhle postu, bych zakazal. Po jeho shlednuti uz film v podstate nema co nabidnout. To neni trailer, ale spoiler. Ach jo, asi jsem staromodni.
OdpovědětVymazatNejsi, jseš jen kokot, toť vše.
OdpovědětVymazatA kdo neni?
OdpovědětVymazatSpravne je: kokot v teplakach
OdpovědětVymazatemocionalni sceny jsou smesne a dej pro me byl take zklamani. Zadny zvrat, od zacatku do konce zcela predvidatelny a plochy dej. Nechapu proc to ma tak vysoke hodnoceni. Nevidel jsem uplne vsechny predchozi, ale ten uplne prvni film byl nesrovnatelne lepsi a nepotreboval k tomu skvele animatory.
OdpovědětVymazat