"Řidič" beze jména (Ryan Gosling) oficiálně pracuje v autodílně a jako kaskadér. Méně oficiálně si se svým autem vydělává při loupežích a jiných zločinech. Pak se ale tento osamělý zakouká do své sousedky (Carey Mulliganová), skamarádí se s jejím synem a posléze i s manželem. A to je chyba, protože manžel je zapleten s podsvětím a vznikne problém s tím, že hlavní hrdina je s podsvětím zapleten také, ale trochu jinak...
Režisér Nicolas WInding Refn si mě získal svým filmem Bronson. Jeho nejnovější snímek je podobně stylový, hypnotický, ironický a brutální. Je přesně na té příjemné hranici, kdy už se může líbit fanouškům Wenderse nebo Soderberga, ale přitom se ještě pořád líbí mně. :)
Především bych měl upozornit, že film rozhodně není akční záležitost ani kriminálka. Vzhledem k povolání hlavního hrdiny je docela důležitá informace, že se v celém filmu dočkáme celkem JEDNÉ automobilové honičky (OK, jedné a půl) a pár výstřelů.
Refn má veškeré audiovizuální detaily zvládnuté do nejmenší detailů a dosahuje v tomto ohledu perfekcionalismu Finchera. To, co by mohlo být u jiných režisérů pokládáno za selhání a divný úlet (například podivně nevhodný retro-disco hudební doprovod, nebo hnusný růžový gay font v úvodních titulcích) - to je u Refna pečlivá volba a přesně definovaný střípek bizarní mozaiky.
Herecký výkon Ryana Goslinga je pro film naprosto zásadní, protože víceméně nesleze z plátna a všichni ostatní mu maximálně přihrávají. Jeho postava je patřičně enigmatická, tušíme v ní něco dřímajícího démonického, a současně si z toho režisér tak trošku (ale opradu jen trošku) dělá srandu, což začne být (podobně jako v Bronsonovi) pro diváka dost zajímavý feeling ve chvíli, kdy ty dřímající věci vybublají na povrch a dojde k pár velmi brutálním scénám.
Úplně nadšený ale z filmu nejsem. Především proto, že poučen Bronsonem a první polovinou Drive jsem docela přesně odhadl, kam a především JAKÝM STYLEM se to celé bude ubírat. Refn evidentně má podobně úchylné dramatické cítění jako já, je to úžasný profesionál a asi bych si s ním dobře pokecal. Ale je mi líto, Drive mě prostě příliš "nedostal" a ani nepřekvapil. Obdivoval jsem režisérské a herecké výkony, ale necítil jsem nic k postavám, které jsem na plátně viděl.
Byl bych dost nerad, kdyby Refn teď natáčel filmy pořád stejným stylem a zaškatulkoval by se. Sice by v té škatulce byl sám (podobně jako Quentin Tarantino nebo Wes Anderson), ale přece jen by mě to tolik nebavilo.
František stárne, vysoké hodnocení dostávají jen romantické komedie nebo pohádky. Krize středního věku nebo ho někdo zbouchnul?
OdpovědětVymazatvždy mal divné hodnotenia
OdpovědětVymazatFrantišek nestárne, František je velké dítě.
OdpovědětVymazatCywe to psal Hulán?
OdpovědětVymazatMáš tam dvakrát Driver, což není název tohoto filmu.
OdpovědětVymazatFrantišku, rád bych si přečetl tvojí recenzi na mimořádně povedený a kvaletní historický film Ironclad (2011, režie Jonathan English). Co takhle přestat sledovat tyhle gay sračky a podívat se na skutečné umění?
OdpovědětVymazatTo je hezké slyšet, že jsou detaily do detailu promyšlené. :-D
OdpovědětVymazatJednoznačně jeden z nejlepších filmů jaké jsem kdy viděl. Mám za sebou čtyři návštěvy kina a nemůžu to dostat z hlavy.
OdpovědětVymazatU mě Drive vyhrál, zapůsobil na mě a asi nejsem naštěstí tak bystrý, abych byl nepřekvapen a neohromen :) A hudba je výborná!
OdpovědětVymazatNa hudbu se těším, Martineze mám moc rád...
OdpovědětVymazatZatím jediná rozumná česká recenze dílka, které žije z dobrého PR. Nevím zdali jsem byl na tak divně divácky obsazeném představení, ale některým scénám se prostě smálo celé kino, protože se snažili být tak cool, až byly vool;)
OdpovědětVymazatNevim co bylo na tomto filmu do detailu promyslene, ale rozhodne to nebyl scenar, ktery dava mene smyslu cim dele se nad nim zamyslite. Banalni dialogy neziskaji hloubku tim, ze mezi nimi delate delsi pauzy a z psychopata se nestane drsnak pouze tim, ze mu vlozite do ust paratko.
OdpovědětVymazatAsi jsem ten film fakt nepochopil, protože mne totálně nudil a výkon Goslinga bych označil za minimalistický až nulový = celkem 2,5 výrazu za celý film: 1. žádný výraz ve většině filmu, 2. slizký úsměv, 3. naštvání (celkem asi 5 vteřin ve filmu). Atmosféra nula, napětí nula, překvapení nula.. 50%
OdpovědětVymazattak tak nuda na entou a ještě k tomu hnusní herci, hlavně ta herečka.. bléé
OdpovědětVymazat