Dnes večer tu máme opět jednu odbočku mimo film, směrem k hudbě, a to k vaší hudbě skladované v internetovém cloudu.
Řeč bude o službě jménem "Google Music" (nedávno přejmenované na Google Play Music), která mi pomohla vyřešit jeden můj letitý problém. Nebudu předjímat důvody, proč byste zrovna vy měli používat Google Music, nebo vám dokonce rozmlouvat vaše argumenty, proč ji nechcete / nemůžete používat.
Google Music zatím není k dispozici ve většině světa mimo USA. Vůbec. Mohou za to hudební vydavatelé a autorské svazy, se kterými se Google zatím nedohodl.
Naštěstí je možné bez větší námahy si Google Music aktivovat i v našich končinách. Pořád sice nebudete mít možnost snadno si kupovat alba a skladby, ale budete moci používat online úložiště, kam si budete moci zdarma uložit až 20 000 skladeb, které jste někde legálně získali, a tyto skladby si organizovat a streamovat do browseru i do mobilních zařízení (a v závěru vám řeknu, proč jsem to celé udělal já).
První krok je: Mít Google účet (klidně i doménový).
Druhý krok je: Aktivovat si Google Music. Ve svém browseru navštivte adresu
music.google.com a s největší pravděpodobností se dočkáte zprávy, že máte smůlu a že Google Music není zatím k dispozici ve vašem regionu. Neztrácejte hlavu. Stačí použít buď proxy nebo TOR node, nacházející se v USA. Prostě vnutit Googlu myšlenku, že na Google Music přistupujete z místa, které je v USA. Je to potřeba pouze pro prvotní aktivaci služby! Pokud se vám to úspěšně podaří,
následně můžete ke své hudbě přistupovat odkudkoliv, bez potřeby proxy. Nemůžete si sice kupovat hudbu od Googlu, ale to já nikdy neměl potřebu dělat, takže nevím, jak snadno se to dá obejít.
Protože použití proxy s sebou může nést jistá bezpečnostní rizika (vaše komunikace s Google prochází skrze proxy a nemůžete si být jisti, co se tam s nimi děje), doporučuji vám před aktivační návštěvou Google Music si dočasně změnit Google heslo na nějaké jiné, a okamžitě po aktivavaci Google Music a deaktivaci proxy si heslo zase změnit zpátky. V tuto chvíli vám bohužel nemohu doporučit žádnou konkrétní spolehlivou proxy, protože já již mám Google Music aktivovanou dávno, takže proxy už nepotřebuji a nepoužívám. Hledejte a zkoušejte
například zde. Pokud jste internetově zběhlejší, můžete zkusit
TOR variantu. Pokud nejste vůbec internetově zběhlí a nevíte, co je to proxy, poproste přítele v USA, ať vám tu registraci provede (na tu chvíli mu svěřte své dočasné Google heslo, je to přece přítel, ne?).
Znovu zdůrazňuji, že pokud tímto poněkud krkolomným způsobem Google Music jednou aktivujete, již vám zůstane aktivovaná a můžete k ní nadále přistupovat bez proxy! Po prvotní aktivaci Google Music vypněte proxy, navštivte znovu
music.google.com ve standardním browseru a všechno by mělo fungovat.
Nyní musíte do Google Music (GM) uploadovat svou hudbu.
Kliknete v pravém horním rohu stránky na "UPLOAD MUSIC". Budete vyzváni ke stažení aplikace Google Music Manager, která je jediným způsobem, jak svou hudbu do GM dostat.
Music Manager je k dispozici i pro Linux a funguje velmi jednoduše. Spustíte ho, ukážete mu, kde na vašem disku se nachází vaše MP3 kolekce, a přestanete si ho všímat. On následně nahraje celou vaši kolekci na GM, přičemž je žádoucí, abyste měli v pořádku MP3 tagy, Album Art a podobné věci, protože:
- Obrázky (jako např. "folder.jpg") v adresářích vašich alb budou ignorovány. Pokud chcete mít na GM u alb obrázky, musíte je embedovat přímo do MP3 souborů, a to do všech skladeb v albu.
- Při uploadu je zcela ignorována adresářová struktura na vašem disku. Které skladby jsou součástí kterého alba, to se určuje pouze na základě MP3 tagů "Album Name" a "Album Artist". Pokud je ve vaší kolekci 30 skladeb, jejichž Album Name je "Invincible", pak se všechny stanou součástí jednoho alba, bez ohledu na to, že byly ve dvou různých adresářích ("Invincible" je jednak album od Michaela Jacksona a jednak filmový soundtrack od Hanse Zimmera). Je jedno, že polovina těch skladeb má autora "Michael Jackson" a druhá "Hans Zimmer". Aby z nich byla správně dvě alba, musí ve všech skladbách být správně nastaven tag Album Artist.
- Pokud máte tagy s diakritikou, musí být tato kódovaná v UTF8.
- Budou automaticky uploadovány i skladby v jiných audioformátech (WMA, FLAC), ale všechny budou zkonvertovány do MP3!
Je na vás, zda toto všechno chcete opravit už před uploadem, na svém harddisku, pomocí svého oblíbeného MP3 taggeru (já používám na Linuxu EasyTag), nebo až po uploadování, přímo v GM (tam přesněji vidíte, co děláte a jaké to má následky, ale webové rozhraní zase nemá takový komfort jako dedikovaná aplikace).
Pokud do svých adresářů s hudbou přidáte později nové skladby / adresáře, může se stát, že je Music Manager nezačne okamžitě uploadovat, případně uploadne jen malou část z nich. Toho se neděste a pár minut počkejte. Uploadne se časem všechno (Music Manager si může myslet, že s hudebními adresáři právě manipulujete, takže se vám do toho neplete a chvíli počká než to zkusí znovu).
Pokud následně (už po uploadu) měníte nebo mažete MP3 soubory na svém harddisku, tyto se vám neupdatují / nesmažou online na GM! Musíte je tam smazat rucně, pokud chcete.
Pokud stejně jako já nenávidíte Adobe Flash, v GM nastavení je možnost "Labs" a zde si můžete nastavit, aby vám hudba streamovala prostřednictvím HTML, nikoliv přes Flash applet.
No a od této chvíle máte přístup ke vší své hudbě (pokud máte méně než 20 000 skladeb) z libovolného počítače s internetovým browserem. A ze svého telefonu:
Pokud si chcete nainstalovat aplikaci Google Music do svého Android zařízení, musíte také provést menší trik, protože jako Čech tuto aplikaci na Google Play vůbec neuvidíte ve vyhledávání, a pokud zadáte její adresu ručně, nepůjde vám nainstalovat kvůli regionu. Je potřeba stáhnout si Google Music aplikaci jako APK soubor a nainstalovat si ho ručně,
například odtud. Není to sice nejnovější verze, ale to nevadí, protože jakmile si ji ručně nainstalujete, můžete v prohlížeči (na PC, ne v telefonu) navštívit Google Play (konkrétně stránku
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.music) a na ní uvidíte, že aplikaci již máte v telefonu nainstalovanou. Pokud si ji (přes tuto stránku) nainstalujete znovu (což už můžete), pushne se vám okamžitě z Google Play do telefonu její nejnovější verze. (
UPDATE: Některým lidem prý tento postup nefunguje a musejí i v této fázi být přihlášeni přes americkou proxy. Mně to ale opravdu funguje bez ní...)
Následně se vám v telefonu bude zcela automaticky a transparentně zrcadlit vše, co máte ve webovém rozhraní GM, včetně hodnocení skladeb, playlistů, "Recently Played" atd., a bude se to syncovat oběma směry. Screenshot z mého telefonu:
Čímž se dostáváme k tomu, proč jsem to celé podstoupil já.
Ve svém autě mám autorádio a v něm při jízdě poslouchám hudbu. Protože jsem již dávno příliš cool pro CD, měl jsem tu hudbu na paměťové kartě nebo flashce, na které jsem měl svůj speciální "Driving mix" (kde jsem měl kromě soundtracků i Ivana Mládka nebo Army of Lovers). Hnidopichy upozorňuji, že v autě mám reprosoustavu, u které nehraje roli, zda je audio v CD kvalitě nebo v MP3.
Problém byl v tom, že když jsem chtěl svou kolekci upravit nebo doplnit o nové skladby, znamenalo to donést SD kartu z auta domů, tam ji strčit do počítače, hrabat se v ní, zjišťovat co tam je a co tam není, a pak zase odnést zpět do auta.
S Google Music jsem vše vyřešil mnohem elegantněji. Prostě jsem si vytvořil v GM (přes webové rozhraní) playlist, nazvaný "Driving", a do něj jsem si přidal všechny skladby, které jsem si při jízdě chtěl pouštět. Dokonce jsem si vytvořil další playlist, "Sleep", pro případ, kdy potřebuji usnout někde mimo dosah svého domácího audiosystému.
V autě si pak v mobilu vyberete "Shuffle this playlist" a posloucháte. Audio se mi streamuje z telefonu přes Bluetooth přímo do rádia, takže mohu přeskakovat skladby v telefonu pomocí ovládácích tlačítek autorádia a na displeji rádia se mi správně ukazují názvy skladeb! Pokud nechcete investovat do autorádia s BT Audio Streamingem (pozor, to je něco jiného, než "autorádio propojitelné s BT handsfree"!), můžete telefon a autorádio propojit analogově, pomocí stereo minijacku.
Pravděpodobně máte dvě logické námitky:
1) Strašně to vybíjí baterku v telefonu! To je pravda. Já ale stejně mám při jízdě telefon vždy v autonabíječce, protože ho používám k navigaci. Můj Samsung Galaxy S3 zvládne bez nejmenších problémů současně Google Navigaci a Google Music s BT Streamingem, a ještě se přitom slušně rychle dobíjí.
2) Streamování hudby mi rychle vyčerpá datový FUP u mého mobilního operátora! To máte taky pravdu, ale krásně jsem to vyřešil pomocí jedné méně známe featury Androidí Google Music aplikace. Máte v ní totiž možnost zvolit si (v telefonu) u libovolného playlistu "Make available offline", a celý tento playlist se vám následně automaticky stáhne na vaši SD kartu (tedy může to být až 32 GB hudby)! To si samozřejmě provedete doma, nebo jinde, kde máte WiFi, a pro všechny případy si v mobilní aplikaci také nastavíte "Stream music only over WiFi", takže pak máte zaručeno, že se neuklepnete a nestáhnete si omylem pár (desítek) megabajtů přes 3G. Za zmínku stojí, že toto nastavení není jednorázové, ale platí nadále dynamicky pro celý zvolený playlist. To znamená, že pokud následně do takového playlistu přidáte další skladby, tyto se vám zcela automaticky do telefonu stáhnou, jakmile se připojíte k WiFi (pokud jste k němu zrovna připojeni, tak okamžitě)!
Celé to funguje tak hladce, že jsem dokonce dospěl do stádia, kdy je Google Music mým primárním skladem hudby a mám v něm všechno setříděno lépe, než doma na disku.
To s sebou přináší problém - jak dostat tu hezky setříděnou hudbu z Google Music zpět na harddisk?
Jde to relativně snadno, protože Music Manager vám umožní stáhnout si z GM na harddisk všechnu vaši hudbu. Bohužel si nemůžete vybírat konkrétní skladby, ale stáhne se vám vždy zcela všechno (pokud chcete stáhnout jen některé skladby, můžete to provést přes webové rozhraní, ale zde je možno stáhnout každou skladbu celkem pouze dvakrát!). Pokud stáhnete celou svou MP3 knihovnu (což můžete udělat kolikrát chcete), MP3 soubory se vám roztřídí do podadresářů podle schématu "interpret_skladby/jmeno_alba/skladba.mp3". To znamená, že pokud máte v jednom albu písničky tří interpretů, budou po downloadu rozházeny do tří podadresářů! Naštěstí není problém napsat si skriptík, který to podle MP3 tagů všechno zase setřídí tak, jak potřebujete. Já si ho napsal
takhle, k dokonalosti má daleko, ale dělá pro mou hudební kolekci přesně to, co já potřebuju.
Takže takto setříděnou hudbu, staženou z GM, mám v adresáři "/sklad/audio/GoogleMusic/", a do adresáře "/sklad/audio/new" si kopíruji nově pořízenou hudbu. Můj domácí audiosystém (Squeezebox) pak indexuje celý adresář "/sklad/audio/" (který se nachází na síťovém RAID disku), takže mám v telefonu, v tabletu i v různých místnostech své domácnosti přístup k téže hudbě (nad postelí mám přimontováno
toto a Squeezebox server mi běží na miniserveru, který se mi stará o internetovou bránu naší domácnosti). Kdybych časem dělal nějakou zásadnější editaci hudebních údajů v GM, stáhl bych si následně znovu celou kolekci z GM, setřídil svým skriptem, smazal podadresář "new" a pokračoval jako dříve.
A mám z toho takový příjemný hřejivý pocit, že tuhle část svého života mám vyřešenou k dokonalé spokojenosti...