Pravděpodobně "Osouložení shnilého archu"?
A co byste řekli? Čtyři z nich jsou české!
Obzvlášť si všimněte autorova komentáře ohledně tvůrce českého plakátu Přichází Satan!, a pak si vzpomeňte, že ho kreslil Kája Saudek, který posledních sedm let strávil v kómatu...
(Mimochodem, k tomuto filmu existuje ještě jeden český plakát, který je také od Saudka, ale věrně kopíruje původní americký plakát)
Pamatuji si, že dříve (před revolucí) se dělaly originální české plakáty k úplně všem filmům, které u nás šly do kin. Moje matka, výtvarnice, dokonce dělala plakát k sovětské detektivce Smrt filatelisty. To je on:
A když se od této praxe začalo po revoluci upouštět a začaly se přejímat původní hollywoodské plakáty, pamatuji si, že česká umělecká fronta ostře protestovala, že takto tedy ne, a že se tím ničí původní česká kultura.
Ha ha ha.
Ona se vcelku ničí, ty České mi připadají hezčí jak původní.
OdpovědětVymazatTvorba plakatu zivila spoustu kvalitnich vytvarniku, kteri pak nebyli nuceni brat socrealisticke zakazky posvecene stranou. A plakaty tim padem byly na velmi vysoke urovni. Stejne platilo pro ilustrace knih.
OdpovědětVymazatOvsem, vysvetluj to hlupci a kulturnimu ignorantovi.
Pokud něco nici ceskou kulturu, je to snaha dosáhnout zítra stejného cile, jakeho amici dosahuji dnes.
OdpovědětVymazatČeský plakát (stejně jako polský plakát) je dnes světový pojem. A důvodem je právě to, že se u nás dělaly původní české plakáty i k zahraničním filmům. Dodnes fungují jako vynikající ukázka toho, že propagační materiál k filmu nemusí být založený jen na popisném (fotografickém, naturalistickém) zobrazování hlavních představitelů. Ale že může pracovat s výtvarnou nadsázkou a významovým posunem. Něco podobného ve stejné době (60.—80. léta) bylo k vidění i u knižní grafiky. Nejlepší čeští výtvarníci, kteří se třeba nemohli jinde uplatnit, navrhovali plakáty a knihy. Škoda, že dnes už člověk dostane jenom ten hollywoodský prefabrikát, na kterém se pouze počeští texty. A není to stejné jako tvrdit, že dabing kazí původní film. Plakát je svébytné užité výtvarné dílo, které zpravidla řeší někdo úplně jiný než režisér filmu. Má vlastně vystihovat podstatu filmu v jiném médiu.
OdpovědětVymazatMi to přijde jako parazitování na hollywoodské produkci. Takové stavění hladových zdí.
VymazatPecina, co tu plácáš? Jaký světový pojem? To si tak můžeme lhát do kapsy... světová dabérská škola, světový plakát, vole... jenže za Aší o tom nikdo už neví ani hovno.
VymazatI když se mi některé české plakáty líbí, tak o nějakém propagačním přínosu nemůže být ani řeč. Když se za komančů dostal nějaký západní film do kin, tak na něho šli všichni, nehledě na obsah plakátu.
VymazatFilmový znalče, dostuduj si grafický design. Pro začátek si aspoň prolistuj Český filmový plakát 20. století. http://www.kosmas.cz/knihy/123792/cesky-filmovy-plakat-20.-stoleti/
VymazatPolský plakát zná každý designér na světě (pokud není úplný ignorant). Český plakát je na druhém místě, ale každý, komu není historie „propagační grafiky“ putna, o něm minimálně slyšel.
Plakát k pošukovačům zahnilé archy nicméně není původní a pochází až z roku 2010. Původní je tenhleten: http://www.polishposter.com/Merchant2/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=0685
OdpovědětVymazatPlakát by měl v prvé řadě nalákat lidi na ten film do kina, tím že naznačí, o čem v něm půjde. Ono třeba hned ten první na tý stránce je krásny umělecky dílo ale o tom filmu neřekne vůbec nic.
OdpovědětVymazatAd Saudkuv plakat na Prichazi satan(The Omen) - http://25.media.tumblr.com/tumblr_m5km4g02Mu1r5q0nqo1_1280.jpg
OdpovědětVymazatJeště že to zarazili, protože by ty plakáty mohly být i 1000x lepší, než ty šitový filmy, co se teď točej a ještě bych na to kvůli zajímavýmu plakátu třeba šel a byl nasranej.
OdpovědětVymazatTrochu mě překvapuje, že člověk, který napsal ten článek pro Cracked, nerozpoznal v českém plakátu pro "Ptáky" Oblékání nevěsty od Maxe Ernsta (viz např. zde http://2.bp.blogspot.com/-2R0aO0l3BG4/UQMCHCToK0I/AAAAAAAAE48/xouMFnDSSMA/s1600/max+ernst+robing+of+the+bride.jpg). U člověka, který se vyjadřuje k výtvarnému dílu bych čekal větší rozhled.
OdpovědětVymazatNicméně by mě zajímalo, jak to tehdy měli vyřešené s autorskými právy, Ernst v té době ještě žil (umřel 1976) a pochybuji, že by k tomu dal souhlas.
To bude asi tím, že to je nějaký dvacetiletý americký klučina, kterému otiskli první článek a vyzná se možná trochu ve filmech, rozhodně ne ve výtvarnu... BTW, to jméno ani ten obraz mi taktéž nic neříká.
Vymazatcili chybi tag medialni_mrdky
VymazatMě fascinuje, že s těma zkurvenejma právama se tolik nadělá. Mně by bylo jedno, kdyby si to, co nakreslím, někdo obtisk zcela bez mého vědomí třeba na zadel, každej nemá potřebu nenažraně rejžovat a bejt dotčenej kvůli každý hovadině a umělec by takovej bejt ani neměl, protože to nemá být zkurvenej zasranej obchodník, ale umělec.
VymazatZkurvená kasta obchodníků, co teď všemu vládne..už abyste vychcípali a převtělili se do slimáků!
VymazatNehledě na ty Ptáky z toho článku na Cracked čiší ignorance Američanů vůči nám v Evropě. Staré československé plakáty označují jako "Czech Republic," polské plakáty vydávají za chorvatské nebo litevské, aby to bylo pestřejší... Taky souhlasím s tím, že tenhle příspěvek patří do kategorie medialni_mrdky.
VymazatMediální mrdky, rozhodně. Kája saudek se musí na lůžku obracet.
VymazatJo, Kikino, přesně. Za chvíli budou architekti vybírat autorský daně, když někdo koukne na barák... nebo doktor, když někomu udělá plastiku xichtu, bude chtít poplatky, až koukneš Frankenštajnovi do obličeje...
Vymazatwhat the bleeding fuck....dokonaly vyraz, neco noveho do slovniku hovorne anglictiny...:D
OdpovědětVymazatKdo chce vědět, jak se dělá hollywoodský plakát, tak ať si prostuduje jejich plakátová klišé, mně se z nich chce blejt. http://www.boredpanda.com/movie-poster-cliches/
OdpovědětVymazat