29.3.14

Recenze: Eugéniové - 50%

Eugéniové je název nového českého dokumentu, který má divákovi přiblížit, co je to eugenika. Nechci se pouštět na tenký led a snažit se exaktně definovat, co to ta eugenika je, ale jde tam o více či méně nepřirozenou genetickou selekci. Musím pouze konstatovat, že jsem vždy rád provozoval experimenty na lidech.



Doporučuji vám podívat se na obě videa u tohoto článku, protože to nejsou trailery, nýbrž několikaminutové kusy vystřižené přímo z hotového filmu. Tudíž si můžete udělat poměrně přesnou představu, jak celý film vypadá.

IBM byli vždycky machři...

A vypadá docela dobře - aspoň na české poměry. Je v něm mnoho triků a animací, ve kterých jsou archivní materiály buď upravovány, nebo přímo kombinovány s kresbami, ploškovými animacemi a 3D modely. Dobový graf například plynule zmorfuje ve strašidelný animovaný hmyz, a tak dále. Na české poměry je to slušně nápadité a vypiplané.

Bohužel, to, co je zajímavé pár minut, začne být po pár desítkách minut poměrně nudné. Vizuální fórky nejsou dostatečně nápadité, depresivní obrazy nejsou nic, na co bych se chtěl opakovaně dívat, a ke konci už mě tento přístup tvůrců skoro otravoval.

Co se týče samotného obsahu, film je velmi roztěkaný, skáče od jedné věci k druhé (viz "kapitoly", ze kterých je složen) zmíní i koncentrační tábory, vraždu Heydricha a různé vyšší principy. Je v něm také dost sekvencí, ve kterých ironicky znějící hlas čte nějaké dobové materiály nebo kusy beletrie, a my máme být šokování zrůdností toho, co slyšíme. To mě iritovalo od samotného počátku.

A tyto avantgardnější principy velmi zvláštně kolidují se scénami, které jsou jako vystřižené z tradičního dokumentu pro školy.

Jako zvláštní mi přišlo i rozhodnutí vůbec nijak nepřekládat poměrně rozsáhlé cizojazyčné texty, které se ve filmu objeví a zazní.

Jednoznačným a největším plusem jsou spousty unikátních dobových materiálů, které ve filmu uvidíme. Ale snaha udělat z filmu něco "hlubšího", než jen normální dokument, v tomto případě selhává a dokonce filmu škodí.

28.3.14

"To Albert, from Tim Burton"


Tak teď už asi Albert může v klidu umřít. Nic lepšího už ho v životě nepotká...

27.3.14

2001: Lakatos Odyssey

U příležitosti dnešního znovuuvedení nadčasového Kubrickova díla...

Recenze: (Ne)Zadaní [That Awkward Moment / Are We Officially Dating?] - 40%

Zac Efron se snaží zbavit image teen idola a spoluprodukoval tudíž tuto komedii, která je až roztomilá v tom, jak se snaží být všechno najednou a přitom není pořádně ani jedno.

Začneme tím, že v některých částech světa má tento film takovýto plakát (a název):


Tzn. je to romantický tklivý příběh, u kterého si každá žena popláče.

Zatímco v jiných částech světa má takovýto plakát (a název):


Tzn. je to vostrá komedie pro chlapáky, pravděpodobně o chlastání a souložení.

26.3.14

Recenze: Noe [Noah] - 40%

Darren Aronofsky (Rekviem za sen, FontánaČerná labuť) vám přináší novou nevšední adaptaci slavného nadčasového příběhu. Tento film je KATASTROFA BIBLICKÝCH ROZMĚRŮ! (To je vtip, úplně hrozný není.)


Dovolte mi nejdříve shrnout děj, který je vskutku originální:

(Následuje shrnutí děje celého filmu, což ale není spoiler, protože si to jistě všichni pamatujete ze školy.)

Stvořitel (slovu "Bůh" se film důsledně vyhýbá) stvořil svět a Adama s Evou (což jsou svítící žlutí mimozemšťané). Poté, co Kain zabil Ábela, Kain s padlými anděly se vydal na západ a založil tam velkou civilizaci, která především těžila tzohar - takový zlatý prášek, který po úderu vzplál a dalo se jím svítit a dělat z něj střelné zbraně.

23.3.14

Recenze: Přežijí jen milenci [Only Lovers Left Alive] - 50%

Tilda Swintonová a Tom Hiddleston hrají Adama a Eve (symbolika!) - dva upíry, kteří se milují už několik století a mají poměrně nudný život, ať jsou právě spolu, nebo každý na druhém konci světa. Přátelí se s upírem Christopherem Marlowem (John Hurt) a jsou rozladěni, když přijede na návštěvu Eviina mladší sestra (Mia Wasikowská) - což je také upírka, ale narozdíl od ostatních tří rozjívená teenagerka. Ale především je film o tom, jak bezcílná je existence upíra.

"Ẅhat is love? Baby don't hurt me. Don't hurt me no more."

Režisér a scenárista Jim Jarmusch se soustředil na vykreslení atmosféry. Což se mu daří, protože dvouhodinový film se vleče podobně jako století upířího života. Oba hlavní hrdinové jsou strašlivě emo, kulturně vzdělaní, rozervaní, meditující o své existenci a navštěvující koncerty emo hudby.

21.3.14

Recenze: Yves Saint Laurent - 60%

První z letošních filmových životopisů slavného módního návrháře. Za půl roku uvidíme další...



Většinu film se je na co koukat. Začíná to od prvních sekund filmu, krásnými záběry z alžírského města Oran, kde YSL vyrůstal. (Zde byl původně vtip "Oran / Orál", ale přišel mi málo kvalitní.)

19.3.14

Recenze: Pompeje [Pompeii] - 60%

[Z oficiálního presskitu] Velkolepá katastrofická podívaná, která spojuje zkázu kvetoucího antického města s akčním a milostným příběhem. „Titanic na souši“, tak se hovoří o novém filmu Pompeje. Bohaté město plné přepychu a zhýralosti prosperovalo a užívalo si hesla „chléb a hry“ plnými doušky. Až do osudného dne 24. srpna roku 79 našeho letopočtu, kdy se probudila sopka Vesuv a v bouři ohnivých erupcí pohřbila celé město a zaclonila slunce v pravé poledne. Tváří v tvář děsivé katastrofě musí gladiátor, jehož čekal poslední boj o konečnou svobodu, zachránit svou lásku . . anebo to aspoň zkusit. V hlavní roli se představí Kit Harington, známý ze série Hry o trůny, dále hrají Emily Browning, Kiefer Sutherland, Carrie-Anne Moss nebo Jared Harris.

Hlavní hrdina Milo, otrok, který se stal gladiátorem, čeká na svůj poslední boj, aby zničil své soupeře a dostal se na svobodu. S výhledem na svobodný život se zamiluje do dcery bohatého obchodníka, která však má být proti své vůli provdána za zkorumpovaného a zhýralého senátora (Kiefer Sutherland). Jejich opravdový problém se ale připravuje v hlubinách Země. V osudových hodinách po erupci Vesuvu, ve chvílích totálního chaosu a děsivé zkázy se musí Milo probojovat ven z gladiátorské arény, a podstoupit boj s časem, aby svou Cassii z rozpáleného pekla zachránil.


Poznámka: Správná česká transkripce jména hlavního hrdiny má být "Milón". I když to v původním znění vyslovují "Majlou", jako jméno psa. (Nebo taky možná ne, viz komentáře pod recenzí.)


Film má asi 100 minut a sopka začne soptit až po 60 minutách. Předtím se musíme dívat na strašlivě předvídatelnou romantickou historku chudého gladiátora, krásné Pompejanky z lepší rodiny a zlého římského senátora (který shodou okolností před 20 lety vyvraždil celou rodinu a okolí tomu gladiátorovi a vypadal tehdy přesně stejně jako dnes).

18.3.14

Recenze: Ona [Her] - 100%

Los Angeles, blízká budoucnost. Theodore Twombly (Joaquin Phoenix) se živí psaním romantických dopisů za lidi, kteří nemají čas je psát (je jeden z mnoha zaměstnanců velké firmy, která se na to specializuje).

Právě finalizuje rozvod se svou manželkou Catherine (Rooney Maraová), kamarádí se s designérkou videoher Amy (Amy Adamsová), občas zkusí nějaké to rande, ale celkově neví, co dál se svým životem.

Pak si téměř náhodou zakoupí nejnovější operační systém OS1, alias "Samantha", který si s ním začne povídat hlasem Scarlett Johanssonové, a překvapivě zjišťuje, že najednou má vztah tak perfektní, že v něj už ani nedoufal...



Spikeu Jonzemu (nebo jak se to skloňuje), který poprvé ve své kariéře zfilmoval vlastní původní scénář, se podařilo skvěle zaskórovat hned na několika frontách. (Samozřejmě to není jen zásluha Jonzeho, ale je zjevné, že celé natáčení měl pevně v rukou člověk s velmi precizní vizí.)

17.3.14

Dark Souls 2 is Here!

Před pár dny vyšla hra "Dark Souls II" pro konzole (pro PC zatím nikoliv), takže mám nyní o zábavu postaráno.

Plnohodnotnou recenzi pravděpodobně psát nebudu, protože by se pravděpodobně z devadesáti procent shodovala s mou recenzí prvního dílu.

Píšu "pravděpodobně", protože zatím mám odehráno asi 25 hodin a myslím, že jsem viděl jen velmi malou část hry - všude kolem mě jsou různě blokované dveře a jiné vchody, do kterých zatím nemůžu.

Co se týče rozdílů: Myslím, že dvojka má o trochu horší grafiku (tj. méně polygonů a grafických efektů), ale zato běží téměř vždy v konstantní framerate, bez zpomalování (čemuž dávám přednost).

16.3.14

Recenze: Zvonilka a piráti [Tinker Bell and The Pirate Fairy] - 40%

Ve Vílím hájku (nebo jak se to tam sakra jmenuje) je všechno v pohodě, jenom víla Zarina nějak moc experimentuje s vílím prachem, vymkne se jí to z rukou a je za to vykázána Viloušem Miloušem pryč.

O rok později se vrací, zdroguje většinu obyvatel (mákem), ukradne všechen vílí prach a zmizí. Pět hlavních (nezdrogovaných) víl ji sleduje a zjistí, že Zarina je kapitánkou pirátské lodě a chce prach použít k tomu, aby loď létala.


Celovečerních filmů se Zvonilkou je údajně už pět, já rozhodně neviděl všechny, ale tento poslední je rozhodně horší, než ten poslední předchozí, který jsem viděl.

14.3.14

Recenze: Koleje osudu [The Railway Man] - 50%

80. léta minulého století. Eric Lomax (Colin Firth) je posedlý železnicemi a ve vlaku se náhodou seznámí se sympatickou sestřičkou Patti (Nicole Kidmanová), začne s ní žít, a ona zjišťuje, že je pronásledován drastickými vzpomínkami na své utrpení za války, v japonském pracovním táboře v Singapuru (kde stavěl s ostatními vězni železnici).

Většina filmu pozůstává z toho, jak Lomax vzpomíná na válečná léta a své utrpení (ve scénách z války ho hraje Jeremy Irivine) a jak se (opět v 80. letech) vydává vyhledat jednoho ze svých japonských mučitelů, aby se mu pomstil.


13.3.14

Recenze: Need for Speed - 40%

Tobey (Aaron Paul) je super mechanik a závodník, ale je zrazen jiným bohatým závodníkem Dinem (Dominic Cooper), který také zabije mladého bratra Tobeyho kamarádky (takový ten sympatický mladý hoch, co má v očích napsáno "brzo umřu, aby mě někdo mohl pomstít").

O dva roky později Tobey vychází z vězení a chce s Dinem vyrovnat účty při ilegálním tajném superzávodě, který pořádá tajuplný Monarch (Michael Keaton) - přičemž ten závod není moc tajný a Monarch není moc tajuplný, ale to je v tomto filmu detail.


Na závod si Tobey musí půjčit auto od nějakého milionáře, který mu jako doprovod pošle půvabnou Britku Julii (Imogen Pootsová), která Tobeyho na jeho cestě napříč USA doprovází.

Recenze: Trabantem až na konec světa - 70%

Parta lidí jede ve dvou Trabantech, jednom polském Fiatu a na starém motocyklu Jawa napříč Jižní Afrikou Amerikou. Dokážou to? Neumřou? Ubrání se přírodě a domorodcům?


Recenze: Grandhotel Budapešť [Grand Budapest Hotel] - 80%

Na současný hřbitov přichází mladá dívka, aby zavzpomínala u hrobu slavného spisovatele.

Načež uvidíme flashback na živého spisovatele, jak sepisuje svou knihu.

Načež unitř tohoto flashbacku proběhne flashback do doby, kdy je spisovatel mladý (Jude Law) a v polorozpadlém hotelu se seznámí se starým podivínem (F. Murray Abraham).

Načež uvnitř tohoto flashbacku proběhne flashback do doby, kdy byl Abraham mladý kluk jménem Zero (Tony Revolori) a sloužil v tomtéž hotelu pod hlavním portýrem M. Gustavem (Ralph Fiennes).

A z tohoto flashbacku si občas odskakujeme do dalších flashbacků (tedy level 5).

Vítejte ve světě Wese Andersona.

11.3.14

Recenze: 10 pravidel jak sbalit holku - 40%

Nesmělý Marek se v knihovně zoufale zamiluje do Stephanie a začne ji "nenápadně" stalkovat. Jeho tři kamarádi (hipster, hulič a cool sexy baba) mu chtějí pomoci a proto se obrátí na Markova otce (Miroslav Donutil), který vydal několik knih o tom, jak balit ženy. Otec se s Markem moc nestýká, ale rozhodne se mu pomoci.

Takže začíná balící výuka, později uvedená do praxe, a konflikt s jiným hezkým bohatým hochem, který by Stephanii chtěl sbalit.


10 pravidel jak sbalit holku je v české filmové produkci poměrně vzácný, ne-li unikátní jev. Jde totiž o oficiální (tzn. v titulcích přiznaný) remake italské komedie 10 regole per fare innamorare z roku 2012. Její trailer vypadá takto:

10.3.14

Recenze: Kráska a zvíře [La belle et la bête] - 30%

Příběh panny, která se chtěla obětovat netvorovi pro záchranu svého otce, ale nalezla lásku, je starý a nadčasový. Byl zfilmován mnohokrát a není důvodu bránit se nové verzi. I když má skoro dvě hodiny a jsou v ní mimo jiné tři lodě, šest sourozenců, duch lesa, zlatá laň, obři a Pokémoni.


Režisér Christophe Gans předtím natočil filmy Silent HillCrying Freeman (hranou verzi) nebo Bratrstvo vlků - Hon na bestii. Všechny ty filmy měly nějakým způsobem působivý audiovizuální styl, když už nic jiného. Kráska a zvíře je z jiné škatulky. Je sice vidět, že byla drahá, ale styl jí chybí. Jsou v ní jednotlivé scény nebo jednotlivé záběry, které vypadají krásně / strašidelně, ale jsou jen osamocené záblesky, které se vynořují z nezajímavé patlanice.

9.3.14

Recenze: Borgman - 70%

V lese žije parta divných bezdomovců. Jejich šéf jménem Borgman infiltruje nedaleký honosný dům s početnou bohatou rodinou (nejdříve jako bezdomovec, pak se vydává za zahradníka) a začne do jejich životů vnášet zlo a pak i smrt. Za pomoci podivných metod a svých podivných kumpánů.


Holandský Borgman je film, jaký tu dost dlouho nebyl. Je to divný film, který má ledacos společného s čistokrevným artem (v pejorativním významu toho slova, jak ho používám já), ale je zajímavý tím, že se stále drží nedaleko od hranice reality a smysluplného příběhu.

To znamená, že kdyby se na konec přidaly vhodné tři minuty filmu, byl by z něj velmi dobrý nadpřirozený horor nebo černohumorová sci-fi.

6.3.14

Recenze: Fair Play - 70%

Socialistické Československo, rok 1983. Mladá fešná běžkyně Anna (Judit Bárdosová) trénuje s vidinou, že se bude moci příští rok olympiády v USA. Podporuje jí její matka (Anna Geislerová), která nemá snadný život: Dělá uklízečku, kamarádí se s disidenty a otec Anny před lety emigroval.

Pak začne Anna dostávat od klubového lékaře "na příkaz Strany" speciální injekce, které jí sice zvýší sportovní výkonnost, ale současně jí začnou způsobovat nevolnosti, ztrátu menstruace a zvýšené ochlupení po těle.

Kromě toho se zamiluje do fešného undergroundového muzikanta a začíná se rýsovat možnost, že by mohla i s maminkou časem emigrovat...


Nový česko - slovenský film Andrey Sedláčkové se snaží poukázat na dlouho zamlčovaný systematický doping mezi komunistickými sportovci a současně nám předložit osobní drama matky a dcery, které mají především jedna druhou.

5.3.14

Recenze: Philomena - 90%

Steve Coogan hraje Martina Sixsmithe, britského sarkastického, ateistického, životem mírně znechuceného novináře, který dostane nabídku napsat "teplý lidský příběh" staré Irky (Judi Denchová). Ta před padesáti lety, jako teenagerka, porodila nemanželské dítě v klášteře, kde byla de facto vězněna. Syn jí byl ve čtyřech letech odebrán a prodán na adopci. A nyní, o půl století později by Philomena (tak se babka jmenuje) chtěla zjistit, co se s jejím synem stalo.

Nahoře Coogan a Denchová, dole skutečný Sixsmith a skutečná Philomena

Záhy oba zjišťují, že Philomenin syn byl adoptován americkými rodiči a vydávají se společně do USA, aby zjistili víc. A víc nenapíšu, protože zjistí poměrně překvapivé věci.

Především musím upozornit, že film sice vznikl "na motivy skutečných událostí", ale leckteré zásadní dějové prvky jsou upravené nebo zcela smyšlené. Film se mi tudíž líbil JAKO FILM a nikoliv proto, že "takhle to doopravdy bylo".

4.3.14

Recenze: Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana [Mr. Peabody & Sherman] - 60%

Pan Peabody je pes. Velmi inteligentní pes, který ve volném čase rozbíjí atom, pomáhá řešit světové geopolitické problémy, a tak podobně. A mluví. A nosí brýle.

Sherman je malý kluk, kterého pan Peabody adoptoval. Sherman se svou (skoro)kámoškou vlezou do stroje času a tím způsobí problémy, včetně narušení časoprostorového kontinua, a to, jak jistě uznáte, není žádná legrace.
|

Pokud se divíte, co to zase v Dreamworks hulili, tak vězte, že jde o celovečerní 3D film na motivy poměrně slavného starého klasicky animovaného televizního seriálu:

Recenze: 300 - Vzestup říše [300: Rise of an Empire] - 70%

Přichází pokračování úspěšné comicsové adaptace 300: Bitva u Thermopyl z roku 2006. Tento film už nerežíroval Zack Snyder (pouze ho produkoval), ale jsem rád, že se mé obavy nenaplnily a výsledek není úplně nepodařený.


Přesně řečeno, není to pokračování, nýbrž "side-quel", který se odehrává před, po i současně s prvním filmem, ale o nějaký ten kilometr jinde - především na moři, kde Řekové čelí perské flotile, vedené admirálkou Artemisií (Eva Greenová).

1.3.14

Recenze: Vampýrská akademie [Vampire Academy] - 40%

Kdesi na samotě v Montaně se skrývá starobylé monumentální sídlo a v něm se nachází Vampýrská akademieTM! To znamená, že zde studují vznešení upíři Morojové spolu s Dhampýry, což jsou méně vznešení upíři, kteří se učí boji, aby Moroje chránili před Strigoji, což jsou zlí megaupíři (kteří nestudují, jenom mručí a zabíjejí). Rose je Dhampýr. Její kámoška Lissa je Moroj. Mají spolu jednosměrné psychické pouto, takže Rose občas vidí, co Lissa prožívá, a může ji pak lépe chránit.

Na Akademii je spousta různých teen vampírů, přičemž většina jich je sexy, stejně jako učitelé (ředitelku hraje Olga Kurylenková!). Jenom někteří jsou nerdy, například dcerka upířího prince Gabriela Byrnea.

Ano, v tomto filmu hraje také Gabriel Byrne a Joely Richardsonová! Ale snaží se dělat jako že tam nejsou.

A ještě tam jsou psychopsi.

Anyway, ukáže se, že jde o nějaké spiknutí na nejvyšších místech akademie, které může ohrozit Lissino právo na trůn. Nebo něco takového...


Asi bych měl začít tím, že film Vampýrská akademie není tak strašná hovadina, jak se podle všech náznaků zdá.

PPL PLZ, WTF!!!

Nevím, jak moc vás baví moje životní příběhy plné neštěstí. Já jsem spíš optimista realista, tzn. automaticky očekávám, že většina věcí dopadne špatně, ale občas se něco tak krásně organizovaně zhroutí, že zrak přechází i mně...

Existuje firma jménem PPL, která doručuje zásilky.

Objednal jsem si v úterý sluchátka na www.sluchatka.net (mimochodem, doporučuji je). Sluchátka byla ve středu odeslána na mou domovskou adresu službou PPL. PPL má můj e-mail i telefonní číslo.