30.4.14

Recenze: Divergence [Divergent] - 40%

Post-apokalyptické Chicago. Nevíme, jaká apokalypse se přesně udála, a jestli někde na světě existují další osídlená města. Vše se odehrává jen v Chicagu a těsném okolí, obehnaném zdí.

"V zájmu zachování klidu a míru" zde vládne zvláštní sociální systém, kdy jsou všichni obyvatelé rozděleni do pěti společenských tříd:
  • Vědci
  • Právníci
  • Rolníci
  • Sportovci - Ti pořád divoce pobíhají, za jízdy naskakují a vyskakují z vlaků, a dělají policii
  • Dobročinní - Ti vypadají jako Amišové, žijí skromně a pomáhají všem, kteří to potřebují
Ve skutečnosti se těch pět tříd jmenuje jinak, ale jejich definice jsou jasné.

Too sexy...

Každý obyvatel Města se ve svých 16 letech musí rozhodnout, ke které třídě chce celý zbytek svého života patřit. Přitom se může (ale nemusí) řídit výsledky speciálního testu, který má každému určit jeho ideální poslání.

27.4.14

Recenze: Doupě [Brick Mansions] - 70%

Než se začnu jakkoliv zabývat dějem, tohoto francouzsko-kanadského akčního filmu, je nutné jedno zásadní upozornění:

Doupě je hrozná blbost.

Ale opravdu úplně strašná.

A je to velice zábavná blbost, při které jsem se většinu času dobře bavil.


Luc Besson napsal a produkoval anglicky mluvený remake svého 10 let starého Okrsku 13, přičemž David Belle hraje stejnou roli, jako hrál v původním filmu.

25.4.14

Recenze: Láska, soudruhu! [Mieletön elokuu / August Fools] - 50%

Helsinky, Finsko, 1962. Probíhá zde několikadenní "Mezinárdní festival mládeže a studentstva", což byla taková (skutečná) bizarní akce, při které se především komunistický blok snažil šířit svou ideologii mezi západní mládeží (a západní země Finsko jim to se skřípěním zubů povolila, protože jinak by byla za nedemokratickou).

Jedním z účinkujících je česká jazzová kapela Zmrzlina, jejíž frontman Miroslav Etzler před 20 lety cosi měl s helsinskou modistkou a jasnovidkou (Kati Outinenová), která si dnes myslí, že už je mrtvý. Spolu se Zmrzlinou přijíždí Kryštof Hádek, který je vzorným mladým komunistou a má dohlížet na to, aby nikdo z kapely nepodlehl kapitalistické ideologii.

Etzler se rozhodne Outinenovou navštívit, Hádek ho doprovází a přitom se zakouká do její mladé zaměstnankyně.


Romantická komedie Láska, soudruhu! je zajímavá především tím, že jde o česko-finský film, ve kterém hrají Češi i Finové a natáčel se v obou zemích (především ale ve Finsku, kde se odehrává většina příběhu). Většina štábu je finská.

23.4.14

Recenze: The Amazing Spider-Man 2 - 70%

Nikdo kromě Gwen Stacyové (Emma Stoneová) pořád neví, že Peter Parker (Andrew Garfield) je Spider-Man. Peter má traumata z toho, že svým bojem proti zločinu Gwen ohrožuje a proto se s těžkým srdcem rozhodne rozejít se s ní. Ale lásce a penisu neporučíš...

Nesmělý vědátor a fanatický Spider-Manův fanoušek Max (Jamie Foxx) omylem spadne do nádrže s elektrickými úhoři, čímž se z něj stane Electro.

Ze zámoří se vrací Harry Osborn (Dane DeHaan), Peterův dávný kamarád, a otec mu svěřuje strašlivé tajemství.

Jak už je smutným zvykem, trailery a plakáty prozrazují až moc, a skoro by se to občas dalo nazvat lží. Například navozují dojem, že jako padouši jsou rovnoměrně zastoupeni Rhino (Paul Giamatti), Green Goblin a Electro. Což není pravda. Ale nejméně dva z nich opravdu hodně těží z toho, že je hrají dobří herci.


22.4.14

Recenze: Nekonečná láska [Endless Love] - 30%

Davidovi a Jade je 17 let a právě odmaturovali. Jade je neuvěřitelně krásná a z bohaté rodiny, ale všech se straní a nikdo o ni nemá zájem (takže jde o sci-fi). Jenom chudý automechanik David, který po ní pokukoval celou školu, se konečně odváží ji oslovit, a už to jede - i když má Jade za pár týdnů odletět na praxi a pak na vysokou.

Krásná první láska, první sex, a první problémy: Jadein superbohatý otec (Bruce Greenwood) je totiž proti. Nelíbí se mu, že se Jade zahazuje s chudákem, který je sice špičkový student, mohl by dostat stipendium, ale na vysokou nechce, protože má rád motory.

Sedmnáctileté hrdiny hrají Alex Pettyfer (24 let) a Gabriella Wildeová (25 let).


Přiznávám se, že se mi cca první polovina filmu až překvapivě líbila. Samozřejmě, že je to všechno strašlivé klišé, a strašlivě archaické. To je víceméně logické, protože jde o adaptaci 35 let staré knihy (zfilmované už v roce 1981), která je přesunuta do současnosti. V roce 2014 ovšem tito hrdinové a tento příběh působí téměř bizarně. Především podzápletka "několik měsíců jsme se nemohli nijak kontaktovat, protože tatínek nechtěl" vypadá v dnešní prosíťované době spíš jako nějaké divná parodie. Všichni jsou velmi slušní, sofistikovaní, čtou knihy a největší vzpourou pro ně je vlézt v noci do zavřené zoo. A přísahal bych, že v traileru je víc erotiky, než v samotném filmu!

21.4.14

Recenze: Detektiv Down [Detektiv Downs] - 50%

Robert Bogerud žije v Dánsku a dělá soukromého detektiva. Přesněji řečeno, trpí Downovým syndromem, nemá to v hlavě úplně v pořádku a domnívá se, že je detektiv.

Takže má svůj pokoj v psychiatrickém ústavu vyzdoben přesně jako typickou pracovnu soukromého detektiva z poloviny minulého století a dává si do novin inzeráty, kde nabízí své služby. Samozřejmě, jakmile ho potenciální klient uvidí, je Robert opět bez práce.

K zásadnímu zvratu dojde, když je Robert kontaktován bohatou rodinou která pohřešuje svou hlavu (slavného rychlobruslaře) a nemá nic proti tomu, aby se Robert případu ujal.


Během několika málo minut musí být každému divákovi jasné, že si ona bohatá rodina Roberta najala pouze proto, že nechtějí, aby se případ vyřešil a zmizení se objasnilo.

18.4.14

To byly panečku dokumenty!

Na YouTube byly zpřístupněny všechny filmové dokumenty ze zpravodajských archivů British Pathé.

Takže se můžete dívat třeba jak neznámý mladý Rakušan předvádí svaly:



Nebo jak bratři Wrightové dovádějí ve vzduchu:



Nebo jak ve vzduchu dovádí vzducholoď Hindenburg:



Tohle jsou starší hity, ale na YouTube je nyní kompletní archiv - přes 3500 hodin videa!

16.4.14

Recenze: Transcendence - 50%

Will Caster (Johnny Depp) je expertem na umělou inteligenci, stejně jako jeho manželka Evelyn (Rebecca Hallová). Will se stane obětí útoku anti-technologické sekty, je ozářen a zbývá mu jen pár týdnů života.

Evelyn s jejich kolegou Maxem (Paul Bettany) provedou šílený plán: Uploadují Willovu mysl do superpočítače, aby jeho "duše" mohla žít dál.

Plán se podaří, ale digitální Will je "nějaký jiný", než byl zaživa. Začiná se rozpínat a když je připojen k Internetu, uploaduje se "do všech online zařízení", takže je současně všude na světě (kromě domu Věry Pohlové), a za pomoci své manželky, která ztratila soudnost, cosi podivného plánuje.


Transcendence je režijním debutem Wallyho Pfistera, oblíbeného kameramana Christophera Nolana (který Transcendenci produkoval). Není tedy divu, že film dobře vypadá. I když se v něm většinou neděje mnoho akčního, jsme zásobováni nejrůznějšími zpomalenými, umělecky rozostřenými a dramaticky nasvícenými scénami, které opravdu hezky vypadají. A znějí, protože soundtrack Mychaela Danny je příjemně kyber-meditativní.

15.4.14

Když dva dělají totéž...

Zatímco česká pošta...


...tak finská pošta...


A ne, není to fake. Je to Kake.

Recenze: Cesta do školy [Sur le chemin de l'école] - 70%

Celovečerní francouzský dokument, kombinující čtyři příběhy čtyř dětí z různých (polo)rozvojových částí světa, které se ráno vydávají do školy. Háček je v tom, že ta cesta do školy je 10 až 20 kilometrů dlouhá, napříč divočinou, a cestou se musejí děti utkat například se slony nebo s rozpadajícím se invalidním vozíkem (jedno z chlapců nemůže chodit a proto ho vezou jeho dva bratři)...

Celý film je opravdu jen o čtyřech cestách do školy a končí v okamžiku, kdy začne vyučovací hodina.


Námět filmu (který byl už také zpracován jako TV seriál) je samozřejmě velmi zajímavý. Skoro bych přál těm dnešním rozmazleným parchantům, aby zažili, jaké to je, vstát pět hodin před začátkem vyučování, aby si v písku vyhrabali mini-studnu, ve které si vyperou školní uniformu, než se vydají na několikahodinovou chůzi pouští.

Film má naprosto špičkové "production values", včetně velmi působivého "pseudo-domorodého" soundtracku. Záběry majestátní přírody jsou úžasné a lepší, než v leckterém cestopisu. Všechno je špičkově ozvučeno a sestříháno, což znamená, že kolem dětí a v jejich okolí muselo neustále být několik kamer, které snímaly naprosto všechno. Nebo - což je pravděpodobnější - mnohé scény nebyly až tak úplně "dokumentární".

Ještě bych byl schopen uvěřit, že se invalidnímu chlapci náhodou zrovna při této cestě rozbije vozík, nebo že dva černoušci jsou náhodou zrovna při této cestě pronásledování slony. Těžko ale můžu uvěřit, že se ve snaze o záchranu holého života po divokém útěku schovají před slony zrovna za kopeček, kde jsou dvě kamery. Těžko uvěřit, že školačka se uprostřed divočiny setká s náhodně kolemjdoucím domorodcem (kterého nikdy předtím neviděla) a ten s ní začne normálně nenuceně konverzovat, aniž by se jí zeptal "A co jsou zač tady ti divné bledé tváře kolem, s těmi divnými věcmi (kamerami) na ramenou?"


Aranžovanost některých scén je ještě markantnější, než v nedávném českém dokumentu Trabantem až na konec světa, a v tomto případě to vadí trochu víc. Zatímco v Trabantu všichni zúčastnění víceméně vědomě hráli pro kamery, v případě tohoto filmu údajně vidíme skutečné každodenní osudy skutečných domorodých dětí, které pomalu ani nevědí, co je to kamera, natož aby před ní hrály.

Nedivil bych se, kdyby byl film Cesta do školy používán někde v OSN jako argument pro to, že nějaká dobročinná organizace potřebuje další miliardy z nějakých státních peněz. A v takovém případě je to do značné míry propaganda. Sice hezky natočená, ale propaganda.

14.4.14

Další iterace mého bankovního experimentu, aneb "Zprávy pro Edu".

Drazí přátelé,

jak jistě víte, na FFFilmu jsem vám vděčný za každou korunu, kterou mi dobrovolně pošlete. Necpu vám to každý týden znovu, připomínkou je pouze decentní banner v pravém sloupci, který se dokonce ani neanimuje.

Pokud navštěvujete zdejší realtime chat, pravděpodobně jste si všimli, že tam robot "ED-209" hlásí všechny finanční příspěvky, které přijdou. Odteď máte navíc možnost použít při svém bankovním převodu "zprávu pro příjemce" a tato zpráva se automaticky zobrazí v chatu!


Aby to fungovalo, musíte použít variabilní symbol "65535" (což indikuje, že jde o platbu pro FFFFriends, protože 0xFFFF = 65535, samozřejmě) a musíte použít moje nové číslo účtu "2500311234/2010" (FIO banka). Pokud sami máte účet u FIO, tak budet převod (a zobrazení zprávy) téměř okamžitý.

Pokud jste dosud posílali peníze na můj účet u mBank (kód 6210), tento nadále funguje, ale jeho zprávy pro příjemce jsou ignorovány a platby se vyhodnocují jen jednou denně (protože mBank pořád nemá bankovní API).

A znovu na vás apeluji: Pokud máte PayPal i český bankovní účet, české bankovní převody jsou výrazně výhodnější, než PayPal (pokud například pošlete 50 Kč, PayPal si z toho nechá skoro třetinu).

Všechny podrobnosti o platbách jsou sepsány na stránce FFFFriends.

Děkuji za pozornost.

Recenze: Dvojník [The Double] - 70%

Simon James (Jesse Eisenberg) je úředník a je velmi nesmělý. Tak nesmělý, že se například neodváží oslovi krásnou kolegyni (Mia Wasikovská), kterou stalkuje. Jednoho dne se v jeho oddělení objeví nový zaměstnanec. Vypadá úplně přesně jako Simon James, jmenuje se James Simon, a je sebevědomý, sexy a tak dále. Nejdřív se kamarádí, ale pak to začne vypadat, že James chce Simonovi sebrat nejen obličej, ale celý jeho život.



Tuto novou adaptaci stejnojmenné Dostojevského novely natočil Richard Ayoade (ten přičmoudlý nerd z "IT Crowdu").

10.4.14

Recenze: Pojedeme k moři - 80%

Jedenáctiletý Tomáš má hodné milující rodiče a nejlepšího kamaráda Harise (původem z Chorvatska).

Tomáš by chtěl být novým Milošem Formanem, takže si jako dárek od rodičů vyprosí poměrně drahý foťák a s jeho pomocí začne natáčet a na domácím PC stříhat film ze svého života.


A co že se v jeho životě děje? Kromě toho, že je Tomáš zamilovaný do spolužačky a že Haris z nějakého důvodu nechce, aby se natáčelo u nich doma, spočívá hlavní zápletka v tom, že Tomášův otec (Ondřej Vetchý) dvakrát týdně na několik hodin mizí z domova, ale před Tomášem tuto skutečnost cíleně tají. Že by měl táta milenku?

9.4.14

Recenze: Vášeň mezi řádky [The Invisible Woman] - 80%

Slavný spisovatel Charles Dickens (Ralph Fiennes) měl ve druhé polovině 19. století manželku a mnoho dětí, ale to mu nebránilo v tom, aby si jako 44letý začal s Ellen Ternanovou (Felicity Jonesová), sedmnáctiletou herečkou, se kterou udržoval intenzivní tajný vztah mnoho let. Přičemž "intenzivní" neznamená, že spolu hodně souložili - je to mnohem složitější.

Dickensův portrét vs. Fiennes ve filmu

Sluší se zmínit, že se dnes přesně neví, co a jak dlouho spolu vlastně Dickens a Ternanová měli, tudíž není vhodné přistupovat k tomuto filmu jako k historické lekci. Je to spíš fikce, využívající skutečné prvky ze života historických postav.

7.4.14

Recenze: Sametoví teroristé [Zamatoví teroristi] - 50%

Tento slovenský dokument je vpravdě originální! Jeho tvůrci vzali tři skutečné lidi, kteří kdysi za komunismu prováděli (neboi chtěli provést) v ČSSR regulérní terorismus, byli za to tehdy perzekuováni, a...

A teď je otázka, co s nimi vlastně v tomto filmu ti tvůrci dělají. Nebyl mi jasný jejich záměr...


Snímek je jasně rozdělen na tři části a každá z nich je věnována jednomu z "teroristů".

Recenze: Rio 2 - 40%

Blu a Perla se dozvídají, že nejsou poslední svého druhu a že kdesi v Amazonii žijí další modří papoušci! Takže seberou své tři děti a několik dalších vtipných ptáků z prvního dílu a vydávají se z Ria směrem do pralesa.

Současně se v pralese objeví zlý kapitalista, který zde ilegálně kácí stromy a hodlá zlikvidovat lidi (dva hrdiny prvního dílu), kteří mu to mohou překazit.

Současně se zde také objevuje zlý papoušek Nigel z prvního dílu, který je doprovázen novou barevnou rosničkou, která zpívá a miluje ho, a který jezdí na mravenečníkovi, jenž stepuje a nosí buřinku...



5.4.14

Pes status update: Amina!

Záležitost "hledáme nového psa" byla nakonec vyřešena následující formou:


Je to (nečistokrevná) čivava a jmenuje se Amina.

Recenze: Dlouhá cesta dolů [A Long Way Down] - 30%

Pár hodin před novým rokem se na střeše londýnského mrakodrapu náhodou sejdou čtyři lidé, kteří zde chtějí spáchat sebevraždu skokem dolů:

  • Martin Sharp (Pierce Brosnan) je dříve slavný televizní moderátor, jehož profesní i soukromý život byl zničen nedávným skandálem.
  • Starší žena Maureen (Toni Colletteová) neví, jak vyřešit péči o svého postiženého syna.
  • Prostořeká teenagerka Jess (Imogen Pootsová), dcera vlivného politika, trpí nešťastnou láskou.
  • JJ (Aaron Paul) je bývalý muzikant, nyní rozváží pizzu a má rakovinu - nebo to aspoň tvrdí.

Slovo dá slovo, a tito čtyři nejenže se toho večera nezabijí, ale skamarádí se a dají si navzájem slib, že zůstanou naživu nejméně do Valentýna (tedy měsíc a půl).

2.4.14

Robert Redford do vašeho mobilu / počítače

V souvislosti s rolí Roberta Redforda v novém Captainu Americovi jsem si vzpomněl na jeho nedávnou nejlepší roli a nejlepší hlášku ve filmu Vše je ztraceno. Přesněji řečeno, vzpomněl jsem si na to, co jsem tehdy chtěl udělat, a konečně jsem to udělal.


Takže, tady je MP3 soubor, který si můžete nainstalovat jako zvonění do telefonu nebo jako chybový zvuk do PC.

A pak mi poděkovat.

P.S: Můžete se tam podívat i do okolních adresářů.

Recenze: Captain America: Návrat prvního Avengera [Captain America: The Winter Soldier] - 70%

Další dobrodružství Stevea Rogerse / Captaina Americy (Chris Evans) - nebo jak se to správně píše / skloňuje - přímo navazuje na filmy Avengers a Thor 2, tzn. odehrává se ve světě, kde byl zdemolován New York a organizace SHIELD chrání všechny před zlem.

Steve se snaží začleňovat do soudobé společnosti, v čemž mu pomáhá Nataša Romanoffová / Black Widow (Scarlett Johanssonová), která je spolu s Nickem Furym (Samuel L. Jackson) jedinou hlavnější postavou, spojující tento film s předchozími snímky Marvel universa (pak ještě nějaké vedlejší agentky a agenti, které si přesně nepamatuju).


Krize nastane ve chvíli, kdy kdosi spáchá atentát na Nicka Furyho a vypadá to, že jde o dobře utajené spiknutí uvnitř SHIELDu, ve kterém je nějak zapletený smooth & sexy důchodce Alexander Pace (Robert Redford) - de facto nadřízený Nicka Furyho. Po stopách tohoto spiknutí se vydávají Kapitán a Romanoffová - Blacková - Widowová, spolu s epizodním černochem (později Falconem).

1.4.14

Walesa: Člověk naděje [Wałęsa, człowiek z nadziei] - 80%

Polské drama o polské verzi Václava Havla (který místo v pivovaru dělal v loděnici, méně ráčkoval a byl více vysazený na Ježíše a spol, ale jinak to byl vpodstatě jeho brácha). Film zachycuje cca 10 nejdůležitějších let jeho života.


Musím kajícně přiznat, že jsem od tohoto filmu Andrzeje Wajdy nic moc neočekával. Přeci jen - co se dá s takovým námětem udělat? A co s ním může udělat režisér, kterému je 88 let, tedy o 13 let více, než Havlovi, když režíroval Odcházení...?

Proto mě velmi překvapilo, jak svěžím dojmem celý film působí a jak kvalitní má tempo - i při své dvouhodinové délce!


Film má naštěstí zcela jinou - podstatně odlehčenější - atmosféru, než se snaží navodit trailer

Opravdu dobrý je představitel titulní role, který slavného předáka hraje jako "normálního elektrikáře z lidu, kterého to všechno sere, nezajímají ho všechny nuance, ale dokáže si dupnout". Je příjemně lidský a často vtipný, ale nikdy nesklouzne do nechtěné parodie. Téměř nesleze z plátna (pochopitelně) a podobně významnou roli má ve filmu jen jeho manželka. A opět - jejich vztah je příjemně lidský, vtipný i neteatrálně dramatický.

Wajda se celkově snaží udržovat film na lehčí notě a často používá "zlidšťující elementy" - například když při osudné stávce zabere kočku, která stávkujícím běží přes cestu. A spoustu dalších. Opravdu to funguje, má to tempo a není v tom nejmenší náznak senility.

Z hlediska výpravy (davové scény, dobové rekvizity) je film bezchybný a pravděpodobně byl slušně drahý. A hudba pozůstává především z polských punk-rock retrosongů (netuším, jestli skutečných dobových nebo nově složených), jejichž texty jsou v českých titulcích překládány.

Samozřejmě, filmaři se nedopouštějí žádné divoké fabulace (například mimozemšťani nebo točení domácího porna), takže většina filmu je o tom, že je Walesa naštvaný, někomu nadává a/nebo sedí (a celé je to rámováno rozhovorem, který už jako celebrita poskytuje italské novinářce). Tudíž nic moc nepředvídatelného nebo dramaticky extra vděčného.

Ale řekl bych, že jde o nejlepší způsob, jakým takový film mohl být natočen. Pravděpodobně je to nejlepší polský film od Sexmise (z těch asi tří, co jsem za tu dobu viděl).