Špičkový čínský superhacker a jeho superhackerská supermodelkovská sestra musejí přemluvit americkou vládu, aby propustila z vězení amerického superhackera (Chris Hemsworth), který jediný může případ objasnit.
Film pak pozůstává především z toho, že tito tři (plus několik dalších méně důležitých) cestují po různých exotických koutech světa, buší do klávesnic, a občas také v převlecích někam pronikají, perou se, střílí po sobě a souloží spolu. Přičemž ze tří možných variant soulože v trojici Hemsworth / sexy asiatka / její bratr jde o tu nejméně zajímavou.
A Hemsworth si každou chvíli nutně musí z nějakého důvodu sundávat tričko.
Filmy o hackerech představují pro filmaře velkou výzvu na několika frontách:
- Skuteční hackeři se zabývají z 99 procent věcmi, které nejsou nijak audiovizuálně zajímavé pro průměrného diváka.
- Skuteční hackeři se zabývají z 99 procent věcmi, které nejsou pochopitelné pro normálního diváka.
- Skuteční hackeři většinou necestují po exotických světových lokacích, na nikoho nestřílí a s nikým se neperou.
- Skuteční hackeři většinou nevypadají jako Chris Hemsworth a milují plyšová zvířátka (většinou poníky, občas gnu):
Vlevo: Chris Hemsworth, Vpravo: Richard M. Stallman
Film Hacker se snaží s těmito úskalími odvážně poprat a dokonce tvrdí, že je realistický a vznikl v úzké spolupráci s odborníky, ale bohužel mu to moc nejde. Není realistický (což ani moc nepřekvapuje), ale bohužel není ani napínavý nebo zábavný, což v tomto případě docela překvapuje.
Totiž, někdy ve třech čtvrtinách tohoto více než dvouhodinového filmu mě to všechno už vůbec nebavilo a bavil jsem se tím, jak se režisér-neumětel snaží otrocky kopírovat filmové postupy Michaela Manna. Má zábava ale byla následně zkalena závěrečnými titulky, ze kterých jsem se dozvěděl, že film režíroval Michael Mann...
Scénář působí intenzivním dojmem, že ho vymýšlel někdo, kdo se v počítačích příliš nevyzná, a pak ho předal někomu, kdo se v počítačích vyzná, aby ho "zrealističnil". A ten někdo dodal patřičnou terminologii a realistické screenshoty (všichni ve filmu skutečně používají Linux a příkazovou řádku), ale nemohl nic udělat s tím zcela základně nesmyslným, co ve filmu je. Ale současně onen žargon bude značně nesrozumitelný pro "normální diváky" (ověřeno pár kontrolními dotazy mezi kolegy na novinářské projekci). Takže výsledkem je film, který je směšný pro počítačového experta a nepochopitelný pro počítačového analfabeta, tj. ta nejhorší kombinace...
Ten hack mají za to, že ještě neupgradovali z kernelu 2.6...
Příkaz xxd je zdaleka nejlepší pro analýzu cizího kódu
Takže jen pár příkladů pro zábavu:
- Původní název filmu je Blackhat a tento termín je v něm také používán, ovšem není vysvětleno, co znamená.
- Když je v počítači uploadován backdoor, dá se to poznat podle toho, že se na integrovaném obvodu (který nevypadá jako CPU) na jeho základní desce rozsvítí malé bílé světýlko.
- Dva hrdinové analyzují executable kód cizího viru. Respektive Asiat analyzuje Remote Access Tool a Američan samotný payload. Asiat se přitom dívá na krásně okomentovaný a zformátovaný C zdroják s mnemotechnickými názvy proměnných, zatímco Američan je mnohem více hardcore a dívá se na hex dump (disassembler nepotřebuje), ve kterém shodou okolností zůstaly zapomenuté ASCII poznámky včetně úvodních lomítek, např. (cituji doslova) "//Enable remote access afraerffasdlkj; sadjf; lkja;". Každopádně to znamená, že autor viru měl problémy s používáním svého kompileru. A klávesnice…
- Z jaderné eletrárny je zachráněn důležitý disk, který je potřeba přečíst. Disk je radioaktivní, takže si hrdina zkopíruje jeho obsah do iPhonu a ten pak v jiné zemi analyzuje. Při analýze zjistí, že některá data nejdou přečíst (tzn. v jejich hex dumpu je mnoho nul). Naštěstí americká vláda má přísně tajný systém pro rekonstrukci poškozených disků. Takže náš hrdina uploaduje na vládní server ta špatně zkopírovaná data s nulami, která má v iPhonu a vládní server mu je správně zrekonstruuje.
- Z tvrzení "Tento systém používá GPG" vyplývá "Klíč má aspoň 512 bitů" a z toho vyplývá "Je potřeba aspoň měsíc na rozlousknutí". Logic, motherfucker.
Existují totiž filmy o hackerech, jako Hackeři nebo Síť, které jsou docela zábavné / záměrně vtipné / napínavé, i když počítačům moc nerozumíte. Hacker k nim nepatří. Snaží se tvářit naprosto vážně (nechybí typická "mannovská" brutální přestřelka, zato zcela chybí nadhled a humor), ale působí to nenápaditě, nesoudržně a skoro nechtěně směšně, protože těch honiček, rvaček a přestřelek se zúčastní lidi, jejichž hlavní kvalifikací je, že umějí mačkat počítačová tlačítka. A když se konečně dozvíme, kdo je ten tajemný superhacker, je to strašlivě nezajímavé... Prostě je to nějaký chlapík, který chtěl zbohatnout. K dalším "cool zvratům" patří třeba:
- Skupina elitních hackerů se potřebuje dozvědět, co se nachází na jistých souřadnicích na Zeměkouli (nejde o žádný prales, ale o civilizovanou část světa) - například jaká stavba a komu patří. Takže sednou do letadla a odletí se tam podívat..
- Nebezpečně vypadající chlap se samopalem v ruce běhá několik minut mezi stovkami tanečníků na veřejné slavnosti (a nejde o slavnost National Rifle Association). Nikdo si ho nevšímá a nijak na něj nereaguje, dokud nezačne střílet.
Do prdele, žeby Mann natočil konečne zlý fil? no nepotešilo ma to. Black hat je cracker ktorý narušuje počítačovú bezpečnosť. ešte je tuším biely a šedý klobúk
OdpovědětVymazatZúčastní, Franto. Čárka, ne kroužek. U zde následuje po předponě Z, takže se chová, jako kdyby se nacházelo v základním, nesloženém slovese "účastnit se".
OdpovědětVymazatV Klicperove pruvodci je uvedeno ze ucast je stvrdne. Tedy u jeho predkozek se pouziva tvar 1. spadu pricesku stvrdleho a tak se pise U s hvezdickou. Do roku 1922 bylo mozno pouzivat U s carkou, krouzkem, dodekahedronem a mobiovym paskem. Pote Klicpera prosadil do pravidel hezkeho pravopissu U s hvezdickou, striskou a kosodelnikem. Takze ne smrtaku, nemas tentokrat pravdu.
VymazatTa Vaše povidla čînského pravopysku každého jen otravují. A co traceroute, nebyl?
VymazatUstav pro jazyk cesky Fukka jeste nehacknul, takze mu davam za trapnost hneddy klobouk.
OdpovědětVymazatten Hemsworth, to je jako naka hvezda?
OdpovědětVymazatjako ze si televizni sampon zahral parkrat na (zjevne teplyho) Thora a to z nej dela opravdovyho herce?
Tyjo! Ty vo nem vis uplne vsechno!
VymazatVznikl kromě The Social Network nějaký film s IT tematikou, na který by se ajťák mohl kouknout?
OdpovědětVymazatDocela se mi líbila ELITA s Timem Robbinsem, ale je to spíš zábava než vážný IT film
Vymazatjo.
Vymazathttps://www.youtube.com/watch?v=6qpudAhYhpc
nebo
https://www.youtube.com/watch?v=vXr-2hwTk58
Ajťáci nemaj co koukat na filmy, ajťáci maj chodit do práce a bejt užitečný, taky někdy.
VymazatPython: dík, výborná dílka.
Vymazatjeste taky http://www.csfd.cz/film/38735-computer-wore-tennis-shoes-the/bazar/
VymazatDocela se mi líbil 23 (http://www.csfd.cz/film/91785-23/) a Underground (http://www.csfd.cz/film/324394-underground/).
VymazatPleteš se Franto, z hlediska logiky je hacker-Hemsworth namakanej, protože neměl ve vězení přístup ke svému koníčku - počítačům. A všichni tušíme, že ve vězení se daj dělat jen tři věci - dálkově studovat vejšku, chodit do posilovny a provozovat gay sex ve sprchách s nadpřirozeně vybavenými černochy. Protože je na svobodě jen krátce, svalová hmota mu neopadla a trvá asi tak 2-3 týdny než začne tloustnout z návratu k sedavému způsobu života a hromad objednané pizzy a coca-coly, navíc má ten stres z boje s nepřátelským hackerem, co mu pálí další kalorie. Navíc se chce asi trochu opálit a získat tím vitamín D, tak se pořád svlíká. Podle mě jasný, ne?
OdpovědětVymazatDobrá náborovka. Z tohohle úhlu pohledu to vypadá jako že nejlepší, co může ajťák udělat, je nechat se zabásnout do americkýho lochu.
VymazatAle pozor! Může tam být nedostatek plyšových koní a pakoní!
Vymazatno jo 'skyta' reklama
OdpovědětVymazatted zas skytam ja.
VymazatPri sledovani filmu se take nejvice tesim na moment kdy se ze zaverecnych titulku dozvim jmeno rezisera. Je to obvykle a prirozene.
OdpovědětVymazatDěkuju za moc roztomilou recenzi. Ta mě opravdu pobavila natolik, že se ani nemusím koukat na film Hacker. Ale největší problém v rozdílu těch dvou fotografií není plyšový koník, ale vlasy, chlupy, vousy, chlupy, chlupy...... Já říkám: žiletku každému hackerovi! Nikdy nevíte, kdy o vás budou točit reality šou.
OdpovědětVymazatNejdřív jsem si přečetl těhlech 40 % od Fuky a pěkně se pobavil.
OdpovědětVymazatPak jsem ještě zkusil 100 % od Kokeše a nestačil zírat.
Měl jsem si ty recenze přečíst v opačnym pořadí. :)
http://magazin.aktualne.cz/kultura/film/recenze-filmu-hacker-od-michaela-manna/r~2fd3f2029fff11e4a7d8002590604f2e/
spoilery motherfurckers!!!
OdpovědětVymazatvsechny picoviny stran "ne uplne realistickeho hackingu" jsou totalne minoritni laps scenare v porovnani s motivaci hlavniho zrudaka; cili film ho prezentuje jako nekoho, kdo na burze stisknutim klavesy a lusknutim prstu vydela 75 mega; Hemswortha tez, resp. ze je schopnej mu to stejnym zpusobem (usb klicek a zalezitost vterin) ukrast; cili vubec nedava smysl, proc by mel zrudak cokoli odpalovat (a trenovat to na uvodni elektrarne), kdyz vysledkem maji byt opet a jen penize, kterych umi vydelat 75 mega za den nebo kolik hodin..