30.3.15

Hrajte všichni Bloodborne, okamžitě, hned (soutěž)!

Konečně vyšla hra "Bloodborne" pro Playstation 4 (pouze) a já jsem unešen.

Ještě jsem ji zdaleka nedohrál (podle jistých náznaků bych odhadoval, že jsem někde mezi jednou čtvrtinou a jednou třetinou), ale mám za sebou zatím 30 hodin hry a takhle úžasný herní zážitek jsem nezažil přinejmenším... přinejmenším od "Dark Souls" (která byla od stejného japonského šílence, NAROZDÍL od "Dark Souls II").

Mí noví nejlepší kamarádi
"Bloodborne" má všechno to, co jsem obdivoval v prvních "Dark Souls", a co mi chybělo v "Dark Souls 2": Nápaditost, krásu, eleganci, prostorovou konzistenci mapy, okamžiky "Holy Shit!!!", "WTF!!!" i "OMG!!!", a především úžasnou radost z toho, že prozkoumáváte konzistentní, brutálně krásný svět,  autoři vás nemají za debily a i když vás stokrát zabijí, dělají to FÉROVĚ.

Recenze: Ovečka Shaun ve film [Shaun The Sheep] - 80%

Ovečka (tedy beran, ale česky se mu říká "ovečka") Shaun se rozhodne utéct se sedmi kolegy ovcemi z farmy. Přitom ale omylem dostanou farmáře do města (neptejte se, jak "omylem") a způsobí mu ztrátu paměti, takže začne ve městě dělat kadeřníka.

Ve Shaunovi a kamarádech se hne svědomí a za pomoci dvou psů (jednoho z farmy a jednoho toulavého) se rozhodnou farmáři "osvěžit paměť" a zachránit ho. Ale jde po nich zlý chlapík z "Animal Containment".


Tento ručně "trnkovsky" animovaný film od Aardmanu je zajímavý především tím, že v něm nejsou vůbec žádné dialogy (ani monology, ani vypravěč). Toho využil český distributor k ušetření peněz, takže film jde v našich kinech v přesně stejné podobě, jako v Anglii. Tedy bez jediného titulku, bez českého názvu a dokonce bez překladu anglických nápisů, které se ve filmu objeví a jejichž přečtení je nezbytné k pochopení některých zápletek / vtipů. To je ale drobnost a jako správný rodič svým dětem těch pár nápisů (jako "Big City", "Memory Loss", "Missing", "Trampoline Sale" nebo "The End") jistě rádi přeložíte.

27.3.15

Recenze: Cesta naděje [The Water Diviner] - 70%

Australský honák a polozázračný hledač vody (Russell Crowe) se po bitvě u Gallipoli vydává z Austrálie do Turecka, aby našel mrtvoly svých tří synů a pživezl je domů. Naráží zde ale na nekooperativnost úplně všech, včetně krásné vdovy (Olga Kurylenková), u které bydlí.


Tento historicko - válečně - romanticko - epicko - mystický film je režijním debutem Russela Crowea a musím říct, že mě docela příjemně překvapil tím, jak je současně nestydatou červenou knihovnou a současně obsahuje pár netradičně natočených scén a zvratů

26.3.15

Česká správa sociálního nezabezpečení

(Tento post není o filmu a obsahuje nadávky jako "Java" nebo "Sociální zabezpečení".)

Možná jsem tvrdohlavý, ale každoročně znovu a znovu se snažím odevzdat "velkou trojku" finančních dokumentů (daňové přiznání, přehled zdravotní pojišťovny, přehled správy sociálního zabezpečení) prostřednictvím internetu.

Předloni jsem psal o tom, že to celkem funguje a největší teror představuje Česká správa sociálního zabezpečení a její aplikace pro vyplňování dokumentů. Přesněji řečeno, "její" "aplikace" pro "vyplňování dokumentů".

Letos vše fungovalo o trochu lépe, samotné přiznání i přehled pro zdravotní pojišťovnu (OZP) jsem vyplnil a odeslal online během pár minut, ale zdaleka největší teror stále představuje ČSSZ.

Začíná to na jejím novém e-portálu eportal.cssz.cz, kde to na první pohled vypadá nadějně. Je zde možnost přímo podat "přehled" elektronicky a přihlásit se za tímto účelem svým uživatelským jménem a heslem pro datovou schránku (kterou mám). Takže se přihlašuji, jsem přesměrován na stránku Datových schránek, vyplňuji jméno, heslo a bezpečnostní kód, jsem přesměrován zpět na ČSSZ, a bum:


Ano, pro vyplnění jednoduchého jednostránkového formuláře vyžaduje webová aplikace, vyvinutá v roce 2015, nainstalovanou Javu a JRE! Za zmínku stojí, že celé daňové přiznání (nesrovnatelně složitější, než tento jednostránkový přehled) jsem bez problémů vyplnil na mfcr.cz, aniž bych Javu potřeboval.

25.3.15

Recenze: Lovci a oběti - 30%

[Následuje oficiální text distributora, který o tomto filmu ledacos napoví] Film Lovci a oběti je inspirován skutečnými příběhy a životními situacemi, ve kterých se můžete už zítra ocitnout i Vy nebo někdo Vám blízký. Co máte dělat, když se ocitnete v nekonečné spirále dluhů? Jak se zbavit exekutorů nám hlavní hrdina Jakub (Martin Kraus) ukáže. Ale jak si poradit s partičkou gangsterů toho nejhrubšího zrna v čele s Jakubem Mohamedem Alim, před kterou žádný prachy neschováte? Nebo jak vyřešit podraz drsného lichváře Josefa Vrány a jeho asistentky Evy Decastelo s jejich pekelnými úroky, který naskakujou, jak puchejře v malejch botách? S tím Jakubovi pomůže mafián s ostrými lokty a neskutečně dlouhými prsty - jeho „Anděl strážný" Tomáš Hanák se svým právníkem Markem Vašutem a synem Pájou – Jaromírem Noskem, kterým kryje záda úplatný policista Zdeněk Mahdal se svým kolegou Milošem Vávrou. Tak to je hřiště, na kterém hraje Jakub hru jménem život ve stylu SEX, MONEY AND ROCK'N'ROLL. Tedy až do chvíle než udělá pod nátlakem vymahačů krok vedle – za hranu zákona. V tu chvíli začíná jeho běh o život. Jakubovy problémy se dotknou i jeho rodičů Karla Heřmánka st. a Veroniky Freimanové. Pomocnou ruku se mu snaží podat jeho kamarádi Martin Písařík, Karel Heřmánek ml., zpěvačka EKI, raper JAY DIESEL, ale i psychiatr Zdeněk Podhůrský. A protože životní zoufalec Jakub je opravdu magnetem na problémy, sáhne si na dno i na poli lásky, a to s Nikol Kouklovou a Evou Marešovou. Tenhle film prostě jednou provždy změní Váš pohled na život! Jste připraveni vidět svět takový, jaký je?

Nevím jak vy, ale já JSEM PŘIPRAVEN!


První, co vás uděří v tomto filmu do očí a ostatních smyslů, je jeho strašlivě nízký rozpočet. Tvůrci neměli na studio a kulisy (takže se všechy interiéry natáčely v náhodných reálných bytech a kancelářích), neměli na střih zvuku a postsynchrony (takže se při střihu obrazu mění zvuková ambience a hlasitost dialogů), neměli na barevné korekce (takže několik záběrů v rámci jedné scény vypadá barevně zcela jinak) a neměli na herce (takže mnoho rolí hrají lidé, kteří hrát neumějí, ani se o to nesnaží, ale zato se o nich psalo v Blesku).

24.3.15

Recenze: Konečně doma [Home] - 40%

Tento animovaný film od DreamWorks vypráví o tom, jak se mimozemšťan jménem "Ó" z rasy "Bův" (která má buď šest nohou, nebo čtyři penisy, není to úplně jednoznačné) seznámí s holčičkou jménem "Tip" a společně... No to je vlastně jedno, hlavní je, že poznají pravé přátelství.


Jde o film na motivy poměrně kultovní knihy (vychází i česky), která byla pro potřeby filmu zcela předělána (na což nemusím tu knihu číst, stačí letmo projet její děj) a dost jsem se drbal na hlavě, když jsem viděl, co z ní zbylo a jak bizarně to vypadá.

Začněme tím, že Bůvové na začátku filmu provedou invazi na Zemi a relokují všechny její obyvatele do Austrálie, aby v pozemských městech mohli žít oni. To se celé stane přibližně během minuty a celý následný film se tím nikdo nezabývá, pozemšťané jsou zcela ignorováni a místo toho sledujeme, jak se Ó a Tip spolu snaží skamarádit, najít jeden druhého a objevit smysl pravého přátelství. No shit. Proč tam ta zápletka se stěhováním šesti miliard lidí vůbec byla, když se jí pak film vůbec nevěnuje?!?

A pokračujme tím, že tvůrci mají zálibu v legračním prdění, krkání, létání a řízných písničkách, ale jsou příliš líní na to, aby si hlídali kontinuitu filmu. Například v úvodu filmu Bůvové odstraní z lidských příbytků všechny záchodové mísy jako "zbytečné předměty" a o pár minut později si Ó čistí zuby... v záchodové míse.



V původní verzi pravděpodobně je spousta různých více či méně sofistikovaných verbálních vtípků, ze kterých v překladu moc nezůstalo. Například v originále se hrdinka jmenuje "Gratuity" a proto jí přezdívají "Tip" (humor!). V češtině se jí přezdívá také Tip, ale její jméno je "Dáreček" (nehumor!).

V originále mluví Óa Jim Parsons, Tip mluví Rihanna a šéfa mimozemšťanů Steve Martin. Ale nepřipadá mi, že by to dělalo film nějak výrazně lepším, než je dabovaná verze.

Konečně doma je pro mě odfláknutý film, u kterého ani slušný rozpočet nedokáže zakrýt absenci pořádné myšlenky a děje. Připadá mi, že vznikl především proto, aby se dobře prodávaly Rihanniny songy.

23.3.15

Recenze: Město 44 [Miasto 44] - 50%

V roce 1944 došlo v okupované Varšavě k povstání. Poláci se domnívali, že spojenecká vojska již jsou za humny, takže se sami postavili Němcům. Ale poněkud se přepočítali a nastal protahovaný masakr...


V souvislosti s tímto filmem se bude mluvit především o tom, jak velkolepě vypadá. Nevím, nakolik je srovnatelný s českými projekty a o kolik jinak funguje financování v Polsku, ale žádný porevoluční český film nevypadal takto výpravně, s tolika nezbytnými digitálními efekty (natáčelo se i v ČR a české UPP dělalo triky) a s tak masovými a akčními scénami.

22.3.15

Recenze videohry: Dying Light - 80%

Videohra "Dying Light" se dá popsat velmi jednoduše: "ZOMBIE + PARKOUR".

Je od stejných polských developerů, jako byl můj oblíbený "Dead Island" ("Dead Island 2" od nich není), takže leckteré mechaniky boje se zombiemi jsou dost podobné. Navíc ale přibyl parkour, který na první pohled připomíná třeba "Mirror's Edge", ale máte velkou volnost v tom co a jak chcete akrobaticky provádět (nemusíte se držet nějakých předdefinovaných cestiček po střechách a zdech).


Hra probíhá ve velkém otevřeném světě, ve smyšleném městě Harran (někde mezi Jihoafrickou republikou a Tureckem), přesněji řečeno ve dvou velkých mapách: Na pobřeží se slumy a v městském centru (s pár odbočkami do menších uzavřených map).

18.3.15

Recenze: Rezistence [Insurgent] - 40%

Přestože první film (Divergence) končil tím, že Tris odvážně odjížděla k megazdi, v průběhu celého tohoto filmu se k ní nedostane. Až v úplně posledním záběru všichni obyvatelé města odvážně utíkají k megazdi. A to celkem dobře vystihuje celý film a celou tuto sérii.



V celém dvouhodinovém filmu je jen asi 20 minut děje a zbytek je vyplněn bolestnými vzpomínkami, osudovým rozhodováním, zamilovaným koukáním a tím, že když už není lautr co dělat, vždycky se překvapivě odnikud objeví ozbrojená parta nějakých jiných a někoho se pokusí zastřelit / unést. Ale ať se jí to povede nebo ne, na ději to nic nemění.

Pixels

Před pěti lety byl natočen tento roztomilý krátký filmeček:



A pak se ho chopil Hollywood, a letos tu máme oficiální celovečerní remake s Adamem Sandlerem...


Takže další část mého dětství úspěšně znásilněna?

14.3.15

Recenze: Píseň moře [Song of the Sea] - 70%

Irský animovaný film, který se sice odehrává v současnosti, ale vychází z dávných irských legend.


Malý kluk žije na ostůvku v majáku s otcem a němou sestřičkou, která se narodila v den, kdy se jim utopila máma. Zásadní zápletka tkví v tom, že sestřička je ve skutečnosti tulení víla (stejně jako byla máma) a je nutno sehnat pro ni tulení kožich dřív než bude půlnoc, jinak všechno zničí prokleté sovy. Nebo něco v tom smyslu.

12.3.15

Recenze: Vzkříšení démona [The Lazarus Effect] - 40%

Asi pětičlenný vědecký tým experimentuje s oživováním mrtvých zvířat. Když při jednom z experimentů nešťastnou náhodou zemře jedna z vědkyň (Olivia Wildeová), její partner se rozhodne použít speciální sérum na ni. Olivia ožije, ale nějak není sama sebou, což se pozná například podle toho, že má černá bělma, čte myšlenky a ovládá telekinezi...


Vzkříšení démona je jeden z těch filmů, u kterého po shlédnutí traileru úplně přesně víte, co a jak se v něm bude dít. Podívejte:

11.3.15

Jak NEPSAT nevyžádanou reklamní poštu

Představte si, že jste renomovaná mezinárodní realitní kancelář Engel & Völkers, nabízející luxusní nemovitosti, a rozhodnete se poslat standardní poštou nevyžádané reklamní sdělení někomu, kdo s vámi nikdy předtím nijak nekomunikoval a nic o vás neví (tj. mně).

Jistě při svých zkušenostech víte, že spousta lidí hází podobnou poštu okamžitě do koše, takže jste si vědomi, že aby vaše sdělení zaujalo, musí být opravdu tip top, vypiplané do nejmenších detailů.

Takže pošlete někomu domů do Vysočan informace o pár ukázkových nemovitostech z "Bubenče, vašeho sousedství".


To je naprosto geniální způsob, jak říct svému klientovi "FUCK YOU" ještě předtím, než se stane vaším klientem. Gratuluji!

Vysvětlivka pro cizince: Vysočany i Bubeneč jsou sice v Praze, ale každá na opačném kraji.

10.3.15

Recenze: Chappie - 60%

Johannesburg, velmi blízká budoucnost. Africká policie nasazuje do boje proti zločinu robotické Pátrače, zatímco se jejich vynálezce Deon (Dev Patel) snaží dát jim lidské vědomí.

Podaří se mu to s jedním porouchaným, ale bohužel těsně poté, co ho unesou gangsteři Yo-Landi a Ninja, kteří si ho chtějí vycvičit, aby pro ně loupil.

Současně rozjíždí svou partii Vincent Moore (Hugh Jackman), Deonův kolega ve společnosti Tetravaal, který nevěří autonomním robotům a raději by v ulicích města viděl veliké kolosy ve stylu ED-209, ovládané na dálku lidskými piloty.


Chappie, třetí film Neilla Blomkampa, bohužel pokračuje v sestupné dráze tohoto kdysi tak nadějného debutanta (District 9, Elysium). Stále platí, že z technicko / řemeslné stránky je film téměř dokonalý. Roboti vypadají jako skutečné, trojrozměrné, hmotné bytosti a zcela bezchybně provádějí interakce s živými herci. Jejich design je úžasný. Když se na chvíli (bohužel jen na chvíli) objeví obrovský mecha-bojovník, každičký jeho píst a převod dělá to, co má. Muselo to dát strašnou námahu všem, od výtvarníků, přes animátory až po trikaře.

8.3.15

Co to mám pořád s tím Tokiem?

Dovolte mi i zde na FFFILMu zpropagovat jedno krátké video...



Projekt běží už skoro týden tady na Startovac.cz a vypadá to, že pokračuje úspěšně.

Pokud dáte dohromady podstatně více než požadovanou částku, slibuji vám patřičně bohatší výsledek, jehož detaily odhalím v pravý čas (ale figurují tam mrtvoly a sex).

A slibuji vám, že s projektem #FUKAFUTOKYU zde na FFFILMu už nebudu obtěžovat. Pokud vás zajímá jeho průběh, sledujte tento náš speciální tokijský blog.

7.3.15

Recenze: Čarovný les [Into The Woods] - 50%

Výpravný Disneyho muzikál, ve kterém jsou smíchané různé slavné pohádky (např. Jack a fazole, Popelka, Červená karkulka, Locika) do jedné superpohádky, se spoustou slavných herců, s velikým rozpočtem, a od režiséra Chicaga? Může se něco takového vůbec nevydařit?

Kupodivu, může. A může se to nepodařit velice zajímavým způsobem.


Důležitý je fakt, že Čarovný les je původně divadelní muzikál. Téměř 30 let starý a nevýpravný muzikál, ve kterém jde především o meta-humor, vyplývající z toho, že si hraje s konvencemi, dělá si z nich legraci, a nevypadá na jevišti tak epicky, jak se na epické pohádky sluší. Například duet princů vypadá v divadle takhle.

6.3.15

Recenze: Vybíjená - 50%

Parta maturantů se sejde po 25 letech v hostinci u jezera a vzpomínají na staré časy, tedy především na rok 1989. Petr Nikolaev (Lidice, Příběh kmotra) sfilmoval knihu Michaela Viewegha.


Tři největší třídní žertéře hrají v dospělých verzích Sokol + Suchánek + Genzer, nejkrásnější holku Simona Krainová a nejošklivější holku Simona Babčáková.

2.3.15

Recenze videohry "The Order: 1886" (PS4) - 30%

"The Order: 1886" je nová hra vydaná exkluzivně pro PlayStation 4, která má velmi slibný námět: odehrává se totiž v Londýně v roce 1886, ale jde o alternativní historii, ve které se nad městem prohánějí vzducholodě, ve Whitechapelu kromě Jacka Rozparovače řádí také vlkodlaci a upíři a pořádek udržují rytíři kulatého stolu. Skuteční artušovští rytíři kulatého stolu, kteří jsou nesmrtelní - tedy skoro. Stačí jim v případě zranění rychle vypít trochu černé vody z grálu, kterou nosí v lahvičce na krku.

A zbraně jim vyrábí Nikola Tesla.

No a hráč ovládá sira Galahada, převážně v "over the shoulder" grafice, a musí odhalit strašlivé spiknutí, které se týká jak vlkodlaků, tak upírů, tak i Jacka Rozparovače.


Mohu rovnou napsat, že "The Order" nepovažuji za dobrou hru, ale je to fascinující projekt, který nevypadá, jako kdyby se celý zhroutil a tvůrci museli narychlo improvizovat. Ne. "The Order" vypadá, jako kdyby tvůrci vytvořili přesně to, co chtěli, a připadá mi fascinující, že se vůbec někdo mohl domnívat, že takováto zvláštní hra nehra může fungovat.

1.3.15

Recenze: Americký sniper [American Sniper] - 70%

Film Clinta Eastwooda je inspirovaný skutečnými osudy Chrise Kylea (Bradley Cooper), odstřelovače, který měl v Iráku a okolí na svědomí 160 potvrzených zabití (většinou teroristi, ale sam tam nějaká ta nejasná žena nebo dítě).



Především: Clintu Eastwoodovi je 84 let. A natočil film, který není nechtěně směšný, má tempo, má drama, má zajímavé herecké výkony, má komplikované davové, akční a trikové scény - má skoro všechno, co má takový film mít. Osmdesát čtyři let. Wow.