10.3.15

Recenze: Chappie - 60%

Johannesburg, velmi blízká budoucnost. Africká policie nasazuje do boje proti zločinu robotické Pátrače, zatímco se jejich vynálezce Deon (Dev Patel) snaží dát jim lidské vědomí.

Podaří se mu to s jedním porouchaným, ale bohužel těsně poté, co ho unesou gangsteři Yo-Landi a Ninja, kteří si ho chtějí vycvičit, aby pro ně loupil.

Současně rozjíždí svou partii Vincent Moore (Hugh Jackman), Deonův kolega ve společnosti Tetravaal, který nevěří autonomním robotům a raději by v ulicích města viděl veliké kolosy ve stylu ED-209, ovládané na dálku lidskými piloty.


Chappie, třetí film Neilla Blomkampa, bohužel pokračuje v sestupné dráze tohoto kdysi tak nadějného debutanta (District 9, Elysium). Stále platí, že z technicko / řemeslné stránky je film téměř dokonalý. Roboti vypadají jako skutečné, trojrozměrné, hmotné bytosti a zcela bezchybně provádějí interakce s živými herci. Jejich design je úžasný. Když se na chvíli (bohužel jen na chvíli) objeví obrovský mecha-bojovník, každičký jeho píst a převod dělá to, co má. Muselo to dát strašnou námahu všem, od výtvarníků, přes animátory až po trikaře.

Co je to ale platné, když Blomkamp už úplně rezignoval na nějaký aspoň trochu ambiciózní scénář, smysluplnou zápletku nebo emocionálně fungující postavy...



Děj Chappieho je směsí náhodně poskládaných kousků Číslo 5 žije, Robocopa a Pinocchia, aniž by Blomkamp měl představu, kam tím vším směřuje. Ještě docela ujde první polovina filmu, která je postavená na jednoduché základní myšlence "Chappie je jako malé děcko a poznává nástrahy světa" (viz třeba E.T., Střihoruký Edward a spousta dalších). Ale jak ubíhají další a další minuty (dvouhodinového) filmu, všechno postavy častěji a častěji začínají dělat věci, které postrádají jakékoliv dramatické opodstatnění nebo aspoň elementární logiku. To přirovnání k Číslo 5 žije nebylo náhodné. Některé "vědecké" zvraty v Chappiem dávají podstatně méně smyslu, než když Johnnny Five získá lidské vědomí následkem úderu blesku...

Film se vizuálně tváří jako hardcore sci-fi, ale jeho zápletka má mnohem víc společného s pohádkou. Rozhodně není záhodno se ptát "Jak můžeme pomocí elektrod zkopírovat něčí duši na USB stick?", "Co dokáže výpočetní cluster z deseti Playstationů 4?" nebo "Proč trvá smazání souboru o několik řádů déle, než bezdrátový upload téhož souboru?" A už vůbec se nesmíme ptát "Proč se všichni chovají jako idioti?!?"

Korunu všemu pak nasazují rappeři Yo-Landi a Ninja, kteří hrají sami sebe (respektive své jevištní "persóny") a opravdu NEJSOU DOBŘÍ HERCI. Výsledkem bylo, že jsem měl intenzivní touhu fyzicky zlikvidovat tři hlavní postavy filmu - rappery i legračně žvatlajícího Chappieho (Sharlto Copley). Trailery a plakáty totiž lžou, hlavními hrdiny jsou ve skutečnosti oni vrcholně nesympatičtí rappeři a nikoliv Patel, Jackman nebo dokonce Weaverová.

Hlavní dva herečtí představitelé. Ano.
Je to všechno hrozná škoda, protože audiovizuálně je film úžasný a krásně se z něj stříhají trailery, vyvolávající dojem, že v něm o něco jde.

8 komentářů:

  1. No jen to řekni! Řekni to! Do průměrna!!! Raději si tedy dvakrát třikrát znovu pustit District 9 a na tohle zapomenout. A ty, Franto: "Johannseburg"?? A "africká policie"? No to bude paráda, až bude mít Africká unie svou vlastní (a funkční) policii. Ale zatím nemá nic, co by se takto dalo popsat, takže "jihoafrická policie".

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Africka unie bude mit Federalni Policejni Sbor Boko Haram.

      Vymazat
    2. District 9 je snad nejvíc overrated film za posledních 10 let. Úplně vymatlaný, nelogický, debilní. Takže pro mě žádná novinka, že N.B. točí sračky, jen Fukům a jemu podobným trvalo 10 let, než na to taky přišli...

      Vymazat
  2. Politická a společenská kritika či satira se konají či nikoli?

    OdpovědětVymazat
  3. Franto nezapomeň zmínit v palcích i že tam hraje Visser, když tam budeš dávat vtip se jménem filmu.

    OdpovědětVymazat
  4. Chappie - Chappie - Chappie (říkat dokola, haha, puberťácký humor)

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.