Mladí manželé Donald Sutherland a Julie Christieová se vypořádávají s tragickou smrtí svého dítěte a snaží se přijít na nové myšlenky v Benátkách, kde Sutherland restauruje jakýsi kostel. A začnou se dít divné věci...
Ano, tento film je přes 40 let starý a je to na něm vidět. Nejsou v něm CGI dokreslovačky, Benátky vypadají jako nepohádkové hnijící Benátky a když se objeví krev, není příliš realistická. A Sutherland má neuvěřitelný porost hlavy.
Film se ale naštěstí nesnaží šokovat množstvím krve nebo lekat pomocí nečekaných bubáků. Je to docela zajímavá a pomalá psychologická studie toho, co se děje s labilním člověkem, když ho potká nějaká ta rána osudu.
Tím "labilním člověkem" je samozřejmě Christieová, která má ze smrti dítěte pořád psychické bloky, občas mírně halucinuje, snaží se nadpřirozenými způsoby s mrtvé dítě kontaktovat, a tak dále. Film by velmi dobře fungoval i jako komorní psychologický příběh, protože se herců a tvůrcům daří patřičně ztvárnit depresi obou z nich (protože Sutherland, i když už víceméně smířený s rodinnou ztrátou, má samozřejmě deprese z toho, že Christieová má deprese).
V případě podobných depresí není neobvyklé, že člověku připadá, že "vidí věci jinak, než se objektivně dějí". Samozřejmě, že postupně všechno nějak vygraduje (byť velmi plíživě) do něčeho velmi nepříjemného / smutného / strašidelného, ale je zcela validní verze, že se celý film nestalo vůbec nic nadpřirozeného a šlo jen o souhru náhod a podrážděnou psychiku hlavních hrdinů. A vzhledem k tomu, že ta postava na úplném konci filmu (při začátku titulků) se usmívá, je možné, že je to v jistém smyslu happy end (nebudu spoilerovat).
Všechno to slušně funguje díky kvalitní hutné atmosféře, budované pomocí prostředků, které dnes samozřejmě vypadají archaicky, ale v době vzniku filmu byly poměrně novátorské. Střih je záměrně velmi zmatený a uprostřed různých scén se zcela bez varování objevují kratičké flashbacky i flashforwardy, při kterých si říkáte "moment, co to bylo, nezdálo se mi to jenom?". Je to všechno velmi symbolické a Pino Donaggio (který tehdy žádhé soundtrackové zkušenosti neměl) složil patřičně "corny" hudbu, která je v zajímavém kontrastu se syrovostí většiny filmu.
Teď se nedívej mi připomíná staré hororové klasiky Juraje Herze a je pro mě hezkým příkladem, jak se dá budovat působivá atmosféra bez pomoci drahých triků a bůhvíjak složitých vizuálních nápadů. Prý se připravuje nový remake, který jistě bude mít drahé triky a hezké mladé sexy protagonisty, jejichž niterné rozpoložení nás vůbec nebude zajímat...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatChtěl bych přeci jen vidět množství krve šokované tímto filmem, i když se on o to nesnaží. Navíc je celý 5. odstavec je velmi tajemný, takže na to kouknu.
OdpovědětVymazatTu povídku jsem četl a dvakrát mě nebavila. Ale docela se mi od ní líbila ve stejné sbírce jiná o zlé manželce převtělené do stromu a deptající tak vdovce.
OdpovědětVymazatJinak už podle recenze jsou oproti povídce patrné nějaké změny. Co pamatuju, tak manžel nic neopravoval, ale jeli tam na dovolenou právě aby si manželka oddechla a děti měli dvě (jedno živé)... no, ale proti Ptákům, které jsem jen rozečetl, to až tak moc překopané možná nebude.
OdpovědětVymazatTo se zase s Forbestii v pelisku hezky bali u torrentu...
OdpovědětVymazatDo tretice na Roega by mohla byť aj retrorecenzia na Walkabout
OdpovědětVymazatWalkabout je top.
VymazatJa bych prosil jednu 100% recenzi na Patej element. Nesolim, ale muzu min picovat.
OdpovědětVymazatKvalitní hutná hororová atmosféra - plíživý pocit něčeho velmi nepříjemného - deprese a halucinace obou hlavních hrdinů.
OdpovědětVymazatTo zní fakt lákavě, ale stejně si místo toho raději pustím znovu Tučňáky z Madagaskaru.
Docela ok film, žádnej extra mazec to není, ale určitě stojí za vidění. Včera jsem viděl Kafka (1991) od Soderbergha a bylo to super. Výborná atmosféra, děj podobný Brazilu, Praha 90. let ve vedlejší roli - připomnělo mi to Kamenný most od Vorla, kterej je taky super. Peace suckers!
OdpovědětVymazatKamenný most je něco příšerného a Vorel je takový alternativní Renč.
VymazatRenče taky rád nemám, ale jinak jsem rád, že se neshodneme, fašoune.
Vymazatnazev a neprijmeny pocit z filmu se mi zaryl v detstvi - nedavno jsem rad zkoukl znovu a zejmena zaver je fakt sviravej - prosim neparodovat pouzita slovesa
OdpovědětVymazat