29.3.16

Linux v roce 2016: Hry a hudba

(Tento post není o filmu)

Už hodně, hodně dlouho používám Linux. Nejsem pravděpodobně "Linux expert", neumím si zkompilovat kernel a nechci to umět. Chci mít operační systém, který se dá běžně dennodenně používat a ve kterém se mi nedějí věci, které nechci.

Dlouho to byl porod (začínal jsem kdysi dávno s prvním SUSE), dnes to už skoro funguje (používám aktuálně XUbuntu) a jen velmi občas jsem doháněn k šílenství tím, že mi někdo pošle soubor v nějakém formátu, který nemohu v Linuxu snadno otevřít a udělat s ním to, co je potřeba.

Skutečnost, že je Linux zadarmo, je jen příjemný bonus. Pravděpodobně bych ho v dnešní době používal i kdyby byl za peníze.


Pozor: Výše uvedené platí pro mé potřeby. Pokud jste profesionální grafik nebo profesionální videoproducent, Linux stále není pro vás (i když já osobně si vystačím s GIMPem, Inkscape, Blenderem a Lightworks). Stejně tak Linux pořád není pro lidi, kteří mají hrůzu z napsání jakéhokoliv skriptu a chtějí jen klikat na čudlíky...


V posledních letech (a tím opravdu mám na mysli poslední 1-2 roky) ale došlo k výraznému pokroku ve dvou oblastech, ve kterých to měl Linux dříve složité. Totiž ve hrách a v hudebním softwaru.

Hry

Už dříve samozřejmě existovaly hry pro Linux, včetně profesionálních. Ale teprve v roce 2015 se pořádně rozjela tvorba her pro SteamOS (spustitelných bez problémů i na normálním desktopovém Linuxu), a dnes jsme skutečně výrazně pokročili. V tuto chvíli mi online obchod Steamu ukazuje přes 4000 aplikací pro Linux!

Koupil jsem zatím na Steamu přes 50 her pro Linux (můžete mi koupit další), problémy jsem měl jen asi s 2 nebo 3 z nich (pokud hra opravdu nejde spustit, Valve vám bez cavyků vrátí peníze). Problémy jsou především s ovladači grafických karet. Ale já si vystačím se staršími, graficky méně náročnými hrami a třeba Borderlands 2 mi fungují naprosto hladce a jejich grafická podoba mi plně vyhovuje.

Steam na Linuxu bez problémů
Když už si hraju, tak dávám přednost hrám, které mi dlouho vydrží, což většinou vylučuje různé adventury a hry založené na příběhu. Pár linuxových her, které stojí za zmínku a mnozí z vás je asi neznají:
  • SpaceCom - Realtime kosmická strategie, osidlování planet, stavění lodí, přesuny flotily, v roztomile minimalistickém grafickém rozhraní (s výborným soundtrackem).
  • Hry od Arcen Games: Hry pro hardcore hráče (především strategické), které nemají nijak úžasnou grafiku, ale většinou jsou velmi hardcore, s náhodně generovanými světy (tj. nekonečná znovuhratelnost). Především AI War Fleet Command a The Last Federation, ale podívejte se i na ostatní.
  • Crypt of the NecroDancer - Rogue-like RPG, které se ovládá jako kdyby to byla taneční "Dance Dance XY" hra (aniž byste museli tančit). Lépe to vysvětlit nejde, podívejte se na videa.
  • Creeper World 3: Arc Eternal - Opět dost těžko popsatelná hra. Je to real-time strategie, ale většina vašich jednotek se nepohybuje a nepřítel je tekoucí sliz. Tisíce levelů a nekonečně mnoho náhodně generovaných.
  • Torchlight II - Pokud se vám stýská po Diablu III, tahle hra k němu má na Linuxu nejblíž. Velmi vypiplaná a vypilovaná se zjevnou láskou k žánru.
  • Factorio - Původem česká hra, zatím stále v betaverzi, ale už dokonale hratelná. Začnete na cizí planetě jen s lopatou, skončíte s hyper mega továrnami, vlaky, létajícími roboty a exoskeletonem. Respektive neskončíte, protože hra se dá hrát do nekonečna. Velmi hardcore.
  • Infinifactory - Pokud je pro vás Factorio příliš hardcore, tato hra je založena spíše na izolovaných puzzlech a "lépe vypadá" (3D).
  • TIS-100 - Naprosto nejnerdovštější hra EVER. Programujete primitivní počítač, který má velmi omezené instrukce, maličkou paměť, je pomalý, ale má více multitaskujících jader (až 12), která si mezi sebou vyměňují data bizarním způsobem, takže ho musíte programovat velmi specificky. A přitom odhalit tragický příběh.
(Mnohé z uvedených her nabízejí demo ke stažení zdarma)

Factorio

Hudební software
Pokud jste chtěli na Linuxu dělat hudbu, měli jste k dispozici různé trackery (nejlepší je v současné době asi modulární SunVox). Z profesionálnějších se nabízel LMMSArdour nebo Tracktion, ale všechny mají spoustu různých drobných problémů a pořád dokola v nich dochází k tomu, že místo abyste dělali hudbu, musíte řešit, že se vám něco hroutí nebo funguje jinak, než by mělo. Hrozně to zabíjí kreativitu.

A navíc tu donedávna byl nezanedbatelný problém s virtuálními nástroji a efekty (které prostě potřebujete, ať je váš DAW software jakkoliv dokonalý). Většina profesionálních pluginů existovala ve formátu VST pouze pro Windows (takže se musely spouštět v Linuxu velmi prasácky pod emulátorem Wine) a pokud už existovaly nativní audio pluginy pro Linux, Ardour i Tracktion s nimi často měly (a obávám se, že pořád mají) značné problémy (vykreslování GUI, záseky atd.).

Protože DAW (Digital Audio Workstation) v browseru ještě nefungují tak, jak bych si představoval, v současné době používám jako svůj hlavní DAW německý program Bitwig Studio. Není laciný (300 dolarů), ale občas je nabízen ve slevových akcích a zatím mi za ty peníze rozhodně stojí. Je naprosto stabilní a všechny moje linuxové VST pluginy (přes 20) v něm fungují bez problémů. I když se plugin zhroutí, nezhroutí to DAW a ostatní pluginy -  prostě ho restartujete a pokračujete v práci. Koneckonců, vyzkoušejte si demo. Kromě toho nabízí velké možnosti modulace čehokoliv čímkoliv a skládání pomoci patternů.

A také se blýská na lepší časy ohledně nativních pluginů. Mnoho VST profi pluginů nyní existuje v nativní Linux verzi, takže si můžete například nainstalovat syntezátory, které používal Hans Zimmer v Batmanech a Inception:



Vřele vám doporučuji Zebru 2 (kterou používá s mírnými úpravami Zimmer) i ostatní syntezátory a efekty od U-He. Jejich linuxové verze najdete zde. Nejsou inzerovány na hlavní stránce, protože jde o betaverze, ale jsou velmi stabilní, měl jsem za desítky hodiny práce jen jeden nebo dva menší chvilkové technické záseky. Ke stažení jsou demoverze a některé z pluginů jsou plně funkční zadarmo (a přitom velmi schopné): např. Zebralette (v balíčku s demem Zebry), Podolski, TripleCheese, Protoverb...

Bazille od u-he. Pokud chcete být opravdu oldschool.
Bitwig a U-He mají v tuto chvíli společnou slevovou akci do 4. dubna. Rád ji zde propaguji, aniž bych za to něco dostal, protože Bitwig i U-He dělají dle mého názoru velmi záslužné věci pro linuxovou komunitu.

Z dalších autorů profesionálních nativních linuxových audio pluginů mi dovolte jmenovat DiscoDSP, LoomerPianoteq nebo Illformed. Ale jsem skoro přesvědčen, že pokud máte Zebru 2 a jste trochu kreativní, nepotřebujete už žádný další syntezátor...

Stále neexistuje stoprocentně spolehlivý způsob, jak v Linuxu nativně přehrávat obrovské gigabajtové profesionální samplkolekce (např. formát Kontakt), ale ty já skoro nepotřebuji, mám mnohem radši syntézu.

Snad jediné, co mi v Bitwig Studiu chybí, je možnost přehrávání videa pro snazší synchronizaci skládaného soundtracku s obrazem. Až to implentuje buď Bitwig nebo někdo v podobě linuxového VST, přestanu mít poslední důvod bootovat kvůli hudbě do Windows.

A z toho mám fakt příjemný pocit.

55 komentářů:

  1. Co se týče her, které dlouho vydrží: Doporučuji Binding of Isaac - http://store.steampowered.com/app/250900/

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Vyhajpovane a díky Flashi skutečně metakruty horor pro každého programátora. Hláška "pro gamepad si nainstalujte software třetí strany" zařadila BoI mezi top ten nejarogantnejsich placených her.

      Vymazat
  2. Já doporučím hru Dwarf Fortress. Není naa Steamu.

    OdpovědětVymazat
  3. Franto, pokud chceš hru, která sice zase tolik nevydrží, ale má asi nejlepší hudbu ze všech her ever, tak zkus Ori and the blind forrest...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nejlepsi hudbu asi jako ze jednorozec je nejkrasnejsi zvire..

      Vymazat
    2. No, chce to ale trochu parní stroj a nevím jestli to je na linux.

      Vymazat
  4. Franto, pokud chceš hru, která sice zase tolik nevydrží, ale má asi nejlepší hudbu ze všech her ever, tak zkus Ori and the blind forrest...

    OdpovědětVymazat
  5. Jo, akorat ze kdyz nainstslujes to svy Ubuntu posledni verzi a nainstalujes ovladace od vyrobce karty, tak se nekona nasledujici boot... A takovejch bugu tam jsou tri prdele (tenhle konkretni je samozrejme popsanej, znamej, vyresenej, lec distributorovi nestalo za to protlacit opravu..)

    Tis 100, infinifactory a NE Spacechem? Mas uz achievement sequence reverse bez stacku?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. "Ovladače od výrobce karty" vůbec neinstaluju, neboť nepoužívám žádné aplikace, kterým by nějak výrazně prospěly. Viz text článku. Používám standardní opensource ovladače.

      Vymazat
    2. Fglrx jsem mel na mysli. To ze zrovna tobe os funguji ok, znas to -works for me. V ubuntu je to na jedno kliknuti.., kliknes a nebootujes.

      Vymazat
    3. zde srovnani vykonu bleeding edge inkarnace OS driveru (ktere pravdepodobne zariznou vse za HD7000) s prave fglrx: http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu-1604-amd&num=4

      nedava prilis smyslu, aby hrac koupil grafickou kartu za 5-10t a pote obetoval desitky procent vykonu z jakeho vlastne duvodu?

      jinak k tve argumentaci: pravdepodobne nepouzivas vicero displeju popripojovanych na vicero grafickych karet, takze by ti nijak vyrazne neprospelo, kdyby s tim linux umel pracovat, ... atd. takhle se da fakt pokracovat celkem dlouho; nerozohnoval bych se, kdyby clanek nevyznival trosku smerem k "linux je ok pro gamery", rikas jen pul pravdy - delaji se hry pro linux a nenaziras ze sve male kukane tu druhou polovinu (ze zrovna pro gamery je levnejsi vysolit ty dva litry za licenci win, nez se s tim srat)

      Vymazat
    4. also - tohle https://help.ubuntu.com/community/UbuntuStudioPreparation necht si zde precte zajemce o trochu bezproblemovejsi hudebni tvorbu v linuxu a sam se rozhodne (relevantni kapitoly pro nej jsou low latency kernel & od audio/real-time support dal), jestli se mu to zda jako pohoda (mne jo), nebo jestli nema podstoupena frustrace hodnotu licence win nebo dokonce vyssi

      Vymazat
    5. Odpovědi na některé tvé narážky:

      1) Vím co je fglrx, vím jak se instaluje, nepoužívám ho právě proto, že s ním jsou problémy a advanced grafiku nepotřebuju.

      2) Nejde zdaleka jen o cenu licence za Windows. Jde především o to, že bych musel v Linuxu zavřít pět rozdělaných projektů na osmi pracovních plochách, abych mohl přebootovat do Windows a hodinu si hrát.

      3) Low latency kernelem ani ničím dalším na tom webu jsem se nijak nezabýval, ve standardním XUbuntu mám s USB zvukovou kartou M-Track latenci pod 3 ms (asi by šla i nižší, nezdkoušel jsem to), nic dalšího nepotřebuju řešit.

      Vymazat
    6. 2.) pokud jsem to pochopil spravne, jadro postu bylo "hledte, jak jsem narouboval to, co vsude jinde normalne funguje, do linuxu"; v tomhle ohledu bys situaci ve win resil tak, ze bys otevrel osm projektu na osmi pracovnich plochach, coz by ovsem nestalo za rec natoz blogpost (nebo kterej z tech audio/video softu je linux only?)

      1.) hele a ten hrac, co chce hrat hry a dal za grafarnu 5-10t, potrebuje advanced grafiku a je pro nej lepsi, kdyz si hru muze vybrat ze 100% nabidky steamu, nebo je pro nej lepsi, kdyz mu to jede pomaleji, anebo se mu to po jednom nevinnym kliknuti sekne pri dalsim bootu, nebo kdyz je omezenej na nejakou podmnozinu her z nabidky steamu?

      3.) a proc to ti tupci ofiko z ubuntu resi vubec? Ze by dalsi "works for me"?

      Vymazat
    7. 2) Ne, to jsi nepochopil ani trochu správně. Těch pět projektů je linuxových, nijak nesouvisejících hudbou nebo grafikou.

      1) Je pro něj lepší, když si hru může vybrat ze 100% nabídky Steamu. A pro někoho, kdo chce exkluzivní Mac aplikace, je lepší pořídit si Mac.


      3) Nemám tušení. Zeptej se jich. Já tu stránku ani pořádně nečetl, neboť se zabývá řešením problémů, které jsem nikdy neměl. Možná chtějí, aby to správně fungovalo v kombinaci všech možných kernelů / audio karet...

      Vymazat
    8. 1) ty tedy pravdepodobne nebudes nekdo, kdo vybira na PC ze zajimavych her, ale z her, ktere jsou na linux a zaroven jsou zajimave, ze

      3) skoro se tam dostanes; mozna tam ten clanek je .. ...protoze je relevantni pro dostatecne pocetne procento uzivatelu a vyjimka jsi ty a ne oni, to by byl muj odhad; pokracuj, nakonec se tam: http://cs.urbandictionary.com/define.php?term=works+for+me dostanes

      Vymazat
    9. 1) Ano, samozřejmě. Ty jsi můj původní článek chápal jako "Na Linuxu si nyní můžete hrát stejně snadno jako na Windows"?

      3) Skoro se dostanu KAM? Na tu stránku? Ano, pokud dělám hudbu a hraju si výhradně na Linuxu, tak jsem rozhodně výjimka. Gratuluju k odhalení.

      Vymazat
    10. 1) nektere z generalizujicich frazi typu "Steam na Linuxu bez problemu" nebo "spustitelných bez problémů i na normálním desktopovém Linuxu" nebo nadejna vyhlidka jen 2-3 problemovych her z 50 (kdyz zaroven nepouzivas herni grafiku, protoze je s temi plne vyhovujicimi ovladacemi pomalejsi nez neherni, ktera ale neni dostatecne rychla na to, aby sis dilo autoru zazil v plne krase..) k tomu svadely, ano, priznam se, ze to na me tak pusobilo :-)

      2) tady doslo k nedorozumeni; vyjimka nejsi, protoze pouzivas Linux k A a B, to delaji pravdepodobne miliony lidi; vyjimka jsi dost pravdepodobne z pohledu distributora, ze zrovna s timhle (celkem dost notorickym) tematem (latence), nemas problem

      Vymazat
    11. mnoho ploch, mnoho projektu, soft za 3 kila a vypadne z nej pul hovna za rok. Vrsi syntaky ale nikde nic....

      Vymazat
    12. Čačaný Okamihu, Fglrx je již naštěstí konečně deprecated a v Ubuntu 16.04 (a dalších nových distrech) bude nahrazeno AMDGPU, resp. Hybrid Driverem (viz http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-Hybrid-Linux-Driver).

      Vymazat
    13. AW: cetl jsi muj predchozi prispevek linkujici srovnani bleeding edge inkarnace (hadej, jak se jmenuje, ty sibale) OS driveru vs. fglrx? si ho precti.. (hele, zkus si tipnout, jakeho distra/verze se tykal)

      Vymazat
    14. Čačaný Okamihu, Tebou linkovaný článek se týká čistého AMDGPU, nikoliv nového Hybrid Driveru, který by měl poskytovat vyšší výkon ve 3D (OpenGL, Vulkan) a zároveň se vyvarovat problémů, které měl původní Fglrx.

      Vymazat
    15. Mluvis tedy o necem, co doposavad neexistuje?

      Vymazat
    16. Jinak - ty soucasne Ubuntu (tozn. posledni a posledni lts) nemaji s fglrx problem proto, ze fglrx "je problemove", ale protoze nejen "balickari" v ubuntu to holt nezvladli..

      Vymazat
  6. Linux rulez!

    trefný článek o Linuxu: http://marlib.cmsps.cz/zajimavosti/linux_rulez.htm

    OdpovědětVymazat
  7. Jako jestli v minulosti stala otazka linuxu na vetsi stabilite, konzistenci za cenu nizsiho pohodli a mensi podpory hw, tak dneska je to jednoznacne mira bugu a neschopnost je resit jinak nez vyhnitim behem periodicke reimplementace vseho (protoze to je zabavne, opravovat bugy jen nudne)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Linux je lepsi nez windows vista

      Vymazat
    2. visty prisly napr. s hybrid sleepem, coz je na desktopu bez ups celkem vyhra; linux ho (on teda neumi poradne uspavat na disk, to je jadro pudla) dodnes spolehlive nedava :(

      Vymazat
  8. Dejte tomu razítko Blbost nebo lépe Jak si užít hudební software na Linuxu aneb zahrejte si našich 5 her pro despělé Fuky.

    OdpovědětVymazat
  9. fyi: sonic-pi.net
    - samply: ano
    - synthgen: ano ( supercollider )
    - sequencer: ano
    ruby DSL repl ( cili zadne cudliky )


    OdpovědětVymazat
  10. Ale tak je hezké vidět rozpis hodin kde, u čeho a kolik tráví František svého volného času namísto práce na filmu.

    OdpovědětVymazat
  11. ...her pro Linux (můžete mi koupit další)... To si děláš prdel?

    OdpovědětVymazat
  12. Hele ty casy u tech her sedej? "Především AI War Fleet Command" jsi hral 0.4 hodin (tozn. 24 minut) a TIS 100 3.1 hodiny a 0 achievementu (vc. napr. achievementu, ktery prislusi k otevreni manualu, coz je zrovna u teto hry ponekud podivne), to je blasphemy! Bezproblemove a plynule Borderlands 2 (pravdepodobne jsi upgradoval, kdysi jsi zminoval, ze nemas herni kartu, na me 7750 nemohu hrat B2 plynule na max detaily) 7.7h, za tu dobu se neda pochopit ani, aniz by clovek cetl neco nekde mimo, o cem ta hra vlastne je (glorifikovany vyherni automat zabaleny do barevne fps). To jsou doporuceni jak z http://www.abclinuxu.cz/software/alternativy

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Časy a achievementy zjevně nesedí, nevím odkud to Steam bere. U některých her to neukazuje žádný čas hry. U AI War to možná sedí, protože jsem ho hodně hrál dřív než existoval Steam pro Linux. Herní kartu mám ale nepoužívám, Borderlands 2 mi na neherní jedou naprosto hladce (rychleji než jely na "herní" kartě s opensource ovladači). Max detaily určitě nemám, s mou neherní kartou ani nejdou nastavit. Je mi to jedno.

      Vymazat
    2. Covece tohle vnimam jako takovou velmi humornou tecku a pointu vseho, co jsi vyse napsal o hrani her na linuxu. Priceless.

      Vymazat
  13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  14. Zkusil jsi FTL? V tom se dá taky utratit spousta hodin. Osobně mám přes 60 s tím že jsem to ještě nedohrál.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Koukni na můj seznam. Mám ho, ale hrál jsem ho zatím dost málo. Byla to imppulzivní koupě při veliké slevě.

      Vymazat
  15. No nevim, nejvic mi to pripomina dopisy, co v davnych dobach psali zoufali majitele SHARP MZ 800 do redakci Bitu, Excaliburu a podobne a stezovali si, ze o jejich pocitadle nikdo nemluvi, i kdyz na nej existuji porty uz 5 let starych her ze spectra a nekolik desitek uzasnych domacich plnofarebnych her, ktere znaji jen oni, jejich dva kamaradi a jejich autor.

    OdpovědětVymazat
  16. hehe, tohle na me dnes vyskoci na rutu: http://www.root.cz/zpravicky/steam-nabizi-uz-dva-tisice-her-pro-linux/

    z tech 4 tisic "aplikaci", jak pises, je her + sw (tozn. to, co je obvykle povazovano za aplikaci) 2136 ted: http://store.steampowered.com/search/?term=&sort_by=_ASC&os=linux&page=1#sort_by=_ASC&category1=998%2C994&os=linux&page=1

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. musis jeste zapocitat ty co ve se Wine nezhrouti do singularity.

      Vymazat
    2. ty se dejme tomu nedaji filtrovat tim ze nezaskrtnu videa, dlc a dema (duplicity tech "aplikaci"..)..

      2k je furt dobry, ale jeste lepsi by bylo o tom cisle nelhat

      Vymazat
  17. Za me je linux:
    Stabilni nemenny prostredi pro spusteni Chrome.
    File managery jsou joke, odezva GUI je joke. Aplikace k necemu jako uvedeny gimp a blender nejsou joke. Inkscape a Lightworks jsou ultrajoke. Stranou podle me stoji Sunvox, ktery ma kompletne vlastni vsechno a tak chodi identicky na vsech OS, jeho filerequestery jsou joke, udelat obalku treba na pulse width je megapinoz a joke.

    Linux muze byt zadarmo, pokud vas bavi investovat stovky hodin do rozchozeni neceho, ale jak fuka rika, pak to dela co ma a nepta se to furt na nejaky sracky. I

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. "pak to dela co ma a nepta se to furt na nejaky sracky. " .. plati pokud bys vypnul aktualizace, zrovna to ubuntu ti tuhle predstavu o jistote je schopny nabourat velmi

      Vymazat
  18. Skoda, ze ste nespmenuli asi najlepsi tracker vobec pre vsetky platformy Renoise a jeho genialne rozsirenie Redux. S tym videom by to mal zvladat Ardour (alebo jeho platena vyborna nadstavba Mixbus od legendarnej firmy Harrison). Neviem, ci sa to neriesilo cez Xjadeo...ale uz to dlhsie nesledujem. Otazocka - ako funguje Lightworks pod linuxom v porovnani s Premiere, Vegas, Avid, Final Cut?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Renoise mám legálně koupený a nejsem spokojený s jeho kvalitou zvuku ani s možnostmi editoru.

      "Jak funguje Lightworks pod Linuxem v porovnání s XY?" je dost divná otázka, když XY pod Linuxem vůbec nespustím...

      Vymazat
    2. Viem, ze nie su na linuxe. Bolo to skor myslene v ramci predchadzajucich skusenosti mimo linuxu. Bitwig je zvukovo na tom ako? Nejaku dobu som pouzival Ubuntu, ale priebezne sa objavovali nejake male problemy. Kedze vidim, ze sa situacia v ramci aplikacii postupne zlepsuje rozmyslam, ze si spravim este druhy comp postaveny na tejto platforme. Len sa obavam podpory zvukovych kariet...

      Vymazat
    3. U Renoise jsem myslel "špatnou kvalitou zvuku" to, že v něm pracuješ především se samply a jejich loopování / stretchování nezní moc dobře. I když děláš "syntézu", jsou to v Renoisu vlastně kratičké samply. Bitwig má vlastní modelující syntezátory, které znějí lépe. Ale to je spíš akademická debata, protože stejně asi většinou budeš používat VST pluginy a u nich "kvalita zvuku" DAWem ovlivněna není.

      Vymazat
  19. Byl jsem na Linuxu půl roku. Designově je to slabý, i když je milion distribucí a jen ten problém, že tam nejde klasický Word a člověk musí používat alternativy, je dost nepříjemné a omezující. Takže jsem zpátky na Windows a až budu bohatší, tak pojedu Apple.

    OdpovědětVymazat
  20. Moc hezký článek, děkuji na náměty, co zkusit (hry) a náhled do oblastí, které neznám (hudba).

    Ovšem tyhle čtenáře Ti nezávidím :-(
    Obdivuju trpělivost při odpovídání evidentním trollům.

    Ad nadšení pro widle: V pátek jsem musel sestře rozchodit notebook, protože se nešlo přihlásit. Zrovna dneska jsme s učitelem na kytaru řešili, jestli ho opravdu pořád baví řešit udržování widlí v běhu. Minulý týden musel upgradovat. Teď mu nefunguje v prohlížeči metronom! Hlavně, že pod widlema všechno pořád funguje. Takže já bych widle nepoužíval ani zadarmo :-)

    Těším se, že si od Tebe zase přečtu něco technického.
    aubi

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. prej trollu... hahaha

      tohle (odhaleni pattern, ktera je pro OS/Linux charakteristicka asi vic i nez nejakej fundamentalismus) https://www.jwz.org/doc/cadt.html napsal pred par lety clovek, ktery pred nekolika chvilemi napsal tohle https://www.jwz.org/blog/2016/04/i-would-like-debian-to-stop-shipping-xscreensaver/

      z druheho linku stoji za zminku odkaz sem https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=819703 a nekolik lety zkondenzovanych postrehu cloveka, co stal u zrodu dvou z nejvyznamejsich OS projektu i nynejsi soucasnosti (FF & Emacs) vyjadrenych ve ctyrech lehce prehlednutelnych "previously"

      obzvlast humorna mi prijde jeho poznamka v diskuzi: "If clicking "Ok" after you reboot is the worst thing that happens to you today, then your Linux experience must be mysteriously charmed."

      Vymazat
  21. Největší pitomostí je srovnávat Windows a Linux a chtít po jedno, aby bylo druhým. Když jedna skupina bude chtít v druhém najít chyby, vždycky se nějaké najdou. Třeba aktuální Windows 10. Nemít kontrolu nad aktualizacema je podle mne dost velký nedostatek, vzhledem k tomu, že nejednou Microsoft ukázal, že nějakou aktualizací dokáže shodit celý systém. Když se to zjistilo, tak se aktualizace zakázala a jelo se dál. Ale co teď, když uživatel nad aktualizcema nebude mít kontrolu? Rozházené nastavovací prvky jsou též úžasné, kdy něco je v nastavení, něco v ovládacích panelech a když to ani v jednom nenajdete (přestože to v minulých verzích fungovalo), tak zjistíte, že se to dělá z příkazové řádky, třeba jako odebrání nežádoucího WiFi profilu. A to jsou jen náznaky trhlin, které "nové" Windows mají, prostě každý ten systém má své. Je jen na uživateli, který si vybere a bude používat s akceptováním jeho nedostatků.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.