Hill prodává zbraně Americké armádě jako jeden z mnoha malých dodavatelů. Přičemž "malý" je v souvislosti se zakázkami Americké armády dost relativní slovo, takže si přijde na slušné peníze.
Když se objeví šance na velmi lukrativní obchod, požádá Tellera o pomoc, a už to jede. Čím dál větší obchody, čím dál více milionů, ale také nutné cesty do podivných zemí a občas nějaká ta pistole u hlavy...
Film Týpci a zbraně vznikl velmi volně na motivy skutečných událostí (přibližně 10 let starých) a nejlépe vám jeho atmosféru přiblížím tím, že ho přirovnám k nedávné skvělé Sázce na nejistotu. Znamená to, že hlavní hrdinové jsou nemorální hajzlové, kteří udělají cokoliv, aby vydělali (včetně flagrantního porušování zákonů).
A přitom je nám vysvětlováno, jak naprosto nesmyslně celá ta mašinerie funguje (a dá se velmi snadno "ochcat") a má to být vtipné svou absurdností (např. "Máme sto milionů nábojů do Kalašnikovů, ale nesmí být poznat, že jsou z Číny, tak je musíme rychle přebalit z krabic do igelitových pytlíků.").
A většinu času se tomu máme nevěřicně smát (tzn. je to většinu času komedie).
Skuteční dva mládenci, kteří byli předlohou tohoto filmu
A ať se to nakonec celé provalí nebo ne, poučení je jasné: Nic se nezlepšilo, v bleděmodrém to bude podobně fungovat dál, akorát si vydělá někdo jiný.
Rozdíl oproti Sázce na nejistotu je především v tom, že Týpci a zbraně nejsou tak dobře natočení. Místy jsou předvídatelní, poněkud jim chybí tempo a po zásadních odhaleních v úvodu nepřinášejí většinu svého času nic moc nového, respektive přinášejí pořád dokola totéž. Jenom se utvrdíte v tom, že kde jde o prachy, tam to hnije. Vždycky.
Oba herci jsou velmi slušní a dobře se na ně kouká, ale pokud mohu soudit, Hillova bizarní kreace ani v nejmenším neodpovídá tomu, jak vypadal a jak se projevoval skutečný mladík, který mu byl předlohou. Je to prostě jenom bizarní, slizká kreace, kontrastující s víceméně "férovou" rolí Tellera.
Jde o poměrně zručně natočený film, u kterého bych se nedivil, kdyby šlo o nějakou lacinou televizní produkci z Netflixu v produkci Stevena Soderbergha (například). Je ovšem podstatně lepší, než podobně laděný Obchodník se smrtí s Nicolasem Cagem.
Z neanimovaných filmů jsem nervózní. Čekal sem "Buchty a klobásy"
OdpovědětVymazatFranto, tys na Lord of war nepsal recenzi? A se 70% podstatně lepší, než Lord of war? Zvláštní.
OdpovědětVymazatNerozumim. Na Lord of War jsem psal recenzi a nelibil se mi. Co je na tom zvlastniho?
Vymazatfilm
Vymazatpalec Baldýnského
palec Fuky
Obchodník se smrtí
NAHORU
NAHORU
já si na to vzpomínám v palcích, adorace záběru kulky na začátku nebo nicolase cage při čtení novin.
VymazatProtože v tomhle případě se celkem ztotožňuju s 86% na čsfd. Ale i tak je to subjektivní. Proto píšu jen zvláštní, ne šílený. :D
Vymazatproč už se Rogue One nejmenuje Darebák Jedna?
OdpovědětVymazatAmerická armáda se nepíše s velkým písmenem a stejně tak i Kalašnikov (pokud se myslí zbraň).
OdpovědětVymazatKalašnikovů už se vyrobilo tolik, že by si velké písmeno zasloužily. Aspoň na začátku věty. Prosííím.
VymazatAle jistě. Když k AK-47 připočítáme i AKM a další varianty, bude to něco kolem 100 miliónů. A právě o to jde. Na naší Zemi je hodně míst, kde kalašnikovy patří mezi předměty denní potřeby. Stejně jako vidlička, toaletní papír nebo hrnek. Právě proto je píšeme s malým písmenem. Na rozdíl od Hornetů, Raptorů nebo Abramsů.
VymazatNo, v mnoha zemich, kde ten kalasnikov patri mezi predmety denni potreby vidim mozna ten hrnek.
VymazatJinak spis ruce; prava na jidlo a leva na utreni zadku.
Já bych zase polemizoval s tím, že hlavní hrdinové Sázky na nejistotu byli nemorální hajzlové - pokud tedy nebyly hlavními hrdiny toho filmu světové bankovní korporace, což myslím, že nebyly, bráno tak ňák filmové klasicky recenzačně.
OdpovědětVymazatJe tam aspoň full frontálová rozborka a sborka?
OdpovědětVymazatobchodnik se smrti horsi nez toto ? asi se to (minimalne !) netyka uvodniho minifilmu "zivot kulky" (ne preklad neni presny a neocekavam na nej mega-zbytecnou-diskusi
OdpovědětVymazat