31.8.17

Poznávací značky na přání

(Tento post není o filmu)

Protože jsem nedávno ušetřil asi milion Kč nezakoupením luxusního elektromobilu, rozhodl jsem se pořídit si na své nové neelektrické lidovější auto tzv. "poznávací značku na přání" (což není úplně laciné - stojí to 5000 Kč za jednu tabulku, tedy pro standardní auto 10000 Kč, a celý proces je složitější než registrace nového auta).

Při výběru vhodného textu na značku jsem zjistil, že to je docela zajímavý algoritmický problém, protože poznávací značka (kromě toho, že nesmí být sprostá, rasistická apod.) musí splňovat několik podmínek:
  • Má osm znaků, přičemž mezi třetím a čtvrtým znakem je mezera.
  • Musí obsahovat aspoň jednu číslici.
  • Nesmí obsahovat písmena O, W, G a české písmeno CH. Ale může obsahovat česká písmena C a H, která těsně po sobě vypadají shodou okolností jako české písmeno CH. A nulu, která shodou okolností vypadá jako české písmeno O.
Kromě toho je dobré vědět, že použitý font je neproporcionální, což znamená, že např. skupina znaků "IAM" bude čitelná jako "I AM" (po I bude automatická mezera), a naopak písmeno "M" je hodně "nalepené" k ostatním. Jak přesně bude značka vypadat, to si můžete předem ověřit například zde.

 

(Kupodivu, "kokot" není v seznamu zakázaných slov.)

To všechno mě dovedlo k tomu, že jsem si stáhl české a anglické wordlisty a napsal jsem si jednoduchý skript, který mi automaticky vygeneroval tisíce potenciálně zajímavých znakových kombinací.

30.8.17

Recenze: Loganovi parťáci [Logan Lucky] - 50%

Americký vidlákov, současnost. Channing Tatum je propuštěn ze zaměstnání, takže se rozhodne vykrást sejf při automobilových závodech (protože po závodním okruhem pracoval jako kopáč a zná to tam). Jako pomocníky zlanaří svého jednorukého bratra (Adam Driver), svou sexy sestru (Riley Keoughová), experta na výbušniny (Daniel Craig) a jeho dva retardované bratry.

A rozjedou plán, který je tak složitý, že nemám chuť vám ho vysvětlovat, a stejně dopadne úplně jinak...


Český název Loganovi parťáci není tak retardovaný, jak se na první pohled zdá. Tento film je totiž skutečně svým stylem značně podobný Dannyho parťákům, jen je vidláčtější a nezávislejší. A režíroval ho stejný Steven Soderbergh, tak proč ho takhle nepojmenovat a proč si ho neužít?

25.8.17

Recenze: Hurvínek a kouzelné muzeum - 40%

Česko-ruský (a ještě nějak seversky koprodukovaný) 3D CGI animovaný film o Hurvínkovi a Spejblovi, kteří prožívají dobrodružství v začarovaném muzeu, kde se vyskytují oživlé loutky a taky jejich zlý pán Bastor.


Rozhodně nejsem nějaký staromilec, takže mi opravdu nevadí, že Hurvínek už neností dřeváky a hraje videohry. Co mi vadí, to je skutečost, že Hurvínek i Spejbl nyní mají nyní přes svoje vypouklé oči víčka a když je používají, vypadá to hodně strašidelně:

Hurvínek (vlevo) a Spejbl (vpravo)
(Pokud je Josef Spejbl "taťuldou" Hurvínka, znamená to, že Hurvínkovo plné jméno je "Hurvínek Spejbl"? Mind = Blown.)

22.8.17

Recenze: Temná věž [The Dark Tower] - 40%

Ve filmové adaptaci slavné knižní série Stephena Kinga malý kluk z New Yorku Jake zjišťuje, že má nadpřirozené síly, a je vtažen do alternativní dimenze, kde Pistolník (Idris Elba) bojuje s Ďáblem, bohem, tramvají, nebo sedmi ženami, které jsem miloval (Matthew McConaughey).


Pokud z osmi knih uděláte jeden 90minutový film, je zřejmé, že ledacos bude jinak než v předloze. Knihy jsem nečetl, ale podle lidí, kteří je četli, s nimi film nemá společného prakticky nic, kromě toho, že se v něm vyskytuje nějaká Temná věž a nějaký Pistolník.

Ale ani to není tak žhavé.

21.8.17

Recenze: Barry Seal, nebeský gauner [American Made] - 90%

Tom Cruise hraje Barryho Seala, normálního pilota, který měl koncem 70. let normální nudnou práci v americké aerolince TWA. Ale pak ho zlanařil agent CIA (Domhnall Gleeson), aby pro ně občas v sexy rychlém letadle vyfotil nějaké divoké povstalce ve Střední Americe (kteří po něm při tom možná budou trochu střílet).

Barry souhlasil, užil si vzrůšo a peníze od CIA, pak se s některými těmi divokými povstalci seznámil, a aby naplno zužitkoval své cesty zpět do USA, začal pro ně pašovat kokain.

CIA se o tom dozvěděla, a navrhla mu, že by pro ni mohl jiným divokým povstalcům vozit samopaly Kalašnikova. Barry souhlasil, dostal od CIA letiště s několika letadly, najal několik spolehlivých chlápků, a byznys se pořádně rozjel.

A to byl teprve začátek...


Film Barry Seal, nebeský gauner vznikl na motivy skutečných životních osudů skutečného Barryho Seala. Ale aniž byste znali jeho skutečné osudy, při sledování filmu vám musí být jasné, že spouste z toho, co vidíte, se takto stát nemohla, a je to záměrně upraveno za účelem maximalizace komediálního efektu všech těch naprosto šílených zvratů.

16.8.17

Recenze: Po strništi bos - 60%

Rok 1943. Malý Eda je i s rodiči nuceně přesídle z Prahy na vesnici (k prarodičům a zbytku rodiny). Zde si najde pár nových kamarádů a očekává, až přijde osvobození...


Nejnovější film Jana Svěráka je natočen podle stejnojmenné knihy Zdeňka Svěráka (částečně autobiografické) a má ze všech jeho filmů zdaleka nejslabší scénář, respektive zápletku/děj výsledného díla (bez ohledu na to, co stálo ve scénáři).

10.8.17

Recenze: Emoji ve filmu [The Emoji Movie] - 30%

Uvnitř vašeho mobilu žijí emoji smajlíci. Jeden z nich se jmenuje Gene, a má to být smajlík typu "pche". Ovšem má "problém", spočívající v tom, že občas prožívá jiné emoce a vypadá podle toho. Tento jeho problém způsobí, že když uživatel telefonu, mladý kluk Alex, chce odeslat fešné spolužačce smajlíka, odešle divnou zprzněninu, což ho vede k rozhodnutí celý telefon přeinstalovat a tím smazat všechny jeho obyvatele.

Gene se tudíž vydává na útěk (aby nebyl vymazán smajlíkovými šéfy) a současně se snaží zachránit před vymazáním celý telefon. V čemž mu pomáhá "High 5" (smajlík dlaně) a fešná hackerka (taky smajlík).


Především bych asi měl upozornit, že nemám vůbec nic proti námětu tohoto filmu, jakkoliv vám může připadat slabomyslný. Něco velmi podobného jsme viděli už v původním Tronovi, v Lego příběhu nebo v Raubíři Ralfovi, a rozhodně to může fungovat velmi dobře.

9.8.17

Recenze: Annabelle 2: Zrození zla [Annabelle: Creation] - 60%

Šest osiřelých děvčat a řádová sestra ze zabydlely na venkovském statku, kde žije depresivní chlapík, jeho znetvořená žena, a skrývají zde strašlivé tajemství (démonickou panenku). Let the games begin!

Jedná se o prequel k hororu Annabelle, který byl sidequelem k filmům Conjuring, takže nám zřejmě vzniká docela úspěšný hororový "cinematic universe". Pokud se Warner Bros. podaří u soudu prokázat, že duchové jsou skuteční...


Tentokrát režíroval Švéd David F. Sandberg, kter natočil Zhasni a zemřeš a předtím několik fajnových krátkometrážních hororů.

8.8.17

BTC / BCH UAHF WTF FAQ

(Tento post není o filmu)

V posledních dnech se mě nezvykle mnoho lidí vyptává na Bitcoin. Jednak kvůli jeho (opět) rostoucí ceně, jednak kvůli nedávnému UAHF "rozštěpení" na dvě měny. Následují stručné otázky a odpovědi na tato témata.

Bitcoin makes you sexy
(Článek byl napsán na začátku srpna 2017. Pokud ho čtete později, je možné, že spousta z následujících odstavců už neplatí.)

3.8.17

Recenze: Atomic Blonde: Bez lítosti [Atomic Blonde] - 50%

Berlín, 1989, těsně před pádem zdi. Britská tajná agentka (Charlize Theronová) má odhalit ruského superšpiona, najít superhodinky a zachránit východoněmeckého běžence, který má v hlavě superdůležitý seznam agentů. Nebo něco v tom smyslu...


Akční špionážní thriller Atomic Blonde byl natočen na motivy comicsu, protože Charlize Theronová (která film také produkovala) chtěla natočit "ženského Johna Wicka". Pročež si jako režiséra najala Davida Leitche, spolurežiséra prvního Johna Wicka...