Situace se zkomplikuje, když se objeví příbuzný, pokládaný za dávno zmizelého / zemřelého, a začne si dělat nárok na trůn Wakandy. A do toho ještě jihoafrický (bílý) pašerák (Andy Serkis), který chce Wakanďanům ukrást jejich nadpřirozený drahý nerost.
Film Black Panther sice spadá do série Avengers (hlavní hrdina se objevil už v Občanské válce), ale není téměř nijak provázán s ostatními filmy série a nevystupují v něm v podstatných rolích žádné jiné postavy marvelovského superhrdinského univerza (s výjimkou Martina Freemana jako Agenta Rosse). Naprostá většina filmu se odehrává ve Wakandě, s krátkou odbočkou do korejského casina a ještě kratší do londýnské galerie.
A právě Wakanda je to nejlepší, co může tento film nabídnout. Wakanda má totiž supermoderní hlavní město, plné vznášedel a hologramů. Jde o jakousi černošskou mega-Dubaj, a podobně jako Dubaj je jeho vizuální podoba fantasmagorickou směsí nejmodernějšího superdrahého designu a historických (afrických) výtvarných motivů. Takže i když se celý film odehrává v současnosti a na Zemi, jde o docela hardcore sci-fi (válečníci například mají v rukou tradiční africké pestrobarevné deky, které jako bonus generují neproniknutelné silové pole). Tvůrci kostýmů a výpravy se vyblbli a opravdu je zajímavé se na to koukat.
A to je dobře, protože ústřední zápletka a hrdinové jsou tak nějak... průměrní. Dočkáme se náznaku zajímavého konfliktu, kdy je T'Challa, zastávající "tradiční africké hodnoty" a vznešenost, konfrontován s uzurpátorem trůnu, který nemá zabíjet lidi (bez ohledu na rasu), říká "wassup?" a chtěl by svými superzbraněmi pomoci radikálním černochům ovládnout celý svět. Ale jsme v Disneyho filmu, takže tento zajímavý motiv není nijak zajímavě rozveden a skončíme zase u toho, že se spolu všichni různě (nekrvavě) fackují na krásných loukách Wakandy, tentokrát za pomoci super dek a zmutovaných nosorožců.
Je to škoda, protože Black Panther obsahuje občasné náznaky toho, jak skvělý mohl být. Je to jednak občasný opravdu dobrý humor (především v podání hlavního šéfa "gorilího" bojového národa [to není rasismus, tak si sami říkají]), a na druhou stranu ony výše zmíněné náznaky nějakého hlubšího zamyšlení / nastavování zrcadla a podobně. Bohužel se ale tvůrci pořádně nesoustředili ani na jedno, a výsledkem je taková nemastná - neslaná (a zjevně hodně drahá) produkce, která vypadá pečlivě vysoustruženě, ale jaksi jí chybí něco zásadnějšího (nebo aspoň zábavného), co by ospravedlňovalo její více než dvouhodinovou délku. Nepříjemně velká část stopáže pozůstává z řečí o nutnosti soudržnosti, přátelství, zachování rodu, vše v naivním stylu Disneyova Lvího krále (včetně zjevujících se mrtvých předků).
A co se týče řečí o "rasismu" nebo naopak "empowermentu rasy" v souvislosti s tímto filmem (vzhledem k tomu, že skoro všichni na plátně jsou černoši)... Je to tak nějak jedno. Není to ani nechtěně pozvznášející, ani nechtěně směšné (občas je to záměrně směšné a díky za to!), ani urážlivé. Podobné filmy tady byly už před mnoha desetiletími.
A dokonce i sci-fi!
To je mi lito. Ja ho kam tak akorat.
OdpovědětVymazatKonečně vtipná prga!
OdpovědětVymazat1 fukuprga = 100 prg.
OdpovědětVymazatSkoda, ze to misto Wakanda neni Zamunda..
OdpovědětVymazatNebo Cmunda.
VymazatPokud možno po kaplicku!
VymazatNo na to nemůžu jít, prince Zamundy poznám, ale tady v tom traileru nevim kdo je kdo. Větší chaos už mám snad jen v planetě opic.
VymazatTakovou prgu bych umel taky, klidne i sedmkrat tejdne.
OdpovědětVymazatNějaká nahá nebo aspoň mrtvá děvčata byla? Černá??
OdpovědětVymazatTaky by bylo zajimavy zjistit jak jsou na tom ve Wakandě s belenim analu.
VymazatNejdál je na tom s bělením prý jistý Michael Jackson
VymazatJenze to nebyl Wakandan, takze to nepla.
VymazatChápu to dobře, že tahle prga je něco jako režisérská verze?
OdpovědětVymazatMožná, že za ní budeme muset připlatit.
OdpovědětVymazatPrga? To jako že užs dodělal ten dokument?
OdpovědětVymazatDoufám, že hlavní hrdina kromě toho že je černej je taky homo, transvestit, žid, feminista, člen bilderbergu, kavárenskej sluníčkář a vítač a prarodiče měl v koncentráku. Jinak na to nejdu.
OdpovědětVymazatTo jmenované už hraje v novém Star Treku ;-)
Vymazatrabin pristoupi do metra v new yorku a sedne si vedle cernocha. a vidi, ze cernoch cte noviny haaretz v hebrejstine.
Vymazatrabin: "tak jim nestaci, ze jsou cernej!"
Přijde černošský židovský chlapec domů a ptá se otce: Tati jsem víc žid, nebo černoch?"
Vymazat"Proč to chceš vědět?", ptá se otec.
Synek praví: "No ve škole jeden kluk prodává kolo a já potřebuju vědět, jestli to mám ukecat na půlku ceny nebo to ukrást."
Jsem už asi starej, poslední marvelovky mi přijdou všechny dost nezajímavé. Hodně barevné a přeplácané jak v hračkářství, hodně rychlé akce, ale debilní zápletka a šablonovití hrdinové. Souhrnně nuda. Toto vypadá jako další příklad.
OdpovědětVymazatDobře, žes to sem napsal. Napiš ještě něco, nemůžu usnout.
VymazatTahle Marvalovka je hodně barevná, ať to myslíš jakkoliv :-D
VymazatMarvelovské postavy se ve filmu neobjeví, nicméně v potitulkové sekvenci se mihne šéfinspektor Kluzó, kterého si tentokrát střihl Morgan Freeman
OdpovědětVymazat2Fuka: dobre ty!
OdpovědětVymazatPřipadá mi to jako ve filmech s Eddiem Murphym, všichni záporáci běloši, na konci spravedlivě potrestáni.
OdpovědětVymazatJenže filmy s Eddie Murphym jsou laskavé oldschool filmy, takže mi tam tenhle pattern nikdy nijak nevadil.
VymazatALE NE! PRVNÍ VELKÝ FILM S PŘEVÁŽNĚ ČERNÝM OBSAZENÍM ZA 70 LET A ON TAM JE BÍLÝ ZÁPORÁK!!
VymazatCesta do Ameriky je z roku 1988, Bumerang z roku 1992 ;-) Je fakt, že černé komedie se v posledních dvaceti letech buď netočily nebo to byly takové kraviny, že ani nebyly v našich kinech.
VymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
VymazatFakt nej byla ta černoška, co musela znít super v německém dabingu, protože by to bylo Wir schaffen das! ;-)
OdpovědětVymazatTed je prga Ledecká.
OdpovědětVymazatTeď je prga Ledecká.
OdpovědětVymazat