(Můj následující článek není o filmu a vyšel v jarním speciálu Forbes Next. Přetištěno se svolením redakce.)
Červen 2011 – Objevuji, že existuje bitcoin (BTC). Jako fanouškovi nových technologií mi to celé připadá jako velice zajímavý nápad. Zakládám si bitcoinovou peněženku a dostávám z takzvaného „faucetu“ zdarma do začátku 0,01 BTC. Jeden BTC má cenu 20 dolarů.
Listopad 2011 – Cena bitcoinu se brutálně hroutí na tři dolary. Na svém blogu vyzývám čtenáře, aby mi dobrovolně posílali bitcoiny. Dobrovolně jich posílají několik měsíčně.
Červenec 2012 – Cena bitcoinu zvolna stoupá. Registruji se na bitcoinové burze Mt. Gox a kupuji svých prvních 5 BTC, protože se domnívám, že bude stoupat ještě mnohem víc. Divím se, jak může někdo být tak důvěřivý a nechávat své peníze nebo bitcoiny dlouhodobě ležet na burze (kde nejsou jeho). Jeden BTC má cenu osm dolarů.
Začátek dubna 2013 – Na svém blogu píšu první článek o bitcoinech a nabízím čtenářům, že v rámci osvěty prodám/koupím bitcoiny. Nákupní a prodejní cenu počítám automaticky v reálném čase tak, abych měl velikou marži a skoro určitě na tom neprodělal. Ozývají se náhodní lidé a zkusmo kupují a prodávají po stovkách i tisících (korun, ne bitcoinů). Jeden BTC má cenu 230 dolarů.
Konec dubna 2013 – Píše mi neznámý člověk, že by potřeboval rychle prodat 3 tisíce bitcoinů. Cena bitcoinu se brutálně hroutí na 100 dolarů.
Srpen 2013 – Přichází mi e-mail z české BTC burzy bitcash.cz s nabídkou spolupráce. Nemůžu odpovědět, protože odesílatel má špatně nastavený e-mailový server.
Listopad 2013 – Burza bitcash.cz je vykradena a končí, pachatel přišel k 500 bitcoinům.
Prosinec 2013 – Cena bitcoinu velmi rychle stoupá nad 1100 dolarů. Kolegyně novinářka si nechává vysvětlit rizika bitcoinu a odvážně kupuje BTC v hodnotě 100 tisíc korun. Někdo nahackoval ilegální anonymní bitcoinové tržiště Sheep Marketplace a 5400 bitcoinů za drogy a zbraně mizí neznámo kam. Ozývá se mi e-mailem člověk, který neumí dobře anglicky a je přesvědčen, že provozovatelem Sheep Marketplacu byl Čech, jistý Tomáš Jiřikovský, a že nešlo o vnější útok, nýbrž o jeho „inside job“. Žádá mě o pomoc při jeho vypátrání, protože by mu rád ublížil. Spolupráci odmítnu, ale ze zvědavosti chvíli googluji a zjišťuji, že přítelkyně Tomáše Jiřikovského umístila nedávno na svůj Facebook vlastnoručně nakreslený obrázek ovečky, která vypadá úplně stejně jako logo Sheep Marketplacu
Únor 2014 – Zničehonic banka zablokuje můj korunový účet. Komplikovaně zjišťuji, že těch 300 tisíc korun, za které si kdosi neznámý koupil ode mě bitcoiny, pocházelo z trestné činnosti. Několik hodin vysvětluji policistům z odboru hospodářské kriminality, jak funguje bitcoin. Policisté se mi svěřují, že v kanceláři nemají internet, a tváří se smutně. O měsíc později soud ruší zablokování mého účtu a předseda senátu v usnesení kárá policii za to, co mi udělala. Hluboce se zamýšlím nad sebou a nad procesem prodeje svých bitcoinů neznámým lidem. Ujišťuji se u své banky, že samotný akt nákupu bitcoinů není důvodem k zablokování účtu. Konzultuji s právníkem, jestli je moje zdaňování bitcoinů v pořádku. Právník nemá tušení. Bitcoinová burza Mt. Gox vyhlašuje bankrot. Někam zmizelo 750 tisíc jejích bitcoinů. Cena BTC na ostatních burzách začíná klesat. A klesá a klesá…
Září 2014 – Rozvádím se. Exmanželka si libuje, že jsem jí prodal svou starou Škodu Felicia za pouhý jeden symbolický bitcoin. Bitcoin má cenu necelých 500 dolarů a dál se brutálně hroutí.
Říjen 2014 – Neznámý důchodce z Plzně chce, abych mu vrátil jeho 2200 korun. Nemám tušení, oč jde. Ukazuje se, že někdo nabídl důchodci prodej nějakých léků, jako svůj účet mu poslal číslo mého účtu a současně mi napsal jménem důchodce, že chce koupit bitcoiny za 2200 korun (to vše se stalo již v únoru 2014). Transakce proběhla, já dostal důchodcovy peníze a poslal bitcoiny podvodníkovi. Sofistikované. Důchodce samozřejmě netuší, co je BTC, a chce zpět 2200 korun. Nechám důchodce, ať to dá k soudu, neboť mě enormně zajímá, jak by podobný případ dopadl, kdyby šlo o milion korun. Po dvou stáních je rozhodnuto, že 2200 korun vracet nemusím (jen svou marži z prodeje bitcoinů, tedy to, co mi z obohacení zůstalo). Zachránil mě nový občanský zákoník, podle něhož od 1. ledna 2014 není nutno vracet peníze, o něž se někdo bezdůvodně obohatil v dobré víře a už je nemá. Děkuji svému právníkovi a posílám mu 9 tisíc korun honorář (mám slevu, neboť jsem mu vysvětlil, jak funguje bitcoin).
Leden 2015 – Cena bitcoinu se brutálně hroutí pod 200 dolarů. Kolegyně novinářka není šťastná, ale vytrvá.
Srpen 2015 – Protože mě plně neuspokojuje žádné z existujících technických zabezpečení bitcoinových peněženek a jsem paranoidní, programuji si vlastní a umisťuji ho pro ostatní nerdy na github.com/fuxoft/krypta.
Říjen 2015 – Česká Mensa mě žádá o bitcoinovou přednášku. Ta se zvrhává téměř v hádku, protože většina posluchačů nevěří, že něco jako bitcoin může v praxi fungovat. Jako honorář dostávám 0,08 BTC.
Prosinec 2016 – Jako vánoční dárek dávám nové přítelkyni půl bitcoinu. Další polovinu si o měsíc později kupuje za vlastní peníze, a stává se tudíž investorem.
Květen 2017 – Píše mi neznámý člověk e-mailem, že by ode mě chtěl pravidelně kupovat každý měsíc bitcoiny v hodnotě okolo 10 milionů korun, ale platil by mi pouze v hotovosti a musel bych si pro peníze každý měsíc jezdit do Amsterodamu. Děkuji mu za nabídku a přeposílám naši konverzaci policistům z odboru hospodářské kriminality, se kterými jsem se seznámil v roce 2014.
Léto 2017 – Kupuji si za bitcoiny nové kolo, nové klávesy Korg a nové auto. Kolo mi o 14 dní později ukradnou. Zkouším si přes víkend půjčený elektromobil BMW i3 (protože jsem fanoušek nových technologií a prodávají ho v Alze, kde se dá přímo platit bitcoiny), ale nakonec se rozhoduji pro Škodu Citigo. Má lépe fungující ovládání bluetooth rádia.
Říjen 2017 – Zpráva z tisku: 29letý Tomáš Jiřikovský byl odsouzen k devíti letům odnětí svobody za to, že provozoval ilegální anonymní bitcoinové tržiště Sheep Marketplace a po jeho „dodnes nevysvětleném krachu“ si příliš nápadně kupoval domy a auta.
Listopad 2017 – Moje sedmdesátiletá blízká příbuzná si mi stěžuje, že nevýhodně investovala do ruských rublů. Chce situaci napravit a kupuje si bitcoiny za 200 tisíc korun přesto, že ji od toho zbytek rodiny odrazuje. Jeden BTC stojí 9 tisíc dolarů a během příštího měsíce cena vystoupá až nad 19 tisíc dolarů. Příbuzná je šťastná. Exmanželka není šťastná, že místo té staré felicie, která se mezitím rozpadla, mohla nyní mít 400 tisíc korun. Ale zůstáváme přáteli.
Únor 2018 – Cena bitcoinu se brutálně hroutí pod 7 tisíc dolarů. Blízká příbuzná není šťastná, ale vytrvá. Přítelkyně je stále šťastná, neboť její investice je stále asi tisíc procent v plusu.
Březen 2018 – Píšu svůj bitcoinový životopis pro Forbes a čekám, co dál bude s bitcoinem, který osciluje okolo 10 tisíc dolarů. Televize mě žádá o krátké srovnání kryptoměn. Odpovídám, že se věnuji pouze bitcoinu a opravdu nevím, která z více než tisíce existujících kryptoměn má před sebou nejsvětlejší budoucnost. A kdybych to věděl, nechal bych si to pro sebe. Neznámý Maďar mi posílá 0,007 bitcoinu, protože se mu před 30 lety líbila moje počítačová hudba. Žiju ve vzrušující době. Jenom kdyby se ten bitcoin každou chvíli tak brutálně nehroutil.
můžu dát prga?
OdpovědětVymazata ja ?
OdpovědětVymazatnejdu
OdpovědětVymazatBěž.
VymazatNejdu
Vymazatběž.
VymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatTak teda čtvrga, no.
OdpovědětVymazat"Cena bitcoinu se brutálně hroutí pod 200 dolarů. Kolegyně novinářka není šťastná, ale vytrvá." - Hodlerka jak sa patrí! Zaslúžený profit.
OdpovědětVymazatFranta je nenaučil, jak prodat... :)
VymazatZavidim Vam Bitcoiny, pani Fukovaaaa.
OdpovědětVymazatNeznám žádný rozumný důvod zabývat se bitcoinem kromě případů trestné činnosti, když je potřeba něco zakrýt. A taky proto se dějí ty popisované příběhy. Jako investice to nejde, protože je to příliš volatilní trh a asi nikdo nechce vidět lítat svoje úspory vzduchem o desítky procent za týden. Podnikat se s tím taky nedá, protože marže z podnikání je menší než pohyby bitcoinu a obchody typu buď budu +10% nebo možná -30% se nedají dělat. Tak co s tím? Samopal nepotřebuju a Silk Road už je zrušený. Doufám, že to brzo spadne na nulu a bude pokoj, nebo tu kravinu odříznou z legálního internetu, což se už myslím děje na fejsu a googlu.
OdpovědětVymazatHele ty fejsi jeden, koho myslíš že zajímaj tvoje přechytračený kecy?
VymazatNás BTC multimilionáře určitě ne.
Běž si nakoupit ruble ty chytráku.
Já bych si je nakoupil abych byl taky takovej multimilionář jako ty, ale nevim proč? Jako měna to používat nejde a jako spekulace leda za těch původních 20 USD, větší cenu to nemá, je to jen měna nepodložená ničím.
VymazatKdo dneska neprovozuje trestnou činnost, kterou je třeba zakrýt? Ten člověk je neuvěřitelný optimista.
VymazatTaky by mě zajímalo jestli je tak snadný udělat z BTC zase zpátky koruny...o tom se tady nepsalo.
VymazatTo ja znám velmi dobrý duvod , pro začátek doporučuji nastudovat tyto dva datumy - 1.6. 1953 a 24.10. 1929.
Vymazatkdyby tehdy bitcoin existoval, tak by v 29 klesl taky, protože šla do kytek veškerá důvěra, a v 53 by přihodili paragraf na 10 let na tvrdo za používání.
Vymazat"Hlavní unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat"
VymazatTahle unikátnost přestane fungovat hned jak se korejec třeba špatně vyspí a řekne, že ruší platby na svém eshopu. V momentu máte desítky procent hodnoty pá. Není možný ukládat peníze do měny, která není ničím krytá.
Ukladat hodnotu do meny ktera neni kryta je zcela bezne. A platit BTC ci LTC lze: jsou bankomaty jsou obchody ci lide a jsou i Shift a Revolut aj karty ...obezivo byl i jeden z puvodnich zameru ze je to platidlo... cetl jsem ze hodne gastarbeiteru to uziva misto Western Unionu
VymazatSamozřejmě, že technicky to jde a není problém s tím platit nějaký pětníkový taškařice, ale dáš si tam životní úspory jako do banky?
VymazatMit životní úspory v bance je stejná kravina jako v BTC
VymazatStávající ekonomika je propojená tak, že to udrží nebo jde do hajzlu všechno. Ale podívej se na procentní vlastníky BTC, to je lokální záležitost.
VymazatTento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatJestli je fakt, že vytěžení 1 bitcoinu přijde na 6 nebo 7 tis. USD, tak je to fakt pálka, na dnešní cenu. Jestli bitcoin nezašlapou mezinárodní restrikce, tak za deset let může stát třeba mega.
OdpovědětVymazatAlebo aj nič. Platiť sa tým rozumne nedá - malá rýchlosť a vysoké poplatky. Bezpečnosť to nemá žiadnu, ak ti bitcoiny niekto ukradne, už ho nechytia (na rozdiel od krádeže v banke alebo na ulici kde je šanca že zlodeja dolapia).
VymazatDneska jsem odesílal transakci a potvrzená byla do 10 minut za poplatek 1,5 Kč (v přepočtu).
VymazatProblém je na druhý straně, ty jako kupující máš na háku 1,5 Kč nebo 2,0 Kč, protože máš jen tuto jednu transakci, ale co má dělat ten provozovatel, který má transakcí desetitisíce? Těm ty rychlý změny v tom množství vadí. Takhle se nedá podnikat. A co ty kraviny kolem potvrzení, kdo by to proč dělal? Chytrý je prodávat drahý věci jako TESLU. Obchod využije zoufalosti kupujících a kupující možnosti vyměnit BTC za něco reálnýho.
VymazatFranto, a když se ta přítelka rozhodne zejtra ten milion (počítám správně tisíc procent ze sta tisíc korun?) nějak zkasírovat a třeba utratit za auto nebo barák, je reálná šance že ty prachy během tejdne nebo aspoň měsíce odněkud vybere/získá/vymění? Nic nezpochybňuju, jen mě to zajímá, páč tý BTC problematice až tak nerozumím...
OdpovědětVymazatNo, nejbezpečnější má koupit si za ně třeba Teslu v Alze. :) Druhá nejebezpečnější metoda je prodat je za Kč někomu komu věří. A pokud to nejde, tak to musí zkusit na nějaké bitcoinové burze, což vyžaduje registraci, ověřování totožnosti, posílání přes banku atd... Ale za ten týden se to IMHO dá stihnout.
VymazatCož teda asi vypadá na tu třetí možnost, za předpokladu, že třeba nechce zrovna ausgerechnet Teslu, a že najít člověka, kterýmu se dá opravdu věřit a který zároveň nakupuje bitcoiny za milion, taky asi neni uplně na první dobrou. A přes tu burzu, po všem tom ověřování a registracích, má aspoň tu jistotu, že se u ní za dva roky nevynoří kriminálka a nebude jí ty prachy chtít sebrat s odkazem na to, že pocházely bůhvíodkud? To už by pak, soudě dle tvých zkušeností se soudy atd, mělo bejt cajk ne? Prostě obchod jako každý jiný.
VymazatJde za bitcoin koupit koitus?
OdpovědětVymazatJde vyměnit za Felicii?
VymazatSpíš by mě zajímalo, zda se dá koitus prodat za btc. A za kolik.
VymazatA četl si vůbec celý článek? Je tam přeci jasně napsané že za 0,5 BTC...
Vymazatkoitus nevim, ale lapdance jo!
Vymazathttps://www.independent.co.uk/life-style/bitcoin-las-vegas-strip-club-pay-cryptocurrency-customers-the-legends-room-a8228646.html
V článku je, že za 0,5 BTC je o vánocích. V létě může mít zcela jinou hodnotu. Všichni víme, že je vysoce volatilní.
VymazatZajímavé, takhle v čase ještě zajímavější. :) taky jsem něco sesmolil - https://freebit.cz/jak-investovat-do-bitcoinu-a-kryptomen-vseobecne-krok-po-kroku/
OdpovědětVymazatČlánek vtipnej. Na bulvách jsem po letech, osazenstvo se buď obměnilo, nebo přejmenovalo, ale překvapivě pořád komentáře budí chuť protáhnout někomu propisku z ucha do ucha. Každopádně by mě zajímala recenze od mistra Fuky na film The Outsider (2018), kdyby hledal inspiraci na co dalšího kouknout.
OdpovědětVymazatLidské bytosti nevyhnutelně umírají.
VymazatO tom ty vis své, viď, Grime.
VymazatJe to nepřekonatelná konverzační fráze. Zkuste ji. Lze ji použít na začátku nebo konci nebo uprostřed jakékoli konverzace. Láme ledy. Ale spíše v tom smyslu, jako když si ruský atomový ledoborec razí cestu nekonečnými ledovými poli.
VymazatTak hele Honzíku,vlezdoprdelko mistrovi Fuku se smrtící propiskou pro nás ostatní: Bylo skvělé, že ses tady na bulvách po letech ukázal a zase pár let nemusíš.
VymazatOutsidera s priblblym úsměvem Letta si strč do Japanu.
Tak krásně mi už dlouho nikdo neřekl :) Buď tě ušetřím, nebo aspoň dostaneš růžovou pastelku, cmuk!
VymazatŽe Ty na mě zkoušíš reverzní psychologii kulišáku ;)
VymazatTak teď už je jasný, proč furt FUKAFUTOKYU nejni. On se nám hroutí bitcoin paní Millerová:-).
OdpovědětVymazatTo se ještě nikdo nezeptal, jestlis těch 3000 bitcoinů koupil?? Tak co, koupil? :-)
OdpovědětVymazatodkud mate informaci ze ma 3000 BTC??
VymazatNikde neni napsáno že má 3 tisíce, ale v textu je věta, že mu nějakej mamrd nabízel 3 litry BTC. Čti!
VymazatFranta má 2,5 BTC, ne? Ale je taky možný, že ty BTC od mamrda koupil a dávno prodal za monster money.
Úplnej Lex Lutor tenhle Fukor.
bych to zrušil, neexistuje aby někomu přibývaly peníze za to že má zapnutý počítač. zavedl bych základní příyem (ye roq 18, sorry jako, proč by se měli lidi navzájem obtěžovat zbytečnými výrobky/službami), zrušit jakékoliv přídavky na děti, povinná práce pro lidi kteří se chtějí rozmnožovat, používat auto/telefon, pít alkohol. bude se pouze sedět ve virtuální realitě + neomezený spáneq; yá taq žiyi yiž 10 let (35, nová grafika za 9, novey procíq za 9). zdražovat výkonné grafiky hráčům těžením ye zločin, stejně taq zbytečné spalování elektřiny (= ničení přírody)
OdpovědětVymazatuž to nepij, ani ředěný ..
VymazatZkopaný...
VymazatNáhodou, jen ať pije dál. Je to super :-)
VymazatMno, ale po vyřešení těch soudních sporů mohl alespoň František poslat tomu důchodci těch 2200 korun. Jen tak, čistě ze soucitu... (a nezruinovalo by ho to, když už zaplatil svýmu advokátovi celých 9 tisíc)
OdpovědětVymazatSouhlasím, taky mě při čtení napadlo, že tam tento dovětek lidské slušnosti jednoho multimilionáře chybí... ;-)
VymazatNo, posledně jeden hodil dvacku do matu a náhodou vyhrál dvanáct tisíc. Ne, že bych mu nezáviděl, zřejmě geniální investor, no. Možná by to chtělo sepsat o jeho genialitě nějaký článek.
OdpovědětVymazat"Žiju ve vzrušující době." - To já taky. Neni nic víc vzrušujícího než roky čekat na slíbený dokument.
OdpovědětVymazat(pokročilý) březen 2018 - dokument o Japonsku, na který pan Fuka vybral takřka před třemi roky 171 309 Kč (nikoliv bitcoinů) v nedohlednu...
OdpovědětVymazatTo byl uber fail protahovat to, teď všichni čekají minimálně žralokotornádo.
VymazatMinimálně Pavoukotřesení!
Vymazatbych se chtel zeptat tech co arhumentuji ze BTC neni nicim kryty aby mi rekli, cim podle nich je kryty napr. USD
OdpovědětVymazatNejvětší ekonomikou světa, to by mělo stačit abys neměl za tejden polovinu úspor v háji jako u BTC.
Vymazataristokles - takhle naivní jsem nebyl ani jako dítě
VymazatTakže nesouhlasíš s tím, že dolar přežil celosvětovou krizi jako nic a bitcoin nemůže klesnout o polovinu za týden jen tak?
Vymazat"dolar přežil celosvětovou krizi" - BTC nepřežil krizi? Funguje dál? Funguje.
VymazatJo, Dolar přežil krizi, ale za jakou cenu, že pár (možná stovek, nevim přesné číslo) bank a záložen zkrachovalo a lidi přišli o VŠECHNY uspory, došlo k inflaci tištěním nových Dolarů. Státy dál znehodnocují měnu tím, jak nutí banky a penzijí fondy kupovat dluhopisy. Hodnota nejen Dolaru dlouhodobě klesá.
Oproti tomu hodnota BTC dlouhodobě roste a troufám si říct, že do budoucna pravděpodobně poroste. Nedá se říct, že by někdo přišel o VŠECHNY úspory (pozor, nepočítám teď vykradení burz, jde mi jen a pouze o vývoj hodnoty). Je pravděpodobné, že to co máš teď v Dolarech, bude mít za 10 let kvuli inflaci nižší hodnotu, než to co máš teď v BTC.
Stručně, klasické měny jsou méně volatilní, ale jejich hodnota dlouhodobě setrvale klesá. U BTC je tomu naopak.
Jen jsem zvědav, jak se budou lidi tvářit, až budou muset splácet všechny ty dluhy co nadělali Řekové, Španělé, Portugalci, Italové. Připomínám, že dluhopisy kupují banky a penzijní fondy z našich úspor. A skládat se na to bude celá EU. Tedy i my.
až na to, že tehdy došlo k deflaci, ceny klesaly, takže sorry, ale zrovna moc se nechytáš.
VymazatKolik bude stát bitcoin nikdo netuší, možná fakt bude dražší než dnes. Jenže všechny investice budou dražší než dnes. (už je ale změna, že o tom nemluvíš jako o měně, ale úsporách) Ale bude mít bitcoin (kryptoměny) vyšší růst, než "tradiční" investice? To nikdo netuší.
Ale to není otázka; diskutujeme o tom, jestli pro "běžný provoz" je lepší mít dolary (rubly, koruny...) nebo kryptoměnu, a já myslím, že není, za sebe bych nepodepsal smlouvu, kde bych plnění měl dostat v kryptoměně, protože netuším, co si za to budu moct koupit.
300 miliony lidí, kteří v něm dostávají mzdu.
OdpovědětVymazatBitcoin je krytý důvěrou v to, že se jím jednou bude platit celosvětově. Globalizovaná planeta potřebuje globální měnu. (Pravděpodobně.)
OdpovědětVymazatA na čem je založena víra v to, že tím celosvětovým platidlem bude zrovna BTC?
VymazatNo já myslím že světová banka a podobné instituce jsou taky plné tydýtů které ovlivňuje mediální popularita, takže nejenom že btc bude světová měna, ale facebook bude oficiální identifikační nástroj pro světové občanství.
VymazatJen doufám, že se toho nedožiju.
Já ve svém životě držel peníze v ruce minimálně :-) Vše každý měsíc ovládám skrze PCčko a manipuluji pouze s nějakými čísly :-) V bankomatu jsem nebyl roky... Peňauze!
OdpovědětVymazatKoukám do Forbesu už píše taky kdejaký blogger páté kategorie :-O
OdpovědětVymazatNiečo Vám tam vydali? Pošlite link, prečítame si :)
VymazatBUde nejake pokracovani?
OdpovědětVymazatCo ti nakupci z amsterdamu? Vi se neco vic?