Film vznikl podle autobiografických vzpomínek skutečného Davida a Nica Scheffových, které napsali až po těchto dramatických událostech, z čehož vyplývá, že (spoiler) Nic to přežil a byl následně schopen tvorby literárních útvarů, tzn. dopadlo to vlastně všechno dobře.
Tvůrci filmu zřejmě předpokládají, že tohle všechno od začátku víte, takže vás nezdržují nějakými dlouhými úvody o tom, jak byli "před těmi událostmi" všichni Scheffovi šťastní a spokojení.
Film začíná dnem, kdy David zjistí, že Nic někam zmizel, a začne se o něj strachovat. Následně odhaluje, s jakými chemikáliemi si Nic začal a snaží se mu samozřejmě nějak pomoci. To je prokládáno různými flashbacky do "šťastnějšího dětství" (spíš symbolickými, krátkými), a posléze i flash-forwardy do pokročilejších stádií rodinné a opiátové krize. Tedy, nedá se přesně říct, co jsou flashbacky a flash-forwardy, protože v pokročilejších minutách filmu není jasné, jaká doba je právě "současnost" a kdy si z ní někam odskakujeme. Prostě vidíme roztroušené scénky, zachycující klíčové události z životů Scheffa mladšího i staršího, a není problém dovtípit se, o kolik měsíců / let jsme právě skočili kterým směrem. A rozhodně je to takto střípkovitě natočeno zcela záměrně!
Aniž bych měl s Crystal Meth nebo jinými nu-metal kapelami cokoliv společného, film na mě působil velmi realisticky a jeho scénář velmi "nefilmově". V Nicově životě není nic, co ho "donutilo" brát drogy. Rodina Scheffových žila spokojeně, byla nadprůměrně dobře finančně zajištěná a všichni její členové se měli rádi (i rozvod proběhl velmi harmonicky). Mezi Davidem a Nicem neexistovalo nějaké "temné pnutí", které "postupně vyplouvalo na povrch". Ne. Syn prostě něco zkusil, a pak už se vezl (nejen na metamfetaminu).
Oba hlavní představitelé jsou skvělí, ale zajímavější je tatínek David, který by samozřejmě chtěl synovi pomoci, ale nenachází způsob jak - ať už po dobrém nebo po zlém. V rámci "výzkumu" (je novinář) se vyptává feťáků a dokonce si sám zkusí šlehnout. Zkouší Nica donutit k léčbě i působit na něj pozitivně. Nic z toho nefunguje, David se kvůli Nicovi obětuje stále víc a víc, a začíná mu docházet, že neexistují další možnosti na jeho záchranu, což je pro něj hrozné odhalení.
A protože nejde o typicky hollywoodskou zápletku, "happy end" není až tak úplně happy, a spočívá v tom, že Nic pouhou shodou okolností nezemře, a pak najde vnitřní sílu atd... Což je dost polopaticky vysvětleno ve zhola zbytečných závěrečných titulcích, které působí dojmem placené reklamy na protidrogové léčebny.
Beautiful Boy (název odkazuje k textu písničky) je zručně natočený film s výbornými hereckými výkony. Jediné, co mi na něm vadilo, byla občas příliš intenzivní prvoplánově emocionální hudba. Je ale ke zvážení, pro koho je vlastně tento film určen. Zábavný rozhodně není a nějak emocionálně povzbuzující také příliš ne, protože na konci není nic jako "výhra a ponaučení". Protože podobné to asi je ve skutečném životě skutečných závisláků.
P.S: Závěrečné titulky jsou podkresleny pravděpodobně skutečnými pseudofilosifickými výplody Nica, které působí dojmem, že se mu hodně líbil "Fight Club", ale psát moc neumí.
Za starych casu by zde uz byl prvni rafinovany genialni aforismus od Chlebce nebo anonymniho, ale ted tu bohuzel chcipl pes.
OdpovědětVymazatpůvodně jsem na to koukat nechtěl, ale zmínka o "příliš intenzivní prvoplánově emocionální hudba" mě zaujala, protože znám Frantův hudební nevkus. A je fakt, že ten soundtrack vypadá luxusně. Na film mrknu.
OdpovědětVymazathttps://www.imdb.com/title/tt1226837/soundtrack?ref_=tt_ql_trv_7
Myslel jsem puvodni soundtrack, ne songy
VymazatA ma to nejaky puvodni soundtrack? Na imdb neni uveden skladatel. A hodne skladeb v tom seznamu "songu" je instrumentalnich
VymazatAha, tak to sorry, titulky jsem nesledoval, a iritovala me instrumentalni hudba, ktera znela dost konzistentne jako veci, ktere typicky sklada treba Mychael Danna.
Vymazata navíc je to od režiséra filmu Broken Circle Breakdown! Tak teď už není co řešit
OdpovědětVymazatOpiáty jsou naprostý opak metamfetaminu, jen tak pro informaci.
OdpovědětVymazat"Nu metal" není ve své škodlivosti srovnatelný s methem. Když ti před Moskvou dojde pervitin, je to jistě ještě mnohem horší, než muset přetrpět koncert Kornu nebo jiného mallcoru.
OdpovědětVymazatKomentare slabe, takze necitam.
OdpovědětVymazatPřežili jsme další popis běžného filmu a jedeme dál, jestli se v 1pol 2019 nestane něco důležitého v oblasti dokumentárního filmu.
VymazatFranto, crystal meth není vlastní jméno. To je stejné, jako kdybys psal pervitin s velkým P. Pokud jsi ovšem celou dobu nemyslel skupinu Crystal Method. To by pak bylo v pořádku.
OdpovědětVymazatHádám, že Fuka nemá páru, co to vlastně ten nu metal je. Nebo se pletu?
OdpovědětVymazatJasně, že to neví. Pro něj je to jeden z těch "moderních" pojmů, které někde slyšel, u kterého ale neví, co znamená, natož aby si uměl představit hudbu, která do takového žánru spadá.
VymazatHezky česky: crystal meth = perník.
OdpovědětVymazatTvrzení, že hudební uskupení The Crystal Method je Nu metalová kapela, je asi tak pravdivé, jako že Addis a Béba založili hlavní město Etiopie.
OdpovědětVymazatMetalová bylo možná míněno ve smyslu, že někde metá (třeba kotouly nebo houna (po Lacovi) ).
VymazatAddis a Béda? Já znám akorát Eda a Béda - zahady.info/eda-a-beda-kresleni-hrdinove-abc-z-80tych-let/
Tak začal nebo nic nezačal s chemikáliemi a zmizelo někam něco nebo nic?
OdpovědětVymazatPerník je Nu metalová kapela z Náchodska..
OdpovědětVymazatPerník jedině z Pardubic!
VymazatV této recenzi by se našlo pár věcí, se kterými tak úplně nesouhlasím, ale jinak dobře sepsáno a těším se, až na to se synem vyrazíme.
OdpovědětVymazatFrantišku, bude recenze na The Drone?
OdpovědětVymazatKoukám, že ten Nic se podílel na scénáři pár docela dobrejch seriálů. Na feťáka dobrý... když se kouknete, co dělá třeba Renč.
OdpovědětVymazat