(Všechno, co o "skutečném Bundym" píšu, jsem si přečetl až po zhlédnutí filmu.)
Bundyho případ je fascinující v mnoha ohledech. Jeho (skutečné) zvraty znějí až nesmyslně přehnaně: například dvakrát úspěšně uprchl z vězení a protože byl velmi inteligentní (a studoval práva), v soudní síni se sám hájil. Kromě toho byl Bundy schopný psychický manipulátor, proutník a velký fešák, takže po něm mladá děvčata davově šílela jako po Beatles (i poté, co se přiznal a byl odsouzen). A detaily jeho činů jsou skutečně extrémně zvrácené a nabízejí velmi úrodnou půdu pro nejrůznější fabulace o tom, co se mu vlastně dělo v hlavě.
No a film Joea Berlingera k tomu všemu přistupuje z velmi neobvyklého úhlu.
Nejzajímavější (a nejdůležitější pro ty útlocitnější z vás) je asi skutečnost, že ve filmu neuvidíme žádnou Bundyho vraždu ani násilí. Nejbrutálnějším záběrem je fotografie jedné z mrtvol, kterou uvidíme na pár sekund až úplně na konci filmu.
Většina filmu je netradičně vyprávěna z pohledu Bundyho lásky, rozvedené Elizabeth Kloepferové (Lily Collinsová), se kterou Bundy začal žít ještě před svými prvním vraždami, a která ho velmi milovala, neboť se hezky staral o ni i o její dcerku z předchozího manželství. Když je pak Bundy poprvé zatčen, uvězněn a souzen, Elizabeth s ním nadále komunikuje a věří mu, že je zcela nevinen. A sleduje většinu soudních přelíčení (která byla tehdy vysílána v přímém přenosu) a my je sledujeme s ní.
Pokud mohu soudit, film nijak zásadně nepřekrucuje skutečné události. Ale vybírá z nich velmi selektivně jen ty události, které divákovi umožní až do konce filmu pochybovat o tom, jestli Bundy opravdu byl vrah. Takže vidíme mnoho scén, ve kterých jsou úspěšně rozporovány nějaké důkazy obžaloby, ale nevidíme mnoho těch, které Bundyho jednoznačně usvědčovaly.
Rozhodně si nemyslím, že tvůrci filmu chtěli vyvolat nějakou novou kontroverzní diskusi o Bundyho vině. Spíš jim šlo o to, zobrazit celý jeho příběh z pohledu ženy, která ho milovala, a měla tou láskou poněkud zatemněný mozek, takže věřila jen těm informacím, které hrály v Bundyho prospěch. To je jistě zajímavý přístup, ale bude poněkud matoucí pro člověka, který před návštěvou kina o Bundyho činech a jejich vyšetřování moc neví (jako jsem byl já). Tvůrce tohoto filmu totiž syrová kriminalistická fakta příliš nezajímají.
Pokud patříte k těm, kteří Bundyho činy znají, pak vás asi naopak budou nudit dlouhé minuty rekonstrukcí scén ze soudní síně (s Johnem Malkovichem v roli soudce), neboť originály těchto materiálů jste jistě už viděli a selektivní vynechávání některých zásadních skutečností vás může i naštvat.
Tudíž jsem z tohoto originálního přístupu poněkud rozpačitý, protože z hlediska řemeslné profesionality a hereckých výkonů je Zlo s lidskou tváří velmi kvalitním počinem a důkazem, že Zac Efron umí podávat opravdu komplexní herecké výkony (kdy skrze jeho hezounskou fasádu občas probleskne psychopatické zlo).
Ale řekněme, že je tento film jakýmsi slušným intrem, po kterém máte příležitost pečlivě si prostudovat, jak to vlasně všechno bylo.
"Jeho (skutečné) zvraty znějí až nesmyslně přehnaně..."
OdpovědětVymazatTato recenze zněla smyslně nepřehnaně. A to je grpa!
https://www.youtube.com/watch?v=101bETm-3zs
OdpovědětVymazatA ted bych doporucil, aby si internetovy spisovatel a nedokonceny reziser Fuka se ctyricetiletou spisovatelskou praxi zjistil rozdil mezi masovym a seriovym vrahem.
OdpovědětVymazatMasový vrah = Jeho oběti byly z masa.
VymazatChybi hashtag #EdgyHumor
VymazatFrantišku sakra jsem se polil kefírem
VymazatZcela naopak! Masový vrah sám je z masa! (africký vrah z Afriky, solný sloup ze soli, Fukafu z Tokia atp.).
VymazatKdyby moje odpověď na příspěvek "A ted bych doporucil, aby si internetovy spisovatel a nedokonceny reziser Fuka se ctyricetiletou spisovatelskou praxi zjistil rozdil mezi masovym a seriovym vrahem." dopadla takhle, spokojený bych s ní nebyl.
VymazatZajímavá recenze: nazýváte znásilnění, nekrofilii a zohavování mrtvol jako podobné zajímavé věci? :-)))
OdpovědětVymazatA dále pak Bundyho řádění jako tvorbu? No já nevím, ale což si takhle raději zajít na nějaké to psycho... vyšetření? Docela mě to ale pobavilo.
Co mu vykáš, ty joudo? Víš koho máš před sebou? Sprostého podezřelého z toho, že považuje za zajímavé znásilnění, nekrofílii a zohavování mrtvol .....
VymazatVykat Františkovi je fakt úlet.
VymazatVýkal Františkovi? To by byl fakt úlet. Zatím jen on výkal nám, tedy některým. Na ledničku.
VymazatTyjo, ten článek na wiki. tl;dr.
OdpovědětVymazatFascinující, přitom leckteré z osobností pro společnost přínosných tam mají jen pahýl.
Koukám na tu poznámku dole a vidím že asi došlo k nějakému update: ... a ty zveřejněné mohou později zmizet ... Věru zajímavý posun od člověka, který dříve hlásal svobodu humoru bez hranic a vedl o tom učené distputace s kolegy se sezam.cz. Jsou to ale paradoxy viď Franišku. To jsi si asi tenkrát nemyslel, že s zebe bude jednou cenzor - FukaCL.
OdpovědětVymazatMozno je to len novy trend. (Dokonca!) aj z wiki sa napr. stratil clanok:
Vymazathttps://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_future_population_(United_Nations,_medium_fertility_variant)
zhodou okolnosti ho sice vo svojom manifeste spominal aj isty B. Tarrant, ale to nie je dovod na cenzuru!
Na archive.org vsak zatial je:
https://web.archive.org/web/20180301104816/https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_future_population_(United_Nations,_medium_fertility_variant)
Ten článek byl smazán prostě proto, že to byla jen kopie té zprávy OSN bez jakékoli přidané hodnoty, jak se dočteš v diskusi o smazání.
VymazatPokud se pamatuju, tak Bundy se naopak k vraždám nikdy nepřiznal. Pouze 30 mu dokázali. Reportér z něj vymámil, aby o vraždách hovořil ve třetí osobě, tím mohl povyprávět, jak vraždy proběhly, ale zároveň to nebylo přiznání. Stejný režisér natočil dokument, kde slyšíme právě tyto popisy a ten je mnohem povedenější než tento film.
OdpovědětVymazatHezký den, viděl jste o něm dokument na Netflixu? Jmenuje se Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes. Pokud jste ho viděl a tedy až po tomto filmu, dozvíme se ve filmu nějaké nové skutečnosti? Jinak ad anonymní nade mnou: Ted se nakonec přiznal, právě v tom dokumentu, o kterém mluvíte, den před popravou elektrickým křeslem, díky tomu si vyšetřovatelé neobjasněné vraždy dívek spojili s ním. Hezký den
OdpovědětVymazatNepřijde mi, že by ten film byl myšlený tak, aby se člověk dozvěděl něco nového. Je záměrně natočený tak, aby byl divák zmaten a zmanipulován Bundym jako jeho oběti, blízcí a fanynky, které (aspoň část z nich) věřily, že nic nespáchal.
VymazatA fakt zmást dokáže, i když člověk ví, že to udělal.
A Efron umí hrát! Kdo by to něho řekl?
Ne, nic nového se nedozvíte a i zpracováním je tento film o dvě třídy slabší, než zmiňovaný dokument. Ale srovnávat je asi není fér, film se chtěl na Bundyho podívat z trochu jiného úhlu a jinou formou. IMHO.
VymazatMáte pravdu, srovnávat film a dokument není fér a ani jsem to tak nemyslela :) I tak díky za odpovědi.
OdpovědětVymazat