29.4.20

Trollové 2: Začátek konce kin?

Současná situace, ve které je značná část světových kin zcela mimo provoz (a do těch, která nejsou mimo provoz, se chodí málo), samozřejmě není příjemná majitelům kin ani filmovým distributorům / studiím. Některé filmy mají odložené premiéry, jiné jdou přímo na VOD (tedy na internetové televize a jinou digitální distribuci). To první se týká velkých filmových hitů, to druhé se týká lacinějších "polobéček", jako třeba nového rebootu Scooby-Doo. Na tom všem není nic divného nebo neočekávaného.

Stojaté vody ovšem slušně rozčeřil Universal, který svůj nový film Trollové: Světové turné dal rovnou k dispozici na VOD. A to byl jen začátek toho čeření.

Může vám připadat, že není nějak extra velký rozdíl mezi novým animovaným Scooby-Doo a novými animovanými Trolly, ale skutečnost je taková, že od Trollů se očekávaly několikanásobně vyšší tržby, rozhodně přes 100 milionů dolarů.

A co se nestalo: Noví Trollové utržili za tři týdny na americkém VOD okolo 100 milionů dolarů, tedy ne o mnoho méně než 116 milionů, které utržili první Trollové v amerických kinech za první tři týdny promítání.



Z toho by se mohlo zdát, že dát film rovnou online může být stejně výdělečné jako nasadit ho do kin. Ale skutečnost je ještě překvapivější: zatímco kina si nechávají přibližně 50 procent z tržeb, VOD služby si nechávají jen asi 20 procent. Takže když film utrží 100 milionů v kinech, Universal dostane přibližně 50 milionů. Když film udrží 100 milionů na VOD, Universal dostane asi 80 milionů. Tedy strategie s online premiérou místo tradiční kinopremiéry se Universalu velmi výrazně finančně vyplatila (pokud tedy předpokládáme, že o druhé Trolly má zájem přibližně stejný počet diváků jako o první).
Sluší se upozornit, že všechny VOD tržby druhých Trollů byly pouze za online půjčení tohoto filmu. Vlastnit ho v digitální podobě zatím legálně nemůžete a až to půjde, bude to jistě zdrojem dalších tržeb pro Universal. Ale protože co je digitální, to se dá digitálně zkopírovat, noví Trollové (jejichž premiéra mimo USA je zatím neznámá) jsou v tuto chvíli samozřejmě už ke stažení z různých online zdrojů. A bez českého dabingu.
Samozřejmě není možné odhadnout, do jaké míry by tato strategie fungovala u jiných typů filmů. Co u nového Woodyho Allena? Co u nové bondovky? Co u nových Avengers? A o kolik jiné by to bylo, kdyby neřádil COVID-19 a kamenná kina by hrála (jiné filmy)?

Rozhodně je ale nyní jasné, že i u určitých drahých filmů (Trollové 2 měli rozpočet asi 100 milionů) je za jistých okolností (celosvětová pandemie) výhodné dát je rovnou k dispozici online a úplně se vykašlat na kamenná kina (Trollové do nich mají být také nasazeni, ale zatím není vůbec jasné kdy a jestli to bude mít ještě smysl). A to je skutečnost, ze které musí být velmi, velmi nervózní všichni provozovatelé kamenných kin.

Což se velmi rychle projevilo a ředitel megasítě kamenných kin AMC (které patří např. britská kinosíť Odeon a mnoho dalších po celém světě) oficiálně prohlásil, že AMC okamžitě přestane ve svých kinech uvádět všechny filmy Universalu (tedy například nové Mimoně, nové Fast & Furious, ale také nového Bonda). Jeho přesnou formulaci a zdůvodnění najdete například zde.

Což se mi moc líbí, sahám po popcornu a zvědavě očekávám další vývoj.

Jako filmový fanoušek bych totiž už dnes v nejednom případě (zatím ne vždy) dal přednost filmu na velké obrazovce se slušnými reproduktory ve svém obýváku (za cca 20 legálních dolarů) před týmž filmem na velkém plátně v kině, kde je zvuk příliš hlasitý nebo příliš slabý (případně dabovaný), někteří diváci hlasitě ruší nebo smrdí, plátno není čisté a před filmem musím koukat na 30 minut reklam. To vše (včetně popcornu a pití) za cca. 500 Kč za dva lidi.

Mám teorii, že se časem filmová distribuce velmi výrazně diverzifikuje do dvou proudů: Zatímco fanoušci Woodyho Allena a Jima Jarmusche a filmů starších než 20 let budou chodit do malých kin, kde se budou cítit dobře, nebudou se navzájem rušit a budou rádi, jak vyzráli na hnusnou komerci, fanoušci Star Wars (těch nových, blbých) nebo Fast & Furious budou koukat na filmy z domova a přitom přes virtuální realitu interagovat jeden s druhým a případně s postavami ve filmech. David Fincher nebo Denis Villeneuve (tedy ti, které mám nejradši) se budou chvíli zmateně potácet někde mezi těmi dvěma extrémy, případně mezi nimi přeskakovat.

A kamenné multiplexy nebudou mít důvod dále existovat a prodávat popcorn.

39 komentářů:

  1. Jo, mít doma hlasitost podle sebe je mnohem větší výhoda než velké plátno.

    OdpovědětVymazat
  2. Nevíte někdo, jak často dnes kina kupují nové digitální promítačky kvůli zastarávání?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Když se otvírá nové kino, je tam nové zařízení, ale u starých moc ne. Cinema City hodně šetří a na volání servisního technika o výměnu reflektuje málokdy.

      Vymazat
  3. Také bych dal leckdy přednost domácí produkci. Hlasitost, klid, beze ztráty času na cestu, bez reklam, možnost pozastavení ... Jen bych fakt bral špičkovou kvalitu za tu cenu a předstreamování či uložení offline pro nerušené sledování. Ono takové 4K/8K už celkem papá data a ne každý na tohle má kontinuálně internet, který by to zvládal. Budu zvědavě sledovat, jak se tohle vyvine a doufat, že možnosti pro domácí kino se budou zlepšovat.

    Dawe

    OdpovědětVymazat
  4. A jestli to tak fakt bude, tak se na to těším. :)

    OdpovědětVymazat
  5. Jo a Fuko, Fincher se nikde zmatene potacet nebude, s televizi uz ma vice nez bohate zkusenosti.

    OdpovědětVymazat
  6. Někteří diváci hlasitě smrdí? Možná; ale je to důvod, aby FF boural multiplexy? Možná; ale stojí velká obrazovka a velké reproduktory 20 legálních dolarů? Možná; ale...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To jsi asi špatně pochopil, píše o "svém obýváku za cca 20 legálních dolarů"

      Vymazat
    2. Fígl při návštěvě kina spočívá v tom smrdět hlasitěji než ostatní.

      Jinak ona ta domácí projekce také nebývá vždy nerušená. Občas se po začátku filmu dostaví sousedka a začne mlátit smetákem do vchodových dveří a řvát, ať si ten blbej kravál ztiším.

      Vymazat
    3. Pochybuji, že by FF koupil obývák za 20 legálních dolarů. Přece jen, neměří 20 legálních centimetrů a nejmenuje se legálně Ken. Spíše to bude ta obrazovka (napnuté legální prostěradlo) a dva amplióny (ilegální ze smetiště).

      Vymazat
    4. Ajuga - a jaky ma sousedka kozy?

      Vymazat
    5. divam se doma s zenou a detmi na bednu a nadavji mi, ze smrdim nejhlasiteji.

      Vymazat
    6. Diskuter - schovaný pod teplákovkou. A nevím, jestli je chci vidět. Abych z toho třeba neměl kulturní šok.

      Vymazat
  7. Neni nominace na Oskara podminena premierou v kine ?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. PREMIEROU v kine podminena nebyla. Podminka byla, ze musi aspon X dni byt promitan v kine (ale nemusi tam mit premieru). Od predvcerejska je to navic jinak: https://variety.com/2020/film/awards/new-oscar-rules-movies-not-in-theaters-1234591702/

      Vymazat
  8. Franto. Mě spíš zneklidňuje proč 52letý recenzent píše o filmu co se jmenuje Trollové. Jak vůbec ví o jeho existenci? Co se odehrává v přítmí kina? Počítám že je tam spousta chlapečků a holčiček.

    OdpovědětVymazat
  9. Ha, námět pro další crowfundingovou akci. Přispějte na výbavu aby pan film revjůvr mohl dál tvořit recence pro antisociální síť!

    OdpovědětVymazat
  10. Za mě rozhodně plus. Malá kina to neohrozí (aero a jeho festivaly jsou prostě boží) a alespoň to srazí ceny lístků a občerstvení. Navíc mi přijde celkem veselé, že si chce diktovat podmínky někdo, kdo je úplně v prdeli a není vůbec jisté, jestli přežije do konce roku.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Proč by to sráželo ceny? Spíš než aby tržili míň se na to vyserou úplně a půjdou dojit jinou krávu.

      Vymazat
  11. "...někteří diváci hlasitě ruší nebo smrdí..." rika clovek, jenz s sebou do kina taha cokly, jejichz oblibenou kratochvili je prochcavani matraci

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. A clovek, ktery si mysli, ze kino a popcorn pro dva stoji 500, protoze za kino zaplatil naposled nekdy za komousu.

      Vymazat
    2. a vsetkym nakolko hlasno rozprava koho prave sulozi.

      Vymazat
  12. To ale přestaneš rezenzovat když už nebudou projekce zdarma, ne?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No, vzhledem k tomu, že v dubnu dostal na bulvy za 0 recenzí a 4 články o hovně - jejichž celková výrobní doba byla kratší, než jedno zhlédnutí průměrného recenzovaného filmu - skoro 2500 Kč, dá se říct, že Fukákovi se karanténní provoz vyplácí zhruba stejně jako tvůrcům Trollů 2, tj. celkem dost. Je tedy možné, že i v jeho případě jde o "začátek konce kin", a to i tehdy, pokud se v nich znovu promítat začne.

      Vymazat
    2. Už přestal.

      Vymazat
  13. No jasně, lidi, kteří smrdí, to je hrozný. Podobnej vopruz jako když někdo tahá do kina čokly.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Nedej bože když si někdo hlasitě honí a ještě mu hlasitě smrdí..

      Vymazat
  14. Kina otevřou 11. května. Takže šup šup z gauče dolů a dělat recenze. Bulvy se samy neosolí.

    OdpovědětVymazat
  15. Možná že Troolové 2 utrží i nějaký ten pěťák, až je budou moct dávat v kině a budou pro Universal nejlepší dojnou krávou i milníkem ve způsobu distribuce filmových hitů:). Kdo říká, že to musí jít nejdřív v kině a pak na VHSky?:D
    No, jestli si budou velká filmová studia a velcí filmoví distributoři dávat díky Covidu přes držku, bude z toho celkem zajímavá taškařice. Lepší než zápletka samotných filmů:D.
    Jako předfilm k tomu měli dávat polodokument V síti:)). Tam taky nechápu, proč nešel rovnou na síť:))).

    PS. A ve 4D kině dokonce smrdí i technologie:))))

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přidej ještě pár smajlíků vole.

      Vymazat
    2. Přesně Karle, co je tohle za kteréna?
      Vysvětlí nám, Mahónie, jak moc se řehtaz podle tvé stupnice:
      1 :)
      2 :))
      3 :D
      4 :)))
      5 :))))

      Jsi opilý, nebo jen debil?

      Vymazat
  16. "výhodné dát je rovnou k dispozici online a úplně se vykašlat na kamenná kina", pokud je nevlastníte.

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.