3.4.25

Audio recenze: Operace Black Bag [Black Bag] - 70 %

Příjemně svižná komorní retro konverzační záležitost, při které musíte non-stop dávat pozor na bleskurychlé dialogy, za což budete odměněni jemným humorem a částečnou sebeparodií. Pokud nečekáte něco jiného (například akční scény), budete spokojeni. (Ilča 60 %)


29.3.25

Retro audio recenze: Bláznivá, zatracená láska [Crazy, Stupid, Love] - 90 %

Výborní herci, výborná režie, ale především mě příjemně překvapil scénář. Dlouho si nepamatuji žánrový romantický film, jehož "typické, nezbytné" scény byly tak originálně permutované a vypointované do netušených konců. (Ilča 60 %)

UPDATE: No tedy... Úplně jsem zapomněl, že jsem tenhle film už viděl před 15 lety (a dal mu tehdy jenom 70 procent). Naproto se mi to vykouřilo z hlavy i odjinud. Nikdy dřív jsem si své archivy neprohledával a spoléhal jsem na to, že si pamatuju, co už jsem viděl a co ne. Asi to budu muset začít dělat...


25.3.25

Video recenze: Sněhurka [Snow White] - 30 %

Není problém v tom, že by tenhle film byl příliš "woke" nebo že by pošlápaval nějaký "odkaz původní Sněhurky". Sem s pošlapáváním odkazů! Problém tohohle filmu je v tom, že je strašlivě nekonzistentní, s postavami a dějem, které působí jako vytvořeny pomocí AI. Od vzhledu až po dialogy a motivaci. Jediným plusem byly docela slušné písničky (z čistě hudebního hlediska). (Ilča 10 %)

Dnes výjimečně video, abyste viděli, proč neděláme videorecenze...



18.3.25

Recenze: Hans Zimmer & Friends: Diamond in the Desert - 80 %

Ať si o jeho skladatelských kvalitách myslíte cokoliv, Hans Zimmer je dnes pravděpodobně nejslavnějším a nejlépe placeným skladatelem filmové hudby. A je jedním z hybatelů změny filmové hudby jako takové, od symfonických kompozic minulých desetiletí k elektronické / rockové jednoduchosti současnosti. Více jsem o této změně vyplodil zde a jsem na to pyšný.

Ale zpět k Zimmerovi.

Tento film (který bude uveden 19.3. v našich kinech, ale ne v mnoha) je záznamem jeho nedávného koncertu v Dubaji, ale jde o mnohem víc, než jen o záznam koncertu.

Především, Zimmerovy koncerty vždycky byly velká podívaná a ani v tomto případě tomu není jinak.

Znamená to mimo jiné, že všichni hudebníci mají pečlivě sladěné oblečení a líčení, v sále je spousta reflektorů, laserů, video mappingu a všeho možného. Navíc jsou do filmu v postprodukci přidány různé bonusové vizuální efekty, které podle všeho diváci v Dubaji neviděli, například hejna neropýrů při hudbě z Temného rytíře. Kamery, které to všechno zaznamenávají, mají vskutku divoké pohyby a střihač byl občas tak epileptický, že je obtížné identifikovat, co se právě na plátně na půl sekundy objevilo. A při některých skladbách se dokonce přeneseme úplně jinam a hudebníci při nich hrají v poušti, v opulentním sále nebo na přistávací ploše u vrcholku luxusního hotelu (vždy bez diváků). Efektněji to natočit a sestříhat nešlo.

11.3.25

Audio recenze: Here - 80 %

Inovativní koncept, který velmi dobře funguje, pokud od něj neočekáváte realističnost (je to koncekonců adaptace komiksu). Nápadité, dojemné, technicky zajímavé, mírně retro. Spoustu podobných filmů v 80. letech produkoval Spielberg. (Ilča 80 %)


7.3.25

Audio recenze: Queer - 40 %

Daniel Craig v moci drog a alkoholu klátí mladé hochy v Mexiku a chtěl by klátit jiného mladého hocha a otevřít si s ním mysl. Když si odmyslíme potenciální skandálnost erotických scén, děje se toho v tomto filmu velice málo a velice zdlouhavě, a spíš doporučuji Cronenbergův "Nahý oběd", který je o téže postavě a méně nudný. Vlastně mi tenhle film připomněl soft-core "artové" počiny minulých dekád jako "Emmanuelle" nebo "Divoká orchidej". (Ilča 30 %)


4.3.25

Audio recenze: Mnichov 1972 [September 5] - 60 %

Slušně zručně natočeno, ale pokud už jste viděli pár dramat o zprávařích v 70. letech, nedočkáte se ničeho nového. Teroristický útok v Mnichově je jen jakýsi "zdroj dramatu" v pozadí a nedozvíte se o něm v tomto filmu o mnoho více než v prvních 20 minutách Spielbergova "Mnichova". (Ilča 80 %)


28.2.25

Audio recenze: Na kordy [刺心切骨 / Pierce] - 40 %

Měl jsem zásadní problém s tím, jak je film POMALÝ. Nevydržím se dívat na pomalý tříminutový dialog se zcela nehybnou kamerou. Bez ohledu na to, jak zajímavá je kompozice záběru. Kdyby totéž natočil třeba Guy Ritchie, mohlo to celé mít 18 minut (místo 109) a výsledný divácký efekt mohl být stejný. (Ilča 40 %)


26.2.25

Audio recenze: Tichá pošta - 30 %

Velmi špatný scénář, který je nudný pro dospělé a nepochopitelný pro děti. Průměrné herecké výkony, rutinní režie a především zbytečně vyhozené peníze za drahou výpravu. Většinu filmu dělá dvacet zaměnitelných dětí několikrát totéž dokola (naložit parašutistu do vozu, přejet pár kilometrů, přespat ve stodole, naložit parašutistu...). (Ilča 30 %)


20.2.25

Audio recenze: Opice [The Monkey] - 60 %

Zábavné a nápadité smrti, občas dobrý vtípek nebo extrémní WTF moment, občas originální audiovizuální nápad, ale jinak... nic. Na konci jsem si uvědomil, že mě od poloviny filmu přestala zajímat jeho zápletka a hrdinové. Těch WTF vtípků ve filmu není dost na to, aby ho samy o sobě utáhly. Byla by to super epizody nějakých "příběhů ze záhrobí", ale na celovečerní film je to bohužel málo. (Ilča 30 %)


17.2.25

Audio recenze: Opravdová bolest [A Real Pain] - 50 %

Čistě konverzační film bez jakékoliv zápletky, který se snaží vzbudit mírně povznášející atmosféru a nějaké divákovo souznění s hlavními postavami (a nic jiného). Takové filmy mohou být dobré, pokud jsou výborně napsané, odehrané a zrežírované, což bohužel není případ "Opravdové bolesti". (Ilča 50 %) 


15.2.25

Audio recenze: Roklina [The Gorge] - 70 %

První třetina byla výborná, atmosférická a chytrá. Pak přišla trocha (stále fungující) romantiky a v polovině se to zcela překlopilo v Resident Evil 11 (nebo kolik). Pořád to bylo celkem zábavné a vizuálně působivé, ale nemůžu ignorovat ten z mého pohledu promarněný potenciál začátku. (Ilča 80 %)


12.2.25

Recenze: Captain America: Nový svět [Brave New World] - 60 %

Krátké úvodní upozornění: Pokud je pro vás novinkou, že Captain Americe je už několik let černoch, pak tato recenze ani tento film nejsou pro vás.

Film Captain America: Nový svět (který má v úvodních titulcích pouze "Brave New World" a žádného Captaina) je pravděpodobně začátkem nové filmové megasérie, která nám v příštích filmech pravděpodobně představí "nové" Avengers, nové X-Men a pravděpodobně také nové multiverzní nebezpečí. Píšu několikrát "pravděpodobně", protože musím přiznat, že se v aktuálním Marvel vesmíru neorientuji tolik, jako jsem se v minulých desetiletích orientoval ve filmových X-Men a Hulkovi (protože jsem je překládal).

(Tato recenze je bez spoilerů, pokud za spoilery nepokládáte to, co je vidět na plakátech a v trailerech.)

Takže: Drama je rozehráno atentátem na nového prezidenta USA (Harrison Ford). Captain pátrá po pachateli atentátu a odhalí (jak jinak) spiknutí, ve kterém je prezident zapleten. Kolem toho se motá velké množství vedlejších postav, z nichž většina nic zásadního neudělá a zjevně si připravuje půdu pro výraznější role v nejméně deseti dalších plánovaných Marvel filmech.

31.1.25

Audio recenze: Černák - 40 %

Slabší než první film, a to bez ohledu na to, jestli jste ho viděli a jestli víte, kdo je Miki Černák. 100 minut mafiáni dělají náhodné mafiánské věci, pak Mikiho zavřou a je konec. Řemeslná stránka a herecké výkony jsou slušné, ale scénář je hodně slabý. (Ilča 30 %)


24.1.25

Audio recenze: Brutalista [The Brutalist] - 90 %

Pocta epickým (dějem, ne výpravou) filmům minulých desetiletí. Úžasně vypiplané dialogy, krásná kamera a zajímavá hudba. Místy možná trochu moc pomalé a bezcílné, ale úplně na konci je překvapivá pointa, která většině toho, co jsme viděli, dá zajímavější smysl. (Ilča 100 %)


18.1.25

Audio recenze: Emilia Pérez - 70 %

Měl jsem z toho převládající WTF pocit, který byl víceméně příjemný, protože něco takového se hned tak nevidí a bylo jasné, že tvůrci měli nějakou jasnou dramatickou vizi - i když jsem ji nepochopil. Mělo to mít nějakou jinou "message" než "když jsi psychopatický gangster, špatně dopadneš"? Ale docela to uteklo. Jednoznačné mínus a nechtěný (zřejmě?) humor tkví ve skutečnosti, že hlavní hrdinka (t.j. žena) pořád vypadá jako nabušený chlap v paruce a během celého filmu to žádné jiné postavě nepřijde divné. (Ilča 60 %)


14.1.25

Audio recenze: Na plech - 40 %

Z "Párty Hárd" jsem byl nadšen, ale tohle jako kdyby natočil (a především napsal) někdo úplně jiný. Ano, vizuálně to vypadá o něco profesionálněji, ale jaksi se vytratila většina chytřejšího humoru a zůstaly jen "věci na jistotu" jako sprostá mluva, zvracení a fekálie. Ve filmu je mnoho víceminutových scén, při kterých se NIKDO v plném sále ani neuchechtl, a to je tohoto typu snímku na pováženou. (Ilča 40 %)


8.1.25

Audio recenze: Parthenope - 70 %

Série působivých obrazů a scén, tentokrát z Neapole. Pořád je to "typický Sorrentino" a pravděpodobně bych to poznal i kdybych to předem nevěděl. Ale je to výrazně snesitelnější než "Oni a Silvio", především proto, že hlavní hrdinka to celé nějakým smysluplným způsobem spojuje. (Ilča 60 %)


4.1.25

Prohlášení k nové verzi slovenské hymny

Následuje neupravovaný text zajímavého prohlášení, které vydal můj oblíbenec Varhan Orchestrovič Bauer k nové verzi slovenské hymny:


S úctou a upřímnou pokorou jsem přistoupil k aranžmá národní slovenské hymny "Nad Tatrou sa blýská" již v roce 2016. Hudebně vychází z původní lidové písně a již dávno zažité sestupné basové linky původně inspirované čardášem. V monumentální instrumentaci zaznívá důstojné a bohaté "hradní" Maestoso s výraznou smyčcovou figurací a dramatické Presto s vypjatým protihlasem tak kontrastně jako dunajské nížiny a Vysoké Tatry. Důvodem vzniku bylo hledání krásy a síly slovenské hudby s duchovním nadhledem mně tolik blízké mahlerovské angažovanosti. Velmi důležitá při tom pro mě byla noblesa a hudební kultivovanost při zachování původní písně. Nový rozměr je u mě hudební a nikoliv politický a pseudopatetický. 

Podle mého názoru je zrovna ted třeba víc naděje a lásky a s tímto vědomím, jsem se do toho pustil i veřejně. 

Opravdu mě vyděsila ta velice humpolácká verze této nádherné písně od Oskara Rózsy, který na několika místech bohužel nectil ani dobře vymyšlenou původní harmonii a vrátil se k bezobsažnému silovému primitivismu, jehož špatná instrumentace by bez intenzívní zvukové postprodukce byla zcela nefunkční. Skvělí hudebníci, kterých si velice vážím, dělali samozřejmě maximum, ale špatně napsané noty se porazit nedají. Zní to bohužel temněji než pravoslavný ruský chór, ale i ten je díky náboženskému obsahu mnohem optimističtější. Celkově to díky pomalému tempu působí těžce a beznadějně, jen smutek a žádná radost, pak to ještě v konci víc ztěžkne a to už je fakt moc. Velmi uboze zní basová linka v tubě o tři oktávy a tercii níže než melodie v místě: "...Slováci ožijú...". Jediná zajímavost je G dur místo G moll na konci s fujarou - ale jeden akord tu tíhu fakt nenapraví. Orchestrálně je to opravdu slabé, ikdyž to spoustu lidí nepozná a tu píseň si v tom i přes všecko najdou.

Bohužel je daleko víc důležitá ta politická stránka vydání a načasování nové hymny jako proklamaci, že "my to máme pevně v rukou" a " podívejte, co jsme pro vás nechali natočit " a " jedině my to s vámi myslíme dobře..." a vyznívá to i tak, že "kdo bude zlobit a klást nevhodné otázky - bude bez milosti znemožněn, odejit nebo dokonce i zabit jako Ján Kuciak.... (čest jeho památce)


K tomu bych ze svého méně hudebně profesionálního hlediska dodal jen to, že ta nová "oficiální" verze mi připadá jako sofistikovaná sabotáž originálu (jako kdyby ji někdo záměrně zprznil a zesměšnil, ale takovým způsobem, aby nebylo prokazatelné, že to byl záměr), zatímco ta Bauerova mi připadá výrazně nápaditější a jaksi "svěžejší".

3.1.25

Audio recenze: Ještě nejsem, kým chci být - 80 %

Jarcovjáková je zajímavá postava (byť postava, se kterou bych nikdy v životě nechtěl osobně komunikovat), její fotografie stojí za povšimnutí a způsob zpracování tohoto dokumentu je téměř geniální. Nemyslel bych si, že devadesátiminutová sekvence statických fotografií s hudbou, zvukovými efekty a vyprávěním může tak dobře fungovat. (Ilča 70 %)


2.1.25

Audio recenze: Rok vdovy - 70 %

Kvalitní herecké výkony a režie, ale v ostatních ohledech (např. scénář, kamera...) nic zajímavého. Hlavní hrdinka se trápí, trápí, a trápí... až je konec. Trápení je v průběhu filmu trochu permutováno, ale jde pouze o střípky, které (záměrně?) nevytvářejí žádný dramatický celek, natož zápletku. (Ilča 50 %)


1.1.25

Audio recenze: Nosferatu - 60 %

Z dosavadních Eggersových filmů je tento nejméně autorský, nejméně konzistentní a nejvíce působí jako kdyby do jeho vzniku někdo kecal ohledně jeho komerčního potenciálu. Výsledek je tudíž poněkud schizofrenní, chvíli artový, chvíli komerční, a nepříjemně rozvleklý. (Ilča 70 %)